دیده بان حقوق بشر خواستار توقف اعدام فعالان مدنی عربستان شد

 

نگام ، حقوق بشر _ اسراء الغمغام از فعالان حقوق مدنی عربستان است که از سال ۲۰۱۵ میلادی به همراه همسرش ‘موسی الهاشم ‘ به اتهام شرکت در راهپیمایی های سیاسی علیه آل سعود بازداشت و روانه زندان شده است.

دیده بان حقوق بشر در بیانیه ای تلاش مقام های عربستان برای اعدام فعالان حقوق بشری این کشور از جمله ‘اسرا الغمغام’ را اقدامی وحشتناک توصیف و خواستار توقف آن شد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، ‘ساره لیا ویتسن’ مدیر بخش خاورمیانه دیده بان حقوق بشر روز چهارشنبه تصریح کرد: هر اعدامی وحشتناک است اما تلاش برای اعدام فعالان مدنی مانند اسرا الغمغام و سایر متهمان حتی اعمال خشونت علیه آن ها، ناگوار است.

بر اساس این گزارش، دادستانی عربستان برای پنج تن از فعالان حقوق بشری این کشور در خواست حکم اعدام کرده است.

دیده بان حقوق بشر افزوده است: دادستانی عربستان از دادگاه درخواست حکم اعدام برای پنج تن از فعالان حقوق بشری کرده است که به اتهام اقدامات تروریستی بازداشت شدند.

بر اساس این گزارش، اسرا الغمغام یکی از فعالان زن حقوق بشری است که به دلیل فعالیت های حقوق بشری با حکم اعدام مواجه است.

الغمغام از فعالان حقوق مدنی عربستان است که از سال ۲۰۱۵ میلادی به همراه همسرش ‘موسی الهاشم ‘ به اتهام شرکت در راهپیمایی های سیاسی علیه آل سعود بازداشت و روانه زندان شده است .

دولت عربستان از یک سال پیش شمار زیادی از فعالان حقوق بشری این کشور را به بهانه مختلف از جمله اقدام علیه امنیت کشور و جاسوسی بازداشت و روانه زندان کرده است .

این اقدام ها با مخالفت برخی کشورها و سازمان های حقوق بشری بین المللی روبه رو شده است .

در آخرین مورد دولت کانادا به این وضعیت اعتراض کرد اما سعودی ها در پاسخ اقدام به قطع روابط خود با این کشور کردند.

One thought on “دیده بان حقوق بشر خواستار توقف اعدام فعالان مدنی عربستان شد

Comments are closed.