نماینده مجلس: دولت‌های اروپایی نمی‌توانند جور تنبلی ما را بکشند، مسئولان ایرانی به امید یکدیگر هستند و کارهای خود را بر دوش یکدیگر می‌اندازند

 

نگام ، بین الملل _ چندی پیش دیه‌گو بیاسی، مدیراجرایی کوئرکاس در ایمیلی به رویترز اعلام کرد به دنبال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، ما تصمیم گرفتیم تمامی فعالیتهایمان در ایران شامل پروژه ۶۰۰ مگاواتی را متوقف کنیم و به این ترتیب شرکت کوئرکاس از توقف پروژه ساخت نیروگاه خورشیدی به ارزش ۵۰۰ میلیون یورو (۵۷۰ میلیون دلار) در ایران تحت تاثیر اقدامات خصمانه آمریکا خبر داد.

 

سارا آکالین

 

در این رابطه، جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی در مجلس طی اظهاراتی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت اظهار داشت: متاسفانه شرکت‌های داخلی و سایر مسئولان مربوطه به درآمدهای نفتی اکتفا کردند و به دنبال راههای دیگر سرمایه‌گذاری در کشور نیستند. در واقع برای تبدیل این چالش به فرصت باید راه‌های درآمدزایی را شناسایی و انتخاب کنند. متاسفانه در داخل کشور هم مسئولان به امید یکدیگر هستند و کارهای خود را بر دوش یکدیگر می‌اندازند. دولت‌های اروپایی نمی‌توانند جور تنبلی ما را بکشند.

وی در ادامه افزود: این نظریه هم غیرمعقول و بدون سرانجام است لذا سفارت خانه ها به عنوان نقطه اتصال شرکت‌های خارجی با داخل باید این شرایط را شناسایی و تعبیه کنند.

این نماینده مجلس کشور در بخشی از اظهاراتش گفت: شرکت‌ها در اروپا دولتی نیستند و در انتخاب شرکای تجاری از نظر دولت تبعیت نمی‌کنند. با توجه به رویکرد آمریکا و تجارب گذشته هم پیش بینی می‌شد که بسیاری از شرکت‌های اروپایی که در بازار آمریکا حضور دارند با خروج آمریکا از برجام و آغاز تحریم‌ها، ایران را ترک خواهند کرد.

میرزایی تصریح کرد: در چنین شرایطی دولت‌های اروپایی باید بتوانند راه را برای مبادلات پولی با ایران تعبیه کنند، از این رو شعباتی از بانک‌های اروپایی باید با بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران همکاری داشته باشند و به صورت مستقیم و غیرمستقیم نفت خام را از ما خریداری کنند.

وی افزود: از سوی دیگر جمهوری اسلامی در این شرایط می‌تواند با شرکت‌های کوچک اروپایی همکاری کند اما بازاریابی برای این اقدامات باید انجام گیرد، دولت‌های اروپایی نمی‌توانند این بازاریابی را برای ما انجام دهند. بنابراین سفارتخانه‌های ایران در کشورهای اروپایی باید سرمایه‌گذاران و شرکت‌های سودآور کوچک را شناسایی و جذب کند.

One thought on “نماینده مجلس: دولت‌های اروپایی نمی‌توانند جور تنبلی ما را بکشند، مسئولان ایرانی به امید یکدیگر هستند و کارهای خود را بر دوش یکدیگر می‌اندازند

Comments are closed.