تهران تبدیل به یک استان زنانه شده ؛ امام حسین راضی‌تر است که هزینه‌هایش را صرف بهبود شرایط اجتماعی کنیم / گرانی عجیب در یک خیابان تهران

نگام ؛ اجتماعی _ اگر در مزد ۹۷ بازنگری نشود، خانوارهای کارگری دچار فروپاشی خواهند شد/شرایط نابسامانِ طبقه‌ی کارگر قابل کتمان نیست ؛  عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران و آمارهایی درباره این شیوه زندگی ؛ اسباب کشی برای یوزپلنگ‌های ایران/ آنها به مراتع جنوب دریاچه ارومیه می‌روند؟ ، از مهم ترین اخبار روز اجتماعی بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

یک پژوهشگر اجتماعی: تهران تبدیل به یک استان زنانه شده/ امام حسین راضی‌تر است که هزینه‌هایش را صرف بهبود شرایط اجتماعی کنیم

این پژوهشگر اجتماعی در ادامه به میزان آمار تجرد قطعی اشاره کرده و گفت: باید فکری به حال زنان مجرد قطعی بشود. علت ازدواج نکردن فقط شرایط مالی نیست. مساله اساسی این است که جوانان ما به خاطر مهاجرت از محل زندگی اصلی خود کنده شده و وارد فضایی شدند که برایشان امکان آشنا شدن کمتر وجود دارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گرانی عجیب در یک خیابان تهران

خیابانی در تهران که قطب فروش صنایع‌دستی پایتخت است برخلاف عرف عرضه و تقاضا در صنوف دیگر، در اغلب مواقع قیمت صنایع دستی آن بالاتر از فروشگاههای دیگر تهران است که در این مقوله مسؤلان مرتبط صنایع دستی به علت این گرانی و راه‌حل رفع آن پرداختند.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو:اگر در مزد ۹۷ بازنگری نشود، خانوارهای کارگری دچار فروپاشی خواهند شد/شرایط نابسامانِ طبقه‌ی کارگر قابل کتمان نیست

کاهش ۵۰ تا ۷۰ درصدی قدرت خرید دستمزد نیازی به محاسبات و اطلاعات آماری دقیق ندارد؛ گرچه اعضای کارگری شورای عالی کار اعلام کرده‌اند اگر تغییر مولفه‌های تاثیرگذار در سبد معیشت را در نظر نگیریم، مزد ۴۸ درصد از ارزش خود را از دست داده و اگر این مولفه‌ها از قبیل مسکن، بهداشت و … را در نظر بگیریم، این افول قدرت خرید، ۷۲ درصد خواهد بود، اکبر علیپور (رئیس انجمن صنفی کارگران معدن چادرملو) می‌گوید: بدون این محاسبات نیز مشخص است که چقدر قدرت خرید دستمزد و به تبع آن سطح معیشت طبقه‌ی کارگر افول کرده‌است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

با استناد به پژوهشی در نشست «زندگی خارج از چارچوب ازدواج در ایران» تشریح شد ؛عمر «ازدواج‌ سفید» در ایران و آمارهایی درباره این شیوه زندگی

یک مردم‌شناس و محقق با استناد به پژوهشی که درباره «ازدواج سفید» روی ۲۱۳ زوج و به شکل میدانی انجام داده است گفت: «عمر» ازدواج سفید در ایران بین یک تا سه سال است. ۴۵ درصد از افرادی که در این تحقیق مورد بررسی قرار گرفته بودند بین ۲۵ تا ۳۰ سال «سن» داشتند. همچنین ۶۲ درصد آنها دارای «تحصیلات» کاردانی و کارشناسی بودند و ۲۳ درصد در مقطع ارشد و دکتری تحصیل می‌کردند؛ این در حالیست که مهمترین «شیوه آشنایی» که از سوی این افراد ذکر شده بود، گروه دوستان و دانشجویی، همکاری در محل اشتغال و فضای مجازی بوده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

اسباب کشی برای یوزپلنگ‌های ایران/ آنها به مراتع جنوب دریاچه ارومیه می‌روند؟

مسعود تجریشی معاون محیط‌زیست انسانی و مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیا دریاچه ارومیه چند روز با حضور در کافه‌خبر به پروژه جدید ستاد احیا برای نجات یوزپلنگ از انقراض خبر داد، او در این رابطه گفت: قسمتی از جنوب دریاچه ارومیه دیگر هیچ وقت آب سوار نمی‌شود به این دلیل که کف آن به بالا آمده است و این باعث شده، این منطقه تبدیل به یک مرتع خوب شده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید