اخبار روز حقوق بشر ؛ پرویز تناولی، مجسمه‌ساز برجسته ایرانی، همچنان ممنوع‌الخروج است / گزارشی از وضعیت فرهاد میثمی؛ فعال مدنی در پانزدهمین روز بازداشت

نگام ؛ حقوق بشر _ نامه محمدصابر ملک‌رئیسی خطاب به گزارشگر ویژه حقوق بشر؛ به گروگان‌گیری های وزارت اطلاعات در بلوچستان توجه کنید ؛ نگرانی خانواده و وکلای رامین حسین‌پناهی از انتقال شبانه او به زندان رجایی‌شهر کرج ؛ فعال سیاسی اهل شازند به ۱۳ سال حبس محکوم شد/ سند ، از مهم ترین اخبار روز حقوق بشر بوده اند که همراه با لینک و خلاصه ای از خبر در ذیل می آید :

 

پرویز تناولی، مجسمه‌ساز برجسته ایرانی، همچنان ممنوع‌الخروج است

مقامات مسئول «نشر اکاذیب» را دلیل ممنوع‌الخروجی تناولی اعلام کرده بودند اما بعد معلوم شد که یک گالری‌دار سابق در تهران به نام مریم گودرزی از او شکایت کرده و همین موضوع دلیل ممنوع‌الخروجی تناولی بوده است.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

گزارشی از وضعیت فرهاد میثمی؛ فعال مدنی در پانزدهمین روز بازداشت

فرهاد میثمی فعال مدنی پس از گذشت ۱۵ روز از زمان بازداشت کماکان در وضعیت نامعلومی در بند ۲۰۹ زندان اوین به سر می‌برد. آرش کیخسروی وکیل دادگستری روز یکشنبه ۲۱ مردادماه به همراه مادر آقای میثمی برای پیگیری وضعیت ای زندانی و طی مراحل ثبت وکالت‌نامه به دادسرای اوین مراجعه کرد ولی شعبه ۷ بازپرسی اوین با اشاره به تبصره ماده ۴۸ قانون دادرسی کیفری به آنها گفت که وکیل منتخب خانواده امکان اخذ وکالت این زندانی را ندارد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نامه محمدصابر ملک‌رئیسی خطاب به گزارشگر ویژه حقوق بشر؛ به گروگان‌گیری های وزارت اطلاعات در بلوچستان توجه کنید

محمد صابر ملک رئیسی زندانی سیاسی محبوس در زندان مرکزی اردبیل در واکنش به تداوم بازداشت عبدالله بزرگزاده، فعال مدنی که در پی حضور در تجمعی اعتراضی در رابطه با تجاوزهای اخیر در ایرانشهر بازداشت شده است، خطاب به جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در ایران نامه‌ای سرگشاده نوشته است. آقای ملک رئیسی خود را قربانی گروگانگیری وزارت اطلاعات به دلیل فعالیت سیاسی برادرش دانسته و عنوان کرده است دقیقا چنین رویه ای اکنون برای “عبدالله بزرگزاده” در جریان است. این زندانی سیاسی که از نوجوانی در زندان به سر می برد می گوید چنین گروگانگیری هایی در بلوچستان پدیده ای امنیتی است که توجه ویژه ای می طلبد.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

نگرانی خانواده و وکلای رامین حسین‌پناهی از انتقال شبانه او به زندان رجایی‌شهر کرج

عثمان مزین، حسین احمدی نیاز و مازیار طاطایی وکالت پرونده رامین حسین پناهی را به عهده دارند. آقای مزین روز ۲۳ مرداد به کمپین گفت موکلش بدون حکم قضایی و بدون اطلاع وکلا و خانواده‌اش به کرج منتقل شده است. این وکیل دادگستری به کمپین گفت: «دوشنبه شب آقای حسین پناهی را از زندان سنندج به زندان رجایی شهر منتقل کردند که خانواده‌اش را هم نگران کرده مشخص نیست که انتقال به کرج برای مداوا است، برای ادامه حبس منتقل شده و یا چون حکم اعدام قطعی دارد، برای اجرای حکم منتقل شده، اما چیزی که مشخص است این که رامین حسین پناهی در پرونده اش حکم تبعید و انتقال ندارد. دادگاه سنندج حکم را صادر کرده و قانونا متهم باید در زندان سنندج تحمل حبس کند. من و دو وکیل محترم پرونده در حال پیگیری هستیم.»

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

فعال سیاسی اهل شازند به ۱۳ سال حبس محکوم شد/ سند

روح‌اله (اهورا) هدایتی شهروند اهل شهر شازند که پیشتر در آبان‌ماه سال گذشته بازداشت و بعد از حدود دو ماه به قید وثیقه آزاد شده بود توسط شعبه اول دادگاه انقلاب شازند به اتهامات “تبلیغ علیه نظام، عضویت در دسته‌ها به قصد برهم زدن امنیت کشور، توهین به مقدسات و توهین به رهبری” در مجموع به ۱۳ سال و چهار ماه حبس تعزیری محکوم شد. طبق حکم صادره، به استناد ماده ۱۳۴ قانون مجازات اسلامی تنها مجازات اشد لازم‌الاجرا خواهد بود.

برای دیدن متن خبر اینجا را کلیک کنید

 

One thought on “اخبار روز حقوق بشر ؛ پرویز تناولی، مجسمه‌ساز برجسته ایرانی، همچنان ممنوع‌الخروج است / گزارشی از وضعیت فرهاد میثمی؛ فعال مدنی در پانزدهمین روز بازداشت

Comments are closed.