العبادی: از تحریم های ترامپ علیه ایران پیروی می کنیم ؛ معترضان عراقی: مرگ بر ایران

نگام ؛ بین الملل – سفیر ایران در بغداد معتقد است : صحبت‌های العبادی هیچ تاثیری در روابط ایران و عراق ندارد بازسازی اماکن مقدس ادامه می‌یابد

 

سارا آکالین

در حالی که حیدر عبادی، نخست وزیر عراق در واکنش به اقدام دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده آمریکا در بازگرداندن تحریم ها علیه ایران اعلام کرد که از تحریم‌ها حمایت نمی‌کند اما از آنها پیروی خواهد کرد، ایرج مسجدی، سفیر ایران در عراق گفته است صحبت‌های العبادی هیچ تاثیری در روابط ایران و عراق ندارد و بازسازی اماکن مقدس ادامه می‌یابد. موضوعی که با نگاهی به نظرات مردم، خشم آنها را برانگیخته است و از یک سو از وقاحت مسئولی حکایت دارد که به رغم موضع رسمی مقام کشوری، چنان با قاطعیت می گوید که نظر العبادی مهم نیست که گویی ایران عراق را به استعمار و سیطره خود درآورده و دیدگاه و نظر مقامات آن از نظر ایران اهمیتی ندارد و اوج حقارت را نشان می دهد و در حالی مردم عراق در اعتراضات اخیر علیه ایران شعار داده و فریاد “مرگ بر ایران” معترضان این کشور در اغلب شهرهای بزرگ سوژه رسانه های شده و همزمان با مردم عراق نیز مردم ایران شعار “مرگ بر گرانی” سر می دادند و از وضعیت وخیم اقتصادی کشور به تنگ آمده بودند، ایران به اصرار می خواهد پول بیت المال که حق مردم ایران است را برای عراق هزینه کند. آن هم در حالی که نه مردم و نه دولت عراق، ایران را نمی خواهند و عملا خواستار عدم مداخله تهران در امور بغداد هستند.

سفیر ایران در عراق وقاحت را به جایی رسانده که حتی نخست وزیر را نادیده گرفته و در پاسخ به این سوال که العبادی به عنوان نخست‌وزیر این اظهار‌نظر را مطرح کرده نه یک تحلیل گر و از این رو بازوی اجرایی اظهارنظر خود را در دست دارد، می گوید: فقط ایشان این مساله را مطرح کردند و همه مخالفت کردند و کسی دیگری ندیدم که این حرف را تایید یا تکرار کرده باشد. فقط ایشان مطرح کردند و حتی در مورد اینکه آیا ایشان به عنوان نخست وزیر جایگاه‌ عملی کردن اظهارات خود را ندارد، پاسخ می دهد:۲۰ مسئول دیگر این صحبت‌ها را رد کردند و این‌ها هم جایگاه (اجرایی) داشتند. این مساله تاثیری در روابط ما نخواهد داشت.

مسجدی در خصوص وضعیت عملیات‌های عمرانی ستاد بازسازی عتبات در اماکن متبرکه عراق به خبرگزاری “ایلنا” گفته است عتبات کار خودش را در بازسازی اماکن مقدس انجام می‌دهد. آنها همان فعالیت‌هایی که انجام می‌دادند را ادامه می‌دهند. صحبت‌های العبادی هیچ تاثیری در روابط ایران و عراق ندارد و نداشته و روابط ما کما فی‌السابق ادامه دارد و ما مشکلی در این زمینه نداریم.

وی در مورد نحوه پیروی از تحریم‌های آمریکا با توجه به اظهارنظر العبادی گفت: ایشان یک اظهارنظری کردند، اما قرار نیست این کارها انجام شود و مبادلات اقتصادی دو کشور آن قدر وسیع و گسترده است که با یک اظهارنظر تغییری نخواهد کرد.

سفیر ایران در عراق در مورد اینکه آیا در روزهای اخیر مذاکراتی با این عنوان با طرف عراقی داشته‌اید یا خیر؟ گفت: با این عنوان مذاکراتی نداشتیم چون این مساله تازه مطرح شده و هیچ اثری در روابط نداشته و حتی میزان صادرات ما به بیشتر شده است.