سید علی اصغر حجازی، نفوذی بیت رهبری و تلاش برای ارتقاء حسن روحانی به جایگاه رهبری / مجید مکی

حذف جملاتی از فایل صوتی سخنرانی اخیر آیت‌الله خامنه‌ای و انتشار متنی به عنوان جایگزین آن یکی دیگر از مجموعه نشانه‌هایی است که این روزها بر وجود تلاشی فراگیر و سطح بالا توسط یک کالت قدرت معین درون نظام جمهوری‌اسلامی گواهی می‌دهد برای تغییر راهبرد کلان سیاست‌خارجی ایران که پیش‌نیاز آن کناررفتن آیت‌الله خامنه‌ای از جایگاه رهبری این نظام سیاسی و برکشیدن حسن روحانی به این منصب است.
.
روایت برخی افراد که در جلسه سخنرانی حضور داشتند با متنی که بصورت رسمی منتشر شد تفاوت دارد. اولی حکایت از اشتباه اعلام کردن اجازه تجربه مذاکراتِ منجر به برجام پس از «اصرار آقایان» دارد. اما دومی صرفاً اجازه صحبت وزیر امورخارجه ایران با همتای آمریکایی خود را اشتباه ذکر می‌کند. هر کدام از این دو روایت را که اصل بگیریم یادآور سخنانی است که حسن روحانی بلافاصله پس از آغاز دوران ریاست‌جمهوری خود در فضای سیاسی ایران مطرح نمود. توجه به سخنان روحانی در آن مقطع نشان می‌دهد بدل کردن آمریکا به طرف اصلی مذاکرات هسته‌ای و حاشیه‌ای شدن نقش دیگر دولت‌ها، انتقال پرونده هسته‌ای از شورای امنیت ملی به وزارت امورخارجه و ارتقای سطح مذاکرات به سطح وزرا بدواً نه تصمیم آیت‌الله خامنه‌ای بلکه خواست شخص حسن روحانی بوده که مورد پذیرش قرار گرفته.
.
بنابراین حذف این بخش از سخنرانی در واقع به سود حسن روحانی صورت گرفته. اگر حذف آن جملات را به اراده شخص آیت‌الله خامنه‌ای بدانیم این سوال پیش می‌آید که چرا اصلاً چنین سخنی گفته شده. آیت‌الله خامنه‌ای در ابراز نظراتی که ممکن است به ضرر سران قوا تمام شود همواره بسیار محتاط بوده‌اند و نسنجیده عمل نکرده‌اند. پس نمی‌توان بیان آن جملات را سهوی قلمداد نمود که حذف در انتشار عمومی را ناگزیر کرده است. گرچه آنطور که گفته می‌شود عدم انتشار بخش‌هایی از سخنان آیت‌الله خامنه‌ای به درخواست ایشان در مواردی سابقه داشته ولی دو نکته مورد اخیر را کاملاً به یک استثناء در تمام طول زمامداری ایشان بدل کرده: اولاً، پای یکی از سران قوا که هنوز در منصب قرار دارد در میان است؛ ثانیاً موضوع، نه به عنوان مثال نظر تند ایشان علیه برخی بدعت‌ها در مراسم مذهبی، بلکه اختلاف نظر بر سر حادترین مسئله سیاست‌خارجی ایران در ۱۵ سال گذشته است که به نقطه عطف جدید و سرنوشت‌سازی رسیده.
.
اگر حذف این جملات را به اراده رهبر جمهوری‌اسلامی ایران ندانیم، که فرض معقول نیز همین است، باید به دنبال قدرتی درون تشکیلات دفتر ایشان بود که تهور لازم برای چنین کاری را بدون اذن ایشان دارا است. با توجه به اینکه حذف این جملات تنها به سود حسن روحانی است، این قدرت می‌بایست نفعی در محافظت از روحانی در مقابل سخنان آیت‌الله خامنه‌ای نیز داشته باشد. در میان مسئولین دفتر ایشان سیداصغر حجازی واجد هر دو شرط فوق است. هم فردی بسیار متنفذ و قدرتمند است و هم به آن کالت قدرتی تعلق دارد که به دنبال رساندن حسن روحانی به رهبری جمهوری‌اسلامی ایران است؛ کالت قدرتی که حلقه‌های اولیه آن پیش از پیروزی انقلاب‌اسلامی توسط کانون‌های قدرت معارض با این انقلاب شکل گرفتند و پس از پیروزی انقلاب مناصب مهمی در نظام برخاسته از آن را اشغال نمودند.
.
یکی از این حلقه‌های اولیه تیمی است که به رهبری علی فلاحیان از همان بدو تاسیس نظام جمهوری‌اسلامی ایران مناصب مهم و کلیدی در قوه قضائیه و وزارت اطلاعات را به عهده می‌‌گیرد و سپس نفوذ خود را به دیگر ارکان حکومت نیز تسری می‌دهد. حجازی از اعضای بلندپایه همین تیم است که امروز مهم‌ترین پروژه خود را حفاظت از حسن روحانی، بلندپایه‌ترین عضو این کالتِ معارض با انقلاب‌اسلامی، تعریف می‌نماید تا زمان ارتقای او به جایگاه رهبری جمهوری‌اسلامی ایران، که به زعم ایشان چندان دور نیست، فرا رسد.