کاربران ایرانی موضع العبادی در تبعیت از تحریم های آمریکا علیه ایران را تحسین کردند و گفتند که او منافع ملی را در نظر گرفته برخلاف ایران که مردم برایش اهمیتی ندارند

نگام ، بین الملل – روزگذشته سعد الحدیثی، سخنگوی نخست وزیر عراق نیز در خصوص تحریم های آمریکا علیه ایران گفت که به دلیل اعمال تحریم های آمریکا، عراق مجبور به متوقف کردن معاملات دلاری با ایران است و با این وضعیت حفظ سطح روابط تجاری دشوار خواهد بود.

 

سارا آکالین

پیش از او نیز حیدر العبادی، نخست وزیر عراق گفته بود که از تحریم های آمریکا علیه ایران تبعیت خواهند کرد که این اظهارات العبادی خشم مقامات ایرانی را برانگیخته و حتی سفیر ایران در عراق سعی کرد اظهارات العبادی را نادیده گرفته و گفت که حرفهای العبادی تاثیری در روابط عراق و ایران ندارد. اما برخی رسانه ها نیز اقدام به مظلوم نمایی کردند که ایران در زمان تحریم و جنگ با داعش به عراق کمک کرده و عراق نمی تواند نمک نشناسی کرده و علیه ایران موضع گیرد و این رسانه ها با مظلوم نمایی و بازی با کلمات خواستند مردم را با خود همراه کنند که عراق کار اشتباهی کرده است. حتی عبدالرضا مصری، نماینده مجلس نیز در اظهاراتی ساده اندیشانه گفت: بعید می دانم مردم عراق اجازه دهند سرنوشت آنها در اختیار فردی قرار بگیرد که بخواهد مجری تحریم های اقتصادی علیه ایران باشد و نقش نوکری برای دیگران را بازی کند. چون در بدترین شرایطی که عراق تحریم بود، حتی در زمانی که مردم این کشور در شرایط جنگی قرار داشتند ایران آنها را تنها نگذاشت به همین دلیلاز نظر روابط دو کشور این درست نیست که عراق تسلیم خواسته های آمریکا شده و ایران را فراموش کند.

اما کاربران ایرانی نه تنها با این نماینده مجلس و رسانه ها همراه نشدند، بلکه العبادی را مورد تحسین قرار دادند که با این کار منافع ملی کشورش را در نظر گرفته و از اینکه ایران هیچ گاه فکر منافع ملی خود نیست ابراز تاسف عمیق کردند.

برخی از این اظهارات کاربران ایرانی که در سایت عصر ایران منتشر شده بدون هیچ کم و کاستی در ادامه می آید:

کاربر ایرانی: چون ما چیزی به اسم منافع ملی تو سرمان نمی شود، لذا انتظار داریم که عراق برای ما تحریم ها را دور زده و خودش را در تله ترامپ بندازد.

عراقی ها کاری را می کنند که منافعشان اقتضا می کند یک روز با ایران می جنگند یک روز صلح می کنند یک روز دست دراز می کنند و یک روز دست درازی اما سوال این است که ما باید چه کنیم ، منافع ملی ، مردیم ما چه میشود.

اتفاقاً این کار نشان داد که نخست وزیر عراق چقدر عاقل و آدم وطن پرستی است.

آقای عبادی تصمیم درستی برای ملت عراق گرفت. اوبه منافع ملی ملتش می اندیشد. واژه ای که (منافع ملی) در کشور ما بیگانه است.

باد درس تاریخی بگیریم . من اگر یک عراقی بودم به این موضع دولتشان آفرین می گفتم. در هرکشوری موضع منطقی دفاع از منافع ملی الویت است.

ما همیشه منافع ملت خودمون را زیر پا لگد مال کرده ایم و این بخشی از عادت همیشگی مان شده است. بنابراین وقتی که موضع عراق را می بینیم خشمگین شده و متعجب می شویم که چرا همچین موضعی گرفته. اتفاقا عراق براساس منافع ملی خودش موضع گرفته.