اخبار روز اقتصادی ؛ خامنه‌ای پیش از برگزاری دادگاه‌ مجرمان را معرفی کرد: توزیع‌کنندگان ارز / جزئیات بدهی ۱۳۹ هزار میلیاردی بانک‌ها به بانک مرکزی

نگام ؛ اقتصادی _ شناسایی سود ۲۱۶ میلیارد تومانی از گودال جادویی و سکوت معنادار سازمان بورس  ؛ افزایش ۴درصدی مستاجرها طی پنج سال/ حرکت مستاجرها به بیرون از تهران ؛ خانه‌دارها پای ثابت دلالان دلار ، از مهم ترین اخبار روز اقتصادی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

خامنه‌ای پیش از برگزاری دادگاه‌ مجرمان را معرفی کرد: توزیع‌کنندگان ارز

با آغاز دور دوم اعتراضات سراسری در ایران در اعتراض به گرانی و تورم به عنوان یکی از آثار سقوط ارزش ریال در برابر دلار آمریکا، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی با تقاضای صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه برای برگزاری دادگاه‌های ویژه برای محاکمه خارج از نوبت و احیاناً اعدام سریع متهمان اقتصادی موافقت کرده است. صبح دوشنبه ۲۲ مرداد رهبر جمهوری اسلامی در سخنانی اعلام کرد که به نظر او مسبب بحران اقتصادی، نحوه مدیریت و توزیع غلط سکه و ارز است. به این ترتیب علی خامنه‌ای قبل از برگزاری دادگاه‌ها، مجرمان را معرفی کرد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

جزئیات بدهی ۱۳۹ هزار میلیاردی بانک‌ها به بانک مرکزی

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی در سال‌های گذشته همواره رو به رشد بود و در برخی مواقع و در قیاس دوره‌ای درصد بالایی افزایش را با خود به همراه داشته است؛ این یکی از معضلات شبکه بانکی به شمار می‌رود چرا که افزایش بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی را عمدتا ناشی از بی انضباطی بانک‌ها و افزایش اضافه برداشت آنها می‌دانند که خود عاملی برای افزایش تورم به شمار می‌رود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

پشت‌پرده شعبده‌بازی “سمگا” در صورت‌های مالی ؛ شناسایی سود ۲۱۶ میلیارد تومانی از گودال جادویی و سکوت معنادار سازمان بورس

پس از شناسایی سودهای موهوم متعدد از محل معاملات بی استناد ناشر سمگا و تغییرات تاریخ سال مالی این شرکت در ماه های اخیر، این بار نوبت به شناسایی سودی ۲۱۶ میلیارد تومانی از محل فروش بخشی از گودال طلایی مجموعه گردشگری است.مشخص نیست سکوت معنادار سازمان بورس نسبت به تخلفات متعدد این گروه چه زمانی به پایان خواهد رسید اما آنچه واضح است در صورت تعلل سازمان بورس در این خصوص احتمالا شاهد اتفاقاتی مشابه نمادهای فاذر، فاراک، های وب و غیره خواهیم بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

تقاضای مسکن بیشتر شد؛افزایش ۴درصدی مستاجرها طی پنج سال/ حرکت مستاجرها به بیرون از تهران

طبق آمار بانک مرکزی در تیرماه ۱۳۹۷ رشد قیمت خرید و فروش مسکن شهر تهران ۵۴.۲ درصد به ثبت رسیده؛ در حالی که افزایش اجاره بها ۱۳.۶ درصد اعلام شده است. بنابراین فاصله ۴۰.۶ درصدی بین این دو شاخص وجود دارد. علت اصلی این موضوع به نبود توان مستاجران برمی‌گردد. با این وجود طبق بررسی‌های میدانی، مبلغ قراردادهای اجاره در بعضی مناطق شهر تهران نسبت به سال قبل رشد ۳۰ تا ۵۰ درصد یافته و به همین دلیل گفته می‌شود بعضی از خانوارهای اجاره‌نشین در حال ترک تهران هستند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گزارشی از وضعیت بازار ارز؛خانه‌دارها پای ثابت دلالان دلار

در فاصله ۲۱ فروردین تا ۱۶ مرداد ماه فعالیت صرافی‌ها برای معاملات ارزی در بازار آزاد ممنوع بود و هیچ گونه مبادله اسکناسی را به طور قانونی انجام نمی‌دادند. با وجود تابلوهایی که در شیشه‌های آنها نصب و اعلام شده بود که خرید و فروش ارز ندارند، برای مشتریان خود و کسانی که به آنها معرفی می شدند، مبادله اسکناس را انجام می‌دادند،اما از هفته گذشته با مصوبه دولت و اجرایی شدن بسته جدید ارزی، فضا برای فعالیت صرافی‌ها در چارچوب ضوابط تعیین شده فراهم شد؛ به طوری که می‌توانند در ۲۳ بخش فروش ارز را انجام دهند که از جمله آن می‌توان به تامین ارز مسافرتی، درمانی، دانشجویی اشاره کرد. قیمت‌گذاری در صرافی‌ها برای فروش ارز در بخش های تعیین شده نیز با توجه به معاملات بازار ثانویه یعنی محلی که در سامانه نظام یکپارچه ارزی (نیما) معاملات بین صادرکننده و واردکننده انجام می شود، صورت می‌گیرد و یک درصد بالاتر است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

2 thoughts on “اخبار روز اقتصادی ؛ خامنه‌ای پیش از برگزاری دادگاه‌ مجرمان را معرفی کرد: توزیع‌کنندگان ارز / جزئیات بدهی ۱۳۹ هزار میلیاردی بانک‌ها به بانک مرکزی

Comments are closed.