هشدار نمایندگان مجلس نسبت به اعتیاد دانش آموزان: سن مصرف مواد مخدر در ایران به ۱۱ سال رسید

 

نگام ، اجتماعی _ نمایندگان مجلس ایران نسبت به افزایش اعتیاد در بین دانش آموزان کشور هشدار داده و نکاتی چند را در رابطه با اعتیاد دانش آموزان مطرح کردند. در این رابطه حسن لطفی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس کشور از کاهش سن مصرف مواد مخدر به ۱۱ سال و نبود آموزش‌های پیشگیرانه در مدارس ایران انتقاد کرد.

 

سارا آکالین

 

لطفی گفت: بی‌شک فرزندان خانواده‌هایی که با معضل مواد مخدر درگیر هستند، در حاشیه‌های شهر زندگی و با فقر اقتصادی دست و پنجه نرم می‌کنند و بیشتر به سمت مصرف مواد مخدر گرایش دارند.

لطفی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت با یادآوری افزایش میل به مصرف مواد دخانی و مخدر در میان دانش آموزان کشور افزود: متاسفانه ارائه آموزش‌های پیشگیرانه در تمامی مقاطع تحصیلی به دانش‌آموزان که می‌تواند عاملی موثر در پیشگیری از گرایش دانش آموزان به سمت مصرف مواد مخدر باشد، مغفول مانده است.

وی با تاکید بر اینکه ارتباط صمیمی خانواده با فرزندان در عدم گرایش دانش‌آموزان به سمت مواد مخدر می‌تواند بسیار موثر واقع شود، ادامه داد: متاسفانه در حال حاضر رابطه عاطفی میان فرزندان و خانواده‌ها کاهش یافته بنابراین دانش آموزان با غفلت از خانواده‌ها به سمت مصرف مواد دخانی و مخدر روی می‌آورند.

لطفی با بیان اینکه دانش آموزان افرادی منفک از جامعه نیستند و انواع آسیب‌های اجتماعی آنها را تهدید می‌کند، گفت: اعتیاد دانش‌آموزان باید جدی گرفته شود؛ برای پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی به ویژه مواد مخدر تمامی دستگاه‌ها باید همکاری و هماهنگی لازم را با هم داشته باشند. اگر به دنبال جامعه‌ای عاری از فقر و اعتیاد هستیم باید زیرساخت‌های مناسب را فراهم کرد؛ البته متاسفانه خانواده‌ها بیشتر از آنکه فقر اقتصادی داشته باشند با فقر فرهنگی مواجه هستند این در حالی است که فقر فرهنگی بسیار خطرناک‌تر از فقر اقتصادی است.

وی فقر فرهنگی خانواده‌ها را عاملی موثر در اعتیاد دانش آموزان دانست و گفت: ممکن است برخی خانواده‌ها وضعیت مالی و اقتصادی مناسبی داشته باشند اما از وضعیت فرهنگی مطلوب برخوردار نباشند بنابراین این وضعیت نامناسب فرهنگی در اقشار مرفه باعث شده مصرف مواد مخدر را نوعی سرگرمی بدانند و به چرخه اعتیاد وارد شوند.

از سوی دیگر، روح الله بابایی صالح دیگر نماینده مجلس کشور نیز گفت: رشد و افزایش مصرف مواد مخدر در میان دانش آموزان را هشداری جدی خواند و گفت: متاسفانه دسترسی دانش آموزان به مواد مخدر به ویژه صنعتی بسیار راحت است و اگر در این رابطه اقدامات عملی مناسب انجام نشود هزینه‌های زیادی از ناحیه آن متوجه کشور و خانواده‌ها می‌شود.

وی در ادامه از عدم ارائه آموزش‌های پیشگیرانه به دانش‌آموزان برای پیشگیری از مصرف مواد مخدر انتقاد کرد و افزود: متاسفانه بر اساس آمارهای ارائه شده از سوی وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۵ حدود ۱۳۶ هزار دانش آموز در معرض خطر ابتلا به مصرف مواد مخدر قرار داشتند و از این میان ۳ هزار و ۶۰۰ نفر حداقل یک بار مصرف کننده موادمخدر بودند که بی‌شک طی این دو سال این آمار افزایش یافته؛ این در حالی است که هنوز به ارائه آموزش‌های پیشگیرانه به دانش آموزان بی‌توجهی می‌شود.

وی با انتقاد از اینکه سن مصرف مواد مخدر در حال کاهش است، ادامه داد: در گذشته شاهد مصرف مواد مخدر در دانشگاه‌ها بودیم اما در حال حاضر مصرف مواد مخدر به مدارس راهنمایی و دبیرستان کشیده شده و این به معنای عدم آگاهی مناسب دانش آموزان و والدین از آسیب‌های مواد مخدر است.

بابایی صالح یادآور شد: خانواده‌ها باید نظارت مناسبی را بر رفتار و حالات دانش آموزان داشته باشند البته این نظارت باید به گونه‌ای باشد که دانش آموزان حس کنترل نداشته باشند؛ در این رابطه همکاری و تعامل مناسب خانواده با مدارس در پیشگیری از مصرف مواد مخدر بسیار موثر واقع می‌شود.

وی از خرید و فروش قرص‌های روانگردان و مواد مخدر در اطراف برخی مدارس انتقاد کرد و گفت: عاملان فروش مواد مخدر در اطراف مدارس باید توسط نیروی انتظامی شناسایی و به دستگاه قضا معرفی شوند؛ انتظار می‌رود دستگاه قضا با این افراد سودجو با قاطعیت و جدیت برخورد کند تا سلامت و جان آینده‌سازان کشور فدای منفعت‌طلبی عده‌ای سودجو نشود.