گفتگو با محمد مقدم : بنا بر این بوده که عالمان ما کار دین کنند نه کار دنیا ، بزرگترین چالش فراروی روحانیونی که در عرصه قدرت هستند این است که چشم و گوش خود را نسبت به مطالبات مردم باز نمی‌کنند

 

نگام ، سیاسی _ عضو مجمع روحانیون مبارز با انتقاد از اینکه روحانیت بهایی به مطالبات مردم نمی‌دهند گفت: روحانیت باید ببیند که خواست و مطالبات مردم چیست و در واقع خودش را همگون و همگرا با حرکت جامعه کند. اینکه مردم یک چیزی بخواهند و روحانیت خصوصا متولیان حکومت چیز دیگری را به منصه ظهور بگذارند این کار مطمئنا به رویگردانی مردم نه تنها از روحانیت بلکه از آیین و دین هم می‌شود.

 

محمد مقدم در گفت و گو با خبرنگار شفقنا در رابطه با نقش روحانیت در مبارزه با فساد اظهار کرد: ما در آستانه چهلمین سال پیروزی انقلاب اسلامی هستیم و پاسخ شما را معطوف  به آغازین روزهای انقلاب اسلامی می‌کنم که امام قرائتی از اسلام مطرح کرد که همه مطالبات مردم در آن عرصه و در آن قرائت تحصیل می‌شد. اگر جامعه، آزادی، عدالت اجتماعی یا مبارزه با استبداد و استعمار می‌خواست، امام قرائتی از دین و اسلام مطرح کرد که این قرائت مطابق با نیازها و مطالبات عموم جامعه بود.

 

عدم توجه به مطالبات مردم باعث رویگردانی جامعه از روحانیت و دین می‌شود

او با تاکید بر اینکه نگاه روحانیت باید به سمت و سوی جامعه و مردم باشد گفت: روحانیت باید ببیند که خواست و مطالبات مردم چیست و در واقع خودش را همگون و همگرا با حرکت جامعه کند. اینکه مردم یک چیزی بخواهند و روحانیت خصوصا متولیان حکومت چیز دیگری را به منصه ظهور بگذارند این کار مطمئنا به رویگردانی مردم نه تنها از روحانیت بلکه از آیین و دین هم می‌شود.

روحانیت چشم و گوش خود را نسبت به مطالبات مردم بسته است

عضو مجمع روحانیون مبارز با انتقاد از اینکه روحانیت بی توجه به خواسته‌های مردم است، اظهار کرد: به نظر من امروز بزرگترین چالشی که فراروی روحانیونی است که در عرصه قدرت قرار گرفتند این است که چشم و گوش خود را نسبت به مطالبات مردم باز نمی‌کنند و در واقع به آنچه که جامعه و مردم می‌گویند، بهاء نمی‌دهند و به تدریج تکیه گاه مردمی خود را از دست می‌دهند. ولو اگر جامعه و مردم این خواسته را داشته باشند که یک نوع تغییرات بنیادین در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و فرهنگی رخ دهد روحانیت باید به آن بهاء دهد.

روحانیت خود را همراه و همگام با مطالبات مردم کنند تا اعتماد فروریخته بازسازی شود

مقدم همراه شدن با مطالبات مردم را لازمه بازسازی اعتماد دوباره مردم به روحانیت داست و تصریح کرد: هیچ چیزی به عنوان سند همیشگی و دائمی در جامعه ما رقم نخورده است. به نظر می‌آید رسالت بزرگ روحانیت خصوصا روحانیونی که در عرصه قدرت و تصمیم گیری و تصمیم سازی جامعه نقش دارند این است که باید خودشان را همگرا، هم جهت و همراه با مردم و مطالبات جامعه مطرح کنند تا به تدریج این اعتماد فروریخته بازسازی شود و جایگاه خودشان را در عرصه‌های مختلف جامعه پیدا کنند.

حوزه‌ها نگاه دینی خود را اصلاح کنند

نیازهای نسل امروز مبتنی بر زندگی امروز است

این فعال سیاسی اصلاح طلب بیان کرد: حوزه‌های ما در آنچه که در شأن آنها نیست نباید دخالت کنند یعنی به کار کارشناسی بهاء دهند. معنای فقیه این نیست که در همه امور جاری و ساری جامعه از اقتصاد و فرهنگ گرفته تا سیاست داخلی و خارجی چشم بسته و با یک حلال و حرام موضع خودش را مشخص کند. زیرا در اینصورت اگر مبتنی با مصالح ملی و عملکرد اجتماعی و سیاسی نباشد و نتواند کارآمدی لازم را داشته باشد جامعه را نسبت به اصل روحانیت و حوزه‌ها بدبین می‌کند. یعنی حوزه‌های ما باید نگاه دینی خود را اصلاح کنند و بدانند نیازهای نسل امروز ما نیازهایی است که مبتنی بر زندگی امروز ما است و اگر خودشان را منطبق با عصر جدید و دنیای مدرن نکنند آنچه که در این مساله جا می‌ماند خود روحانیت و مراجع هستند وگرنه مردم و جامعه با شتاب طبیعی راه خود را پیش می روند.

بنا براین بوده که عالمان ما کار دین کنند نه کار دنیا

او در رابطه با ورود روحانیت به فعالیت‌های اقتصادی اظهار کرد: بنا بر این بوده که عالمان ما کار دین کنند نه کار دنیا و حوزه‌های علمیه هم استقلال داشته باشند. ما همیشه می‌گفتیم امتیاز روحانیت شیعه با روحانیتِ دیگر فرق اسلامی در این است که از نظر اقتصاد و معیشت وابسته به دولت‌ها و حکومت‌ها نیستند چون اگر وابسته شوند هیچ راهی ندارند جز اینکه تسلیم خواسته‌های دولت شوند و وقتی تسلیم خواسته‌ی دولت شدند، می‌شوند توجیه گر عملکرد دولت نه ناقد و ناظر و رصد کننده عملکرد آنها.

نتیجه ورود مراجع و حوزه های علمیه به فعالیت‌های اقتصادی چیزی جز فساد نیست

مقدم در پایان خاطرنشان کرد: باید نگاهی به گذشته کنیم که عملکردمان در این چهار دهه چگونه بوده و نقص را با بازبشناسیم، مثبت‌ها را ببینیم و در جهت رفع نقایص کوشا باشیم. طبیعی است که وقتی مراجع و حوزه‌های علمیه وارد عرصه اقتصاد شوند چون ارتباط هم دارند نتیجه‌ی این اقتصاد رانتی، همین فسادی است که دامنگیر جامعه شده؛ پس باید خودشان را از این آلودگی ها مبرا کنند تا بتوانند با اعتماد و قدرت بیشتر در مبارزه جدی با آنچه که اقتصاد جامعه ما را از بین می برد برخورد کنند.

One thought on “گفتگو با محمد مقدم : بنا بر این بوده که عالمان ما کار دین کنند نه کار دنیا ، بزرگترین چالش فراروی روحانیونی که در عرصه قدرت هستند این است که چشم و گوش خود را نسبت به مطالبات مردم باز نمی‌کنند

Comments are closed.