سیدمحمد خاتمی: اگر حاکمیت تن به اصلاحات ندهد، محکوم به شکست است

 

نگام ، سیاسی _ سیدمحمد خاتمی در دیدار جمعی از آزادگان و ایثارگران، پس از شنیدن دیدگاه ها، دغدغه ها و نگرانی های آزادگان درباره فسادها و مشکلات جدی مردم و نحوه اداره نامطلوب کشور، ضمن تسلیت شهادت حضرت امام باقر (ع) گفت: انقلاب ما خواستار استقرار جمهوری اسلامی بود و باید بررسی کنیم که جمهوری اسلامی چگونه اجرایی می شود و مهم ترین خواسته اصلاحات این است که جمهوری اسلامی تمام و کمال پیاده شود و اگر چنین شد بسیاری از مشکلات حل خواهد شد.

به گزارش وب سایت سید محمدخاتمی ، وی توضیح داد: اساس جمهوریت، مردم هستند و رای و نظر مردم تعیین کننده است و نظام مبتنی بر خواست و اراده و رضایت مردم است و مسوولان، برآمده از خواست مردم هستند و باید در مقابل مردم پاسخگو و مسوول باشند و لوازم این حاکمیت انسان بر سرنوشت خود این است که آزادی بیان و اندیشه و نیز عدالت در همه جهات برقرار باشد.

رئیس دولت اصلاحات با انتقاد از تنگ شدن دایره خودی در ایران و اعمال سلیقه ها گفت: با تنگ شدن دایره خودی، انبوهی از نیروهای علاقه مند به اسلام و انقلاب و ایران خارج از این دایره قرار می گیرند.

خاتمی با اشاره به مباحث تئوریک جمهوریت، به موارد تاریخی عصر پیامبر (ص) و امامان معصوم (ع) پرداخت و بیان کرد: رضایت مردم مساله بسیار مهمی در ادامه حکومت است. آیا امامان معصوم ما بدون رضایت مردم به دنبال ایجاد حکومت بودند؟

وی افزود: حکومتی که با زور روی کار بیاید ولو با تقویت نفرت علیه حکومت حاکم و با قوه قهریه، حکومت مطلوب الهی نیست و فقط حکومتی مطلوب است که مورد رضایت مردم باشد حتی حکومت امیرالمومنین (ع) و امام باقر (ع) و امام صادق (ع) نیز تنها در صورت رضایت مردم محقق می شود چه برسد به دوران غیبت.

خاتمی با تاکید بر اینکه حکومت باید با رای و رضایت مردم باشد اظهار کرد: رای و نظارت مردم لوازمی دارد که باید رعایت شود و اسلامی که در عرصه حیات اجتماعی در کنار جمهوری قرار می گیرد، اسلامی است که آزادی و پیشرفت انسان و برخورداری و عدالت برای انسان را در نظر دارد. مقومات جمهوری را قبول دارد و نمی شود در کنار جمهوری، اسلامی قرار گیرد که برای رای مردم ارزش قائل نباشد و اگر مردم با سلیقه ای مخالفت کنند، سزاوار هرگونه ستم و دچار تنگناهای فراوان شوند.

وی با تاکید بر تبیین گفتمان جمهوری اسلامی یادآوری کرد که پای این جمهوری اسلامی، خونها ریخته شده و مردم مشکلات را برای آن تحمل کردند و با حاکمان بر سر اجرای جمهوری اسلامی پیمان بستند و همه ما باید متعهد به این پیمان باشیم.
خاتمی با خطرناک دانستن بی اعتمادی ایجاد شده بین حاکمیت و مردم در جمهوری اسلامی ایران هشدار داد: اگر بی اعتمادی ایجاد شد، امید از بین می رود و اگر امید به آینده از بین رفت، دیگر حتی لازم نیست خارجی ها بیایند اینجا و ضربه بزنند، خودبخود وقتی پایه قوام حکومت –که اعتماد و نظر مردم است- سست شود، این نظام با خطر مواجه می شود.

وی با اشاره به اشتباهات رخ داده از ابتدای انقلاب و تجمیع آن در دولت کنونی گفت: نقص ها و ضعف های دولت سر جای خودش اما انداختن همه مشکلات به گردن دولت، جفاست و اتفاقا برای برقرار ماندن نظام باید این دولت تقویت شود. بسیاری از مشکلات موجود از ابتدای انقلاب تلنبار شده است و کسانی که خود مسبب مشکلات بزرگ کشور هستند، امروز مدعی شده اند.

خاتمی، مهم ترین مشکل امروز را از بین رفتن اعتماد مردم به مسوولان دانست و گفت: فضای مجازی منافع بسیار خوبی دارد اما یکی از مضرات آن، این است که گروه هایی امید مردم را هدف گرفته اند و تلاش هایی صورت می گیرد تا امید مردم از بین برود.

وی با تاکید بر ضرورت اصلاح جمهوری اسلامی تصریح کرد: اگر این حاکمیت اصلاحات را بپذیرد، می تواند ادامه یابد و جایگاه مردم هم حفظ شود اما اگر تن به اصلاحات ندهد، محکوم به شکست است؛ البته نه اینکه فردا فرو می پاشد اما با شکست مواجه می شود.

خاتمی در پایان گفت: آن سوی جمهوری اسلامی را برای این کشور و مردم سیاه می بینم باید بکوشیم همین نظام را حفظ کنیم و انشاءالله اصلاحات نیز در آن بعمل آید؛ ممکن است موفق نشویم اما باید تلاش خود را بکنیم.

One thought on “سیدمحمد خاتمی: اگر حاکمیت تن به اصلاحات ندهد، محکوم به شکست است

Comments are closed.