در پی شکایت مطرح شده در اصفهان؛ دبیرکل حزب کارگزاران به یک سال حبس تعزیری محکوم شد

 

نگام ، سیاسی _ غلامحسین کرباسچی که به جرم تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان محاکمه شده بود بعد از محکومیت، به یکسال حبس تعزیری محکوم شد. کرباسچی سال گذشته در حاشیه مراسمی در اصفهان اظهاراتی درباره حضور نظامی ایران در سوریه داشت که دستگاه قضا به این موضوع ورود کرد.

غلامحسین کرباسچی که به جرم تبلیغ علیه نظام در دادگاه انقلاب اسلامی اصفهان محاکمه شده بود بعد از محکومیت، به یکسال حبس تعزیری محکوم شد.

به گزارش ایسنا، حکم صادره با اعتراض وکیل کرباسچی مواجه شد و پس از بررسی این پرونده در دادگاه تجدیدنظر به استناد ماده ۵٠٠ قانون مجازات اسلامی در تاریخ ٢٢-۵-٩٧ حکم قطعی صادر و برای اجرا ابلاغ شد.

غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی سال گذشته در حاشیه مراسمی در اصفهان اظهاراتی درباره حضور نظامی ایران در سوریه داشت که دستگاه قضا به این موضوع ورود کرد.

احمد خسروی وفا رئیس کل دادگستری استان اصفهان ۱۲ اردیبهشت ماه سال گذشته از تشکیل پرونده برای غلامحسین کرباسچی دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی خبر داد و گفت: نسبت به اظهارات این فرد که جنبه جزایی داشته اعلام جرم و پرونده تشکیل شده است.

 

کرباسچی درباره حضور نظامی ایران در سوریه چه گفت ؟

 

دستگاه قضائی برای غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی به‌دلیل سخنانش در انتقاد از حضور نظامی ایران در سوریه پرونده قضائی تشکیل داد.

غلامحسین کرباسچی گفته بود دفاع از سوریه فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن و این‌ها درست نمی‌شود

رئیس کل دادگستری استان اصفهان روز سه‌شنبه ۱۲ اردیبهشت‌ماه سال جاری از تشکیل پرونده برای غلامحسین کرباسچی به دلیل آن‌چه “توهین به شهدای مدافع حرم” عنوان شده، خبر داد و گفت او به دادسرای اصفهان احضار خواهد شد.

خسروی وفا گفت: “نسبت به اظهارات این فرد که جنبه جزایی داشته اعلام جرم و پرونده تشکیل شده است.”

کرباسچی روز شنبه ۹ اردیبهشت در مراسم گشایش ستاد انتخاباتی حسن روحانی در اصفهان سیاست‌های حاکمیت ایران در سوریه را مورد انتقاد قرار داده و گفته بود: “ما هم دلمان می‌خواهد که در سوریه و لبنان و یمن و … صلح برقرار بشود، دفاع از مظلوم بشود، شیعیان آن‌جا تقویت بشوند، ولی آیا این کار فقط با پول دادن و اسلحه خریدن و کشتن و زدن و این‌ها درست می‌شود؟”

او به دفاع از سیاست دیپلماتیک دولت روحانی پرداخته و افزوده بود: ” این دولت با غیرت دینی می‌گوید که بگذارید ما از توان دیپلماسی برای حل مسائل منطقه استفاده کنیم. توان دیپلماسی بزرگان دیپلماسی که شش تا ابرقدرت را جلوی خودش بنشاند و بزرگ‌ترین مسئله تحریم که شورای امنیت بوده را حل بکند می‌تواند با توان دیپلماسی بیاید این مسائل را حل کند.”

این سخنان کرباسچی واکنش‌های گسترده‌ای را در میان روزنامه‌ها و سایت‌های مخالف دولت برانگیخت.

سایت مشرق نوشت: “این اظهارات یک بار دیگر عمق تفکر غیرانقلابی، سکولار و بی‌اعتقاد به باورهای پذیرفته شده مردم مؤمن ایران را در ذهنیت کرباسچی و همفکران او آشکار کرد.”

روزنامه کیهان نیز در مطلبی با عنوان “فرستادگان دولت در پی جلب آراء چه قماشی هستند؟!” به سخنان کرباسچی پرداخت و نوشت: “سخنان کرباسچی در اصفهان دقیقاً زدن خط مرکزی سیاست خارجی جمهوری اسلامی است.”

کیهان افزود: “این تکرار ماجرای فتنه ۸۸ است که به بهانه انتخابات، سیاست خارجی نظام را با شعار «نه غزه، نه لبنان، جانم فدای ایران» مورد هجمه قرار دادند.”

 

کرباسچی:به مدافعان حرم توهین نکردم

کرباسچی در واکنش به اتهامات مطرح شده گفت:۲۸ ثانیه از صحبت های من را به صورت تقطیع شده در شبکه های اجتماعیی پخش کرده اند.

غلامرضا کرباسچی در گفت‌وگو با ایلنا در خصوص شکایت دادستان اصفهان از وی در خصوص توهین به مدافعان حرم گفت: من در یکی از برنامه‌ها در اصفهان سخنرانی داشتم اما پس از برنامه ۲۸ ثانیه از نوار پخش شد و گفتند کرباسچی به مدافعان حرم توهین کرده است.

کرباسچی ادامه داد: آن بخش از اظهارات من بیش از ۲ دقیقه است و فقط قسمت تقطیع شده آن پخش شده متن آن صحبت‌ها موجود است و به طور کامل همه چیز روشن است.

وی در مورد احضارش توسط دادستانی اصفهان گفت: من هم از طریق رسانه متوجه این شکایت شدم و هنوز هیچ احضاریه‌ای به دست من نرسیده است.

غلامحسین کرباسچی، دبیرکل حزب کارگزاران سازندگی هم چنین در مراسم گشایش ستاد حسن روحانی در سمنان که سه‌شنبه شب ۱۲ اردیبهشت  برگزار شد درباره سخنان خود در مورد سوریه گفته است: “صحبت من این بود که برای کمک به محرومان و مستضعفان و کمک به سوریه، لبنان و یمن در کنار کمک‌های مادی باید دیپلماسی فعال داشته باشیم و بعد ما را متهم می‌کنند در برابر مدافعان حرم جبهه گرفته‌ای که این تهمت نادرست است.”

کرباسچی افزوده است: “کدام عقل سلیمی می‌تواند با تأمین‌کنندگان امنیت کشور مخالفت کند؟ دولت روحانی دو برابر دولت گذشته به نیروهای مسلح کمک کرده و به حق هم بوده که کمک کند.”

کرباسچی در این مراسم افزود: “نباید برای تبلیغات دست به هر اقدامی بزنیم، امنیت، دفاع از کشور و نیروهای مسلح، سپاه و بسیج ناموس کشور هستند و همه ملت از آن‌ها دفاع می‌کنند.”

 

لازم به ذکر است که حاکمیت ایران در سوریه از مدافعان سرسخت رژیم بشار اسد است و نیروهای کمکی خود را تحت عنوان “مدافعان حرم” به سوریه اعزام می‌کند.

با این حال مسئولان نظامی ایران نیروهای اعزامی خود را “مستشاران نظامی” می‌نامند که به راهنمایی نیروهای ارتش سوریه می‌پردازند.

در دو سال اخیر ده‌ها نفر از نیروهای اعزامی ایران به سوریه، از جمله چند تن از فرماندهان سپاه پاسداران در این کشور جان خود را از دست داده اند.