طنز سیاسی : ساقی‌های ورزش‌دوست / آرزو درزی

با شروع لیگ برتر، بار دیگر بحث ورود خانم‌ها به استادیوم داغ شده است و اظهارنظرهایی در این باره شنیده می‌شود. خانم طیبه سیاوشی اخیراً در این مورد گفت‌وگویی انجام داده و فرموده‌اند که «چرا مأمورانی که جلوی ورود دختران و زنان را می‌گیرند، جلوی ورود مواد مخدر را نمی‌گیرند؟» در پاسخ ایشان باید نکاتی را مطرح کنیم؛ نکته اول (که معمولاً در جواب همه سؤال‌ها در ابتدا مطرحش می‌کنیم تا بحث ادامه پیدا نکند) این است که آیا در حال حاضر مشکل اصلی زنان ما ورود به استادیوم است؟ نکته دوم این است که مأموران چرا باید جلوی ورود مواد مخدر به استادیوم را بگیرند؟

 

من و شما را که تا به حال به استادیوم راه نداده‌اند و تجربه‌اش را نداریم، ولی ظاهراً استعمال مواد هنگام تماشای مسابقه از نزدیک، خیلی فاز می‌دهد. حالا که این زیرساخت برای مردان سرزمین‌مان فراهم شده و آنها می‌توانند با لذتی دوچندان مسابقه را تماشا کنند، چرا می‌خواهید این حال خوب را از آنها بگیرید؟ اصلاً چرا می‌خواهید تنها بیزنسی را که در این شرایط اقتصادی قیمت و کیفتش را حفظ کرده نابود کنید؟

 

موضوع دیگری که ایشان مطرح کرده‌اند برمی‌گردد به بحث شیرینِ شادی و سرگرمی. ایشان فرموده‌اند: «مگر چقدر سرگرمی اجتماعی برای مردم داریم. بگذاریم آنها شاد شوند و این خواست جمعی رخ دهد». در پاسخ باید بگوییم که سرگرمی‌های اجتماعی ما کم نیستند؛ مثلاً در همین شبکه‌های اجتماعی کلی سرگرمی برای همه هست. ما با دوستانمان برنامه می‌گذاریم که به یک پیج حمله کنیم و آنجا دورهم به فحاشی بپردازیم.

 

بعضی اوقات هم دسته‌جمعی قرار می‌گذاریم که برویم اعدامی چیزی تماشا کنیم. بهانه‌های کوچک شادی هم خداروشکر کم نداریم. مثلاً وقتی فیلترشکنمان وصل می‌شود یا راننده تاکسی باقی پولمان را برمی‌گرداند خیلی شاد می‌شویم. گیر آمدن صندلی خالی در مترو هم که دیگر گفتن ندارد.

 

در ادامه صحبت هم ایشان فرموده‌اند: «مدام می‌گویند زیرساخت‌ها آماده نیست اما خیلی سریع می‌شود همه چیز را فراهم کرد». ما واقعاً نمی‌دانیم خانم سیاوشی بر چه اساسی می‌گویند خیلی سریع می‌شود همه چیز را فراهم کرد. آماده کردن زیرساخت‌هایی مثل سرویس‌های بهداشتی لوکس و تمیز و صندلی‌های ارگونومیک که الان برای آقایان فراهم است، کار یک روز و دو روز که نیست؛ مدت‌ها زمان می‌برد. ما مطمئنیم مسئولان همین الان هم درحال طراحی این زیرساخت‌ها برای ما هستند؛ منتها کمی طول می‌کشد.

 

ایشان در پایان فرموده‌اند که «تلاش‌های خوبی صورت گرفته و ما واقعاً امیدواریم که اجازه ورود بانوان صادر شود». در جواب باید بگوییم که «ما هم امیدواریم خانوم سیاوشی! خیلی وقت است که امیدواریم!»