زلزله‌ نیرومند در تازه‌آباد کرمانشاه چند کشته برجای گذاشت

نگام ؛ حوادث _ به گزارش مرکز لرزه‌نگاری ایران، زلزله‌ای به شدت ۵,۹ ریشتر ۲:۴۴ بامداد یکشنبه چهارم شهریور(به وقت محلی) کرمانشاه را لرزاند. کانون این زمین‌لرزه تازه‌آباد، مرکز ثلاث باباجانی در کرمانشاه بود و عمق آن هشت کیلومتری زمین گزارش شده است.

 

حسن مقیمی

زلزله‌ جدید در کرمانشاه ایران تا کنون سه کشته و نزدیک به ۲۵۰ مجروح برجای گذاشته است. از میزان تخریب خانه‌ها هنوز اطلاعی در دست نیست.

درحالی‌که مرکز لرزه‌نگاری ایران قدرت زلزله را ۵,۹ ریشتر اعلام کرده، سازمان زمین‌شناسی ایالات متحده می‌گوید شدت این زمین‌لرزه ۶,۱ و عمق آن ۱۰ کیلومتر بوده است. این سازمان مرکز زلزله را ۳۱ کیلومتری غرب جوانرود اعلام کرد.

هلال‌احمر ایران برای امدادرسانی شش گروه ارزیاب به منطقه اعزام کرده است.

بر اثر این زلزله نیرومند، آب و برق و تلفن در ثلاث باباجانی قطع شد و شیشه خانه‌ها فرو ریخت. هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه از قطع برق نیمی از استان خبر داد اما بعدتر گفت که برق در برخی مناطق وصل شده است.

این زلزله در شهرهای اطراف کرمانشاه و ایلام و حتی در شهرهای مرزی عراق احساس شد.

ویدئویی نشان‌دهنده شدت این زمین‌لرزه در رسانه‌های ایران منتشر شده است:

 

تا کنون وقوع ده‌ها پس‌لرزه در منطقه زلزله‌زده ثبت شده است. بزرگترین آنها ۴ ریشتر بود.

ساکنان منطقه زلزله‌زده کرمانشاه سال گذشته نیز خانه‌ها و عزیزانشان را در زلزله‌ای قدرتمند از دست دادند. ۲۱ آبان گذشته، در زلزله‌ای ۷,۳ ریشتری ۵۶۹ تن جان‌شان را از دست دادند، هزاران نفر زخمی شدند و حدود ۷۰۰۰۰ تن بی‌خانمان شدند. بیشترین تلفات این زلزله مربوط به شهر سرپل ذهاب بود که در مجاورت ثلاث باباجانی است.

مهدی زارع، عضو هیأت علمی پژوهشگاه بین‌المللی زلزله در گفت‌و‌گو با خبرگزاری دولتی دانشجویان ایران (ایسنا) گفت که زمین‌لرزه یکشنبه «رخدادی ثانویه در شمال پهنه گسلش ازگله» است و از الگوی زلزله سال پیش تبعیت نمی‌کند.

به گفته این پژوهشگر، زلزله جدید در عمقی کمتر از زلزله سال گذشته اما در همان پهنه رخ داده است.

تازه‌آباد چندی پیش نیز دچار زلزله‌ای با شدت مشابه ۵,۹ ریشتر بود که بر اثر آن ده‌ها تن مجروح شدند. در آن زلزله کسی کشته نشد.

نحوه امدادرسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه و ادامه زندگی آنها در چادر و کانکس انتقادهای بسیاری را برانگیخت. برخی فعالان مردمی یاری‌رسان به زلزله‌زدگان نیز از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شدند.

پیشتر سرپرست اورژانس کشور خبر داد که تیم ارزیاب و بالگردهای اورژانس کشور به سوی شهرستان ثلاث‌باباجانی و مرکز آن تازه آباد اعزام شده‌اند. این منطقه نزدیک به ۱۴ هزار نفر جمعیت دارد.

 

صدا وسیما اعلام کرده بود این زمین لرزه ساعت ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه به وقت محلی رخ داده است و شدت آن به حدی بوده که در کرمانشاه، مرکز و شهرستان‌های غربی استان را هم لرزانده.

تازه‌ترین زمین لرزه کرمانشاه مردم استان را وحشت زده کرده و به خیابان کشانده بود. برخی منابع از ازدحام جمعیت در پمپ بنزین‌ها خبر داده بودند.

مرتضی سلیمی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر گفته بود: «جمعیت متاثر شهری و روستایی از این زلزله تا شعاع ۳۰ کیلومتری ۹۲ هزار نفر بوده است و دو شهر و ۳۱۸ روستا این زلزله را احساس کردند».

شهرستان مرزی ثلاث بابا جانی از جنوب با شهرستان‌های سرپل ذهاب همجوار است. جایی که ویرانگرترین زلزله سال ۹۶ در آن رخ داد.

زلزله اخیر کرمانشاه مناطقی در عراق را نیز لرزانده بود.

 

One thought on “زلزله‌ نیرومند در تازه‌آباد کرمانشاه چند کشته برجای گذاشت

Comments are closed.