تشکر بریتانیا از ایران به خاطر مرخصی نازنین زاغری

 

نگام ، حقوق بشر _ سفیر ایران در لندن خبر از دیدار نازنین زاغری با دخترش خبر داد. بعیدی نژاد در پاسخ به یکی از کاربران نیز از ارتباط وزارت خارجه با قوه قضاییه در خصوص پرونده زاغری خبر داد.

او کارمند بنیاد تامسون رویترز بود که با آژانس خبری رویترز در پیوند است و در ۱۵ فروردین ۱۳۹۵ به هنگام خروج از ایران به مقصد انگلستان همراه با دختر خردسالش به دست نیروهای اطلاعات سپاه دستگیر و به زندان منتقل شد. او سپس در سال ۹۵ به اتهام جاسوسی به ۵ سال زندان محکوم شد.

مرخصی نازنین زاغری تا روز یکشنبه ادامه دارد و وکیل او گفته است برای موکل خود تقاضای تمدید مرخصی خواهد کرد.

تلاش برای براندازی نظام و دریافت پول از رویترز و بی‌بی‌سی و نیز شرکت در تظاهرات مقابل سفارت ایران در لندن از جمله اتهامات نازنین زاغری بوده است.

 

تشکر وزیر خارجه انگلیس از ایران به خاطر نازنین زاغری

 

وزیر خارجه انگلیس در واکنش به اعطای مرخصی به یک محکوم امنیتی دوتابعیتی، از ایران تشکر کرد.

به گزارش ایلنا به نقل از رویترز، «جرمی هانت» وزیر خارجه انگلیس، روز گذشته از اعطای مرخصی به «نازنین زاغری» استقبال کرده است.

هانت در سخنرانی خود در سازمان ملل نیویورک گفته است: «ما می‌خواهیم از مقام‌های ایران برای کاری که انجام دادند تشکر کنیم».

وزیر خارجه انگلیس در عین حال مدعی شد: «نباید فراموش کرد که نازنین زاغری نمی‌بایست از همان اول زندانی می‌شد.

نازنین بی‌گناه است». نازنین زاغری، که به اتهام جاسوسی در ایران به پنج سال زندان محکوم شده است، پس از دو سال حبس، روز پنجشنبه به مرخصی سه‌روزه رفت.

توئیت سفیر ایران

 

از سوی دیگر حمید بعیدی‌نژاد، سفیر ایران در لندن با انتشار عکسی از خانم زاغری در حال بغل کردن دخترش از آزادی موقت این زندانی اظهار خرسندی کرد.

او با همرسان کردن این عکس در صفحه توئیتر خود نوشت: «خانم نازنین زاغری رتکلیف برای سه روز از زندان آزاد شده تا به خانواده خود بپیوندد. او بی‌درنگ به دیدار دختر ۴ ساله‌اش گابریلا رفت که با یک دسته گل از مادرش استقبال کرد.»

آقای بعید‌ی‌نژاد زیر عکس خانم زاغری و فرزندش اضافه کرده است: «عکس دوست‌داشتنی».

هنوز مقام‌های قضایی و سیاسی ایران در مورد آزادی خانم زاغری از زندان اظهار نظری نکرده‌اند و توئیت سفیر ایران در لندن نخستین اظهار نظر یک مقام رسمی ایرانی در این زمینه است.

 

 

 

به گزاراش یورونیوز، نازنین زاغری کارمند بنیاد تامسون رویترز بود که با آژانس خبری رویترز مرتبط است. او در آوریل سال ۲۰۱۶ به همراه دختر خردسالش در فرودگاه امام خمینی دستگیر شد و در سپتامبر ۲۰۱۶ به اتهام جاسوسی به ۵ سال زندان محکوم شد. کمپین «نازنین را آزاد کنید» با تائید این خبر در بیانیه‌ای آورده است: «صبح امروز، پنج‌شنبه، در حالیکه نازنین در لباس خواب بوده به دفتر زندان احضار شده است. به او اطلاع داده می‌شود ۱۰ دقیقه فرصت دارد تا آماده شود چرا که دارد آزاد می‌شود. او به سرعت لباس پوشیده و وسایلش را جمع کرده، در حالیکه زندانیان دیگر دورش جمع شده بودند.»

مطابق گزارش این کمپین، به خانم زاغری اجازه تماس از داخل زندان داده نشده است و او در جلوی درب بیرونی زندان با کمک تلفن همراه یکی از خانواده‌های زندانیان حاضر با برادرش که در تهران به سر می‌برد تماس گرفته و سپس به همراه خانواده به دماوند رفته است جایی که بستگان او جمع بوده‌اند. خانم زاغری پس از آزادی گفته است: «هنوز باور کردنش سخت است. وقتی دو هفته پیش حرفش به میان آمد اصلا انتظار تحقق‌اش را نداشتم. به گابریلا[دختر] و به مادرم برای مدت طولانی نگفتم تا اگر این آزادی اتفاق نیفتاد من تنها کسی باشم که رنج برده باشد. امروز خیلی احساساتی شدم وقتی مادربزرگم را دیدم. خیلی گریه کردم.»

ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری نیز گفته است: «بعد از همه ناامیدی‌ها امروز یک سورپرایز واقعی بود. ما پیش از این در عطش امید سوخته بودیم به همین خاطر برایمان راحت‌تر بود که مجدد شاهد ناامیدی باشیم. اما اینطور نشد و او بیرون دیوارهای اوین است. همه ما بسیار خوشحالیم اما مرخصی به معنای آزادی نیست. ما او را در خانه‌اش می‌خواهیم نه فقط در تعطیلاتی از زندان. با این حال این یک قدم خوب است. بعد از ۸۷۳ روز این یک قدم بزرگ است.» مرخصی نازنین زاغری تا روز یکشنبه ادامه دارد و وکیل او گفته است برای موکل خود تقاضای تمدید مرخصی خواهد کرد.

اعطای مرخصی به خانم زاغری به دو شرط انجام گرفته است: او باید از هرگونه مصاحبه با رسانه‌ها خودداری کند و همچنین اجازه ندارد از محوطه هرگونه سفارتخانه خارجی، شامل سفارت بریتانیا، دیدن کند. او همین‌طور نباید دست به تلاش برای خروج از کشور بزند. سایت تسنیم نزدیک به سپاه پاسداران، مدتی بعد از دستگیری او نوشته بود: «[زاغری] با عضویت در شرکت‌ها و مؤسسات بیگانه در طراحی و اجرای پروژه‌های رسانه‌ای و سایبری با موضوع براندازی نرم نظام مقدس جمهوری اسلامی مشارکت داشته است. نامبرده یکی از سرشبکه‌های اصلی مؤسسات معاند بوده که تحت هدایت و حمایت سرویس‌های رسانه‌ای و جاسوسی دولت‌های بیگانه فعالیت‌های مجرمانه خود را طی سالیان گذشته انجام داده است.» همچنین تلاش برای براندازی نظام و دریافت پول از رویترز و بی‌بی‌سی و نیز شرکت در تظاهرات مقابل سفارت ایران در لندن از جمله اتهامات نازنین زاغری بوده است.

One thought on “تشکر بریتانیا از ایران به خاطر مرخصی نازنین زاغری

Comments are closed.