نماینده مجلس: در کشورهای آسیای میانه به شدت تقاضا برای خرید ملک از سوی ایرانی ها افزایش یافته است

 

نگام ، اقتصادی _ محمد قسیم عثمانی، نماینده مجلس ایران در اظهاراتی بسیار مهم گفته است: افراد برای خروج سرمایه از کشور باید دلار و طلا خریداری کنند، در این راستا افرادی که به دنبال خرید و فروش طلا و سکه نبودند به سیل خریداران اضافه شدند. برخی افراد ملک و املاک خود را فروختند تا آن را به طلا تبدیل کنند و با آن فعالیتی راه اندازی کنند، به گونه ای که در کشورهای آسیای میانه به شدت تقاضا برای خرید ملک از سوی ایرانی ها افزایش یافت و این سبب تشدید شرایط فعلی اقتصادی شد.

 

سارا آکالین

 

محمد قسیم عثمانی در ادامه همچنین اظهار داشت: سود بالای سپرده های بانکی سبب فاصله طبقاتی و مشکلات خاص خود می شود، فردی که پول داشت با سپرده گذاری در بانک چند صد میلیون یا میلیارد سود کسب می کرد، اما شخصی که باید کار می کرد به نان شبش نیز محتاج بود.

این نماینده مجلس افزود: در یک مقطعی عنوان شد که نرخ سود سپرده بانکی سبب شده پول در اقتصاد کشور نباشد، به این دلیل نرخ سود بانکی کاهش یافت تا بخشی از پول ها از بانک ها خارج شود و این اقدام نیز صورت گرفت.

عثمانی در گفت وگو با خبرگزاری خانه ملت، در ادامه با بیان اینکه حجم نقدینگی با حجم اقتصاد کشور همخوانی ندارد، گفت: حجم نقدینگی همانند کاسه ای بوده که ظرفیت آن یک لیتر است اما می خواهیم دو لیتر آب داخل آن بریزیم که این آب قطعا سرریز می شود. این حجم نقدینگی توسط دولت ها ایجاد شده است، افزایش نقدینگی بیشتر از دولت آقای احمدی نژاد شروع شد و دولت آقای روحانی نیز به آن تن داده است، بنابراین افزایش نقدینگی از حجم اقتصاد کشور بیشتر است و مازاد نقدینگی به حدی زیاد بوده که همانند سیلی است که به هر جا سرازیر شود آن بخش را نابود می کند.

وی با بیان اینکه در یک بازه زمانی دولت نقدینگی ها را با نرخ سود بالای بانکی جذب و جمع و عنوان کرد که تورم را کنترل کرده است، ادامه داد: کنترل تورم با تولید بیشتر انجام می شود نه سیاست های پولی، بنابراین آنچه که قابل افتخار است این بوده که با تولید بیشتر تورم کنترل شود نه اینکه خون اقتصاد که پول است را مکید، به بانک برد و سپس عنوان کرد تورم کم شده خب پولی وجود ندارد که خرید و فروشی شود تا تورم ایجاد کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه با سیاست های پولی نقدینگی ها در بانک ها رسوب کرد، یادآور شد: بانک ها نتوانستند این سپرده ها را به عنوان وام در اختیار مردم قرار دهند، لذا بسیاری از این پول ها در بانک مانده و رسوب کرد و با بخشی از نقدینگی ملک خریداری کردند و به دلیل اینکه حجم پول بیشتر از حجم بازارها بود پول دستشان ماند. بخشی از مشکلات بانک های موجود سود سپرده های رسوب کرده در بانک بوده که بحث های مختلف بانکی را پیش کشیده و بانک ها را دچار مشکلات عدیده ای کرده است.

عثمانی با بیان اینکه در یک مقطعی عنوان شد که نرخ سود سپرده بانکی سبب شده پول در اقتصاد کشور نباشد، ادامه داد: به این دلیل نرخ سود بانکی کاهش یافت تا بخشی از پول ها از بانک ها خارج شود و این اقدام نیز صورت گرفت.
وی افزود:با کاهش نرخ سود بانکی باید قدرت پرداخت وام های ارزان تر برای بانک ها مهیا می شد تا این تسهیلات در اختیار تولیدکنندگان قرار گیرد و چرخ تولید بچرخد و اشتغال و صادرات ایجاد شود.

