درگیری و تنش در بازی فوتبال در ورزشگاه آزادی: از مداخله پلیس تا شعار مرگ بر دیکتاتور

 

نگام ، اجتماعی _ روز گذشته تماشاگران بازی تیم‌های استقلال تهران و تراکتورسازی تبریز در ورزشگاه آزادی تهران درگیر شده و برخی تماشاگران ورزشگاه آزادی شعارهایی مثل “مرگ بر دیکتاتور” سر دادند که این شعارها در شبکه های اجتماعی به کرات به اشتراک گذاشته شد.

 

سارا آکالین

سایت برنامه تلویزیونی نود طی گزارشی اعلام کرد که تعداد هواداران تراکتورسازی بیش از جایگاهی بود که برایشان در نظر گرفته شده بود و به همین دلیل، حصارهایی را که جایگاه آنها را جدا می‌کرد شکستند و بخش دیگری از ورزشگاه را پر کردند و این مساله باعث شد که یگان ویژه نیروی انتظامی با طرفداران تراکتور سازی درگیر شود در حالی که بلندگوهای ورزشگاه از تماشاگران می‌خواستند آرامش خود را حفظ کنند.

نیروی انتظامی از لیدر تراکتورسازی خواست تا با بلندگوی یگان ویژه، با هواداران تیم تبریزی صحبت و آنها را دعوت به آرامش کند.

هواداران تراکتورسازی گفته اند که طرفداران این تیم در بخشی از ورزشگاه که در حال تعمیر بود مستقر شده بودند بدون اینکه مشخص باشند آنها نباید در این بخش بنشینند و یگان ویژه با ضرب و شتم آنها را از آن قسمت رانده است.

این در حالی است که خبرگزاری فارس گزارش داد که طرفداران استقلال هم به زور از نرده‌ها رد شده و در سکوها مستقر شده‌اند.

از سوی دیگر روز قبل از آن نیز تماشاگران بازی دو تیم پرسپولیس تهران و استقلال خوزستان در ورزشگاه غدیر اهواز با هم و نیروی انتظامی درگیر شدند که باعث زخمی شدن عده‌ای شد. در هفته سوم لیگ برتر فوتبال ایران، پرسپولیس تهران در ورزشگاه غدیر اهواز مهمان استقلال خوزستان بود که این بازی صفر بر صفر به پایان رسید اما از همان دقایق اولیه بازی درگیری‌ها و سنگ‌پرانی‌های خونین در سکوها اتفاق افتاد که باعث زخمی شدن عده‌ای از تماشاچیان دو تیم و ماموران نیروی انتظامی شد.

این مسابقه با اینکه چندین بار به دلیل حوادث سکوها متوقف شد اما در نهایت تا آخر ادامه یافت.

شب پیش از بازی که اتوبوس تیم پرسپولیس از فرودگاه به هتل می‌رفت نیز هدف پرتاب سنگ و اشیای دیگر قرار گرفت که به کسی آسیبی نرسید.

بعد از بازی، امیر سلطانی مدیرعامل باشگاه استقلال خوزستان گفت: “بعد از بازی هفته دوم پرسپولیس و فولاد در ورزشگاه آزادی و اتفاقاتی که برای هواداران فولاد رخ داد، بلافاصله فراخوان‌هایی در فضای مجازی داده شد.”

در آن بازی گفته شد که در سکوهای پرسپولیس شعارهایی ضد عرب سر داده شده است. فیلمی از این شعارها در شبکه‌های مجازی منتشر شده اما طرف دیگر این فیلم را جعلی می‌داند.

سلطانی گفت: نیروی انتظامی از این اقدامات باخبر بود و باشگاه استقلال خوزستان هم با سازمان لیگ و کمیته اخلاقی نامه‌نگاری‌ کرده بود که آنها که در ورزشگاه آزادی بودند دارند برای بازی استقلال خوزستان و پرسپولیس یکسری شیطنت‌هایی می‌کنند.

در حالی که برخی بازیکنان پرسپولیس هواداران تیم فولاد را مسبب این اتفاقات می‌دانند برخی دیگر مشکل را در خود باشگاه دیده‌اند.

با اینهمه در بازی استقلال و تراکتورسازی، استقلال با شکست ۳ بر صفر تراکتورسازی، نخستین پیروزی خود در لیگ هجدهم را به دست آورد.

این دیدار با حساب ۳ بر صفر به سود یاران شفر تمام شد تا استقلال نخستین پیروزی خود را در این فصل به دست بیاورد و با پنج امتیاز در رده پنجم قرار گرفت.

از سوی دیگر تراکتورسازی که هزینه‌های زیادی را در این فصل انجام داده، با دو امتیاز به رده پانزدهم جدول سقوط کرد که این موضوع باز نارضایتی تماشاگران این تیم را در پی داشته است.