بیش از ۱۰۰۰ شهرداری در سطح ایران ورشکسته هستند و امکان تامین هزینه‌های خود را ندارند

 

نگام ، اجتماعی _ ورشکستگی شهرداری ها در ایران به موازات وخامت وضعیت اقتصادی در کشور یکی از موارد مهمی است که از سوی مجلس مطرح شده و گویای اوج بحران در کشور است.

 

سارا آکالین

 

محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران در اظهاراتی مهم در گفتگو با خبرگزاری “خانه ملت” درباره شرایط نامناسب شهرداری‌های کشور اعلام کرد: شهرداری ها به درآمد پایدار نیاز دارند ، نزدیک به ۹۰ درصد درآمد آنها از مسکن‌ها تامین می‌شود، زمانی که مسکن در رکود باشد به شهرداری ها نیز آسیب جدی وارد می‌کند در حال حاضر بیش از ۱۰۰۰ شهرداری در سطح کشور ورشکسته هستند و امکان تامین هزینه‌های خودشان را ندارند چه برسد به اینکه برای زیر‌ساخت‌های بحرانی شهر هزینه کنند، لازم است تولید مسکن به راه بیافتد و با درآمد‌های پایدار، شهرداری را تقویت کنیم.

رضایی در ادامه به مسائل و مشکلات تهران از جمله مدیریت بحران پایتخت اشاره و تصریح کرد: با توجه به اینکه در شرایط بحرانی پایتخت دستگاه‌های مختلفی با این موضوع مدیریت بحران درگیر هستند و شهرداری مسئولیت مدیریت بحران شهر تهران را بر عهده دارد در صورتی باید به این نکته توجه کنیم که بسیاری از دستگاه ها مربوطه زیر نظر شهرداری نیستند و طبیعی است در شرایط بحرانی ،دستگاه‌هایی مانند سازمان‌ آب، شرکت توزیع مدیریت نیروی برق، شرکت گاز، هلال‌احمر، نیروی انتظامی از شهرداری پیروی نمی کنند، از این جهت لازم است مسئولیت مدیریت بحران شهر تهران را دستگاهی بالاتر از شهرداری بر عهده بگیرد.

وی افزود: سطح قابل توجهی از شهر تهران را بافت‌های فرسوده تشکیل داده و همچنین تعداد زیادی از ساختمان‌ غول پیکر در پایتخت وجود دارد که مسائل ایمنی در آنها رعایت نشده و استحکام لازم را در برابر زلزله ندارند، از طرفی در خیابان‌ها و معابر شهر دسترسی‌های لازم برای ارائه خدمات به مردم تعریف نشده و کار امداد‌رسانی را بسیار سخت و مشکل کرده است.

این نماینده مجلس با اشاره به زلزله سال گذشته شهر تهران، گفت: زلزله سال گذشته مانوری برای مدیریت بحران و همکاری دستگاه‍های مختلف شهر تهران بود که متاسفانه در نیم ساعت ابتدایی بعد وقوع زلزله و هجوم مردم به خیابان‌ها، پایتخت کاملا قفل و امکان خدمات‌رسانی برای همه دستگاهها غیر ممکن شد. بعد از آن حادثه جلسه‌ای در کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی‌ با حضور مسئولین شرکت گاز، سازمان آب و شرکت توزیع مدیریت نیروی برق تشکیل شد که متوجه شدیم هیچ کدام از دستگاه‌های اجرایی آمادگی لازم برای شرایط بحرانی را ندارند.

رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با اشاره به ضعف دستگه‌های اجرایی هنگام وقوع بحران یادآور شد: نه شبکه برق و نه شبکه گاز استان امکان هشدار‌دهی و قطع به موقع را در شرایط بحرانی ندارد و همچنین شبکه آبرسانی شهر تهران نیز به همین صورت است، مخازن آبی که برای شهر تهران تعبیه شده در صورت وقوع حادثه و انفجار سیلابی عظیمی به جریان خواهد انداخت، از طرفی تعداد بیمارستان، آمبولانس‌ها و مقاومت بیمارستانها در شرایط بحرانی امکان خدمات‌رسانی به مردم را ندارند، متاسفانه شهر تهران در مقابل حوادث آسیب‌پذیر است و باید فکر جدی برای آن بیاندیشیم.

رضایی اظهار کرد: اگر قرار باشد تمام مسئولیت مدیریت بحران شهر تهران را بر دوش شهرداری بیاندازیم قطعاً نمی‌تواند از عهده مسئولیت خودش بر بیاید چرا که تهران در حال حاضر برای مدیریت شهری نیز با مشکل تامین هزینه برای مخارج خود مواجه است و برای کسب درآمد به صورت غیرقانونی و غیر شفاف تراکم می‌فروشد، در نتیجه امکان مدیریت بحران پایتخت به دلایل مذکور برای شهرداری وجود ندارد. لازم و ضروری است دولت به این موضوع ورود کند و مسئولیت مدیریت بحران شهر تهران به به سطح بالاتری واگذار شود.

One thought on “بیش از ۱۰۰۰ شهرداری در سطح ایران ورشکسته هستند و امکان تامین هزینه‌های خود را ندارند

Comments are closed.