این نماینده مجلس با بیان اینکه با کاهش نرخ سود سپرده بانکی شرایط سیاسی کنونی نیز رخ داد، ادامه داد:شرایط سیاسی کنونی افزایش حجم نقدینگی را تشدید کرد و سبب شد که مردم پول خود را از بانک ها خارج کنند و این پول به هر جایی که برای مردم آسان تر بوده، زمان کمتری برای بازدهی لازم داشته، تخصص کمتری بخواهد و ریسک کمتری داشته باشد سوق پیدا می کند.

عثمانی تصریح کرد: هر فردی برای خرید دلار کافی است تشخیص دهد که دلار تقلبی نیست و تخصص دیگری نیاز ندارد، بنابراین در شرایط فعلی پول ها و نقدینگی در درجه اول به سمت دلار سوق پیدا کرد و زمانی که ظرفیت بازار ارز تکمیل شد، نرخ ها افزایش یافت اما باز هم ظرفیت بازار به میزانی نبود که بتواند نقدینگی را جذب کند.

وی با بیان اینکه بخشی از کنترل قیمت به این دلیل بوده که دلار وجود ندارد، افزود: زمانی که دلاری برای خرید وجود نداشت، پول ها و نقدینگی از ارز به بازار طلا و سکه جاری شد که به این موضوع باید تهدیدات آمریکا، افق سیاسی آینده کشور را اضافه کرد که تعدادی انگیزه پیدا کردند که سرمایه های خود را از کشور خارج کنند.

عثمانی با اشاره به تصمیم دولت برای پرداخت ارز مرجع ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی، افزود: دولت اعلام کرد که ارز دولتی به دارو و کالاهای اساسی پرداخت می شود و از سویی اعلام شد که کمبود منابع ارزی وجود ندارد و از سوی دیگر گفته شد که ارز فقط کفاف این هزینه ها را می دهد، پس برای غیر از این موارد ارز موجود نیست.

وی ادامه داد: این موضوع تضادی ایجاد کرد که گفته می شد موازنه ارزی کشور مثبت است و مازاد منابع ارزی بر مصارف ارزی وجود دارد، اما از سوی دیگر اعلام می شد که ارز سهمیه بندی می شود، بنابراین نتیجه آن شرایطی شد که در حال حاضر در آن قرار داریم.

او با بیان اینکه بانک مرکزی در یک بازه زمانی روزانه در بازار ورود کرده و دلار تزریق می کرد، اظهار داشت: بانک مرکزی ۶ میلیون دلار به بازار تزریق و قیمت را نگه می داشت، اما به یکباره دست کشید و عنوان کرد که دلاری ندارد تا در بازار ورود کند، بنابراین زمانی که دولتی که بزرگترین منبع ارزی کشور از محل فروش نفت بوده ارز ندارد مابقی به طریق اولی ندارند.

وی با بیان اینکه با ایجاد وضعیت کنونی ارز گران شد، افزد: این افراد به جای اینکه پول خود را در بانک و ملک بگذارند که قابل انتقال نیست در بازار حضور پیدا کرده و سبب کاهش پول ملی شدند که هزینه آن را توده مردم پرداخت می کنند.

عثمانی با اشاره به اینکه بی انصافی های اقتصادی و اجتماعی را باید به افزایش قیمت دلار اضافه کرد، ادامه داد: زمانی که می گویند برق نیست برخی احساس مسئولیت می کنند که لامپ اضافه را خاموش کنند و اما برخی احساس مسئولیت نمی کنند، لذا در شرایط کنونی ارزی برخی از جامعه به جای اینکه احساس مسئولیت کنند برعکس عمل کرده و عنوان کردند که ارز بخریم گران می شود.

وی تصریح کرد: افراد فوق الذکر دیگر آثار اقتصادی این موضوع را نمی بینند که ارز گران می شود و تنها مشکل خود را می بینند، بنابراین در شرایط فعلی انگیزه های اجتماعی برای اینکه به کشور لطمه نزنیم کمتر شده است.