گفتگوی نگام با سید نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار : وزرای دولتی که رئیس آن ، وزن و ارزشی نداشته باشد به همان میزان ضعیف و ناتوانند/ قول رئیس جمهور مبنی بر پایین آوردن نرخ ارز را نباید چندان جدی گرفت

نگام ؛ حسن مقیمی _ نمایندگان مجلس شورای اسلامی از پاسخ حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران به سوالاتی درباره مشکلات اقتصادی کشور، قانع نشدند.در حالیکه جمهوری اسلامی با فشار اقتصادی روبروست، فشار اصولگرایان مجلس بر دولت حسن روحانی افزایش یافته و در یک ماه اخیر دو وزیر او برکنار شده اند. نمایندگان سخنران در مجلس، حسن روحانی و دولت او را به ارائه آمار اقتصادی متناقض، کم کاری در ایجاد اشتغال، ایجاد رانت و فساد در اختصاص ارز دولتی، ناتوانی و کم کاری در مبارزه با قاچاق و سوء مدیریت در تثبیت نرخ ارز و سکه متهم کردند.برخی از چهره های سیاسی و فعالان شبکه های اجتماعی در روزهای گذشته از آقای روحانی خواسته بودند که در مورد فعالیت‌های «دولت در سایه» که عمدتا به سپاه و نهادهای وابسته به رهبری با اختیارات گسترده گفته می شود، و کارشکنی این گروهها سخن بگوید، اما سخنان آقای روحانی حامیان او را نیز قانع نکرد.برخی از فعالان شبکه های اجتماعی اعلام کردند که آقای روحانی پیش از حضور در مجلس، دعوت به سکوت شده است. حسن روحانی نیز در سخنان خود در مجلس به طور کلی به توصیه‌های رهبر جمهوری اسلامی به خود درباره حضور در این جلسه مجلس، اشاره کرد.

 

پیرامون همین موضوع همکلام شدیم با آقای نادر آموزگار ، نویسنده ، مترجم و روزنامه نگار که در ادامه می خوانید :

 

نگام : ابتدای سخن آقای روحانی با این جمله آغاز شد “امیدوارم که بتوانم نقاط مورد نظر مقام معظم رهبری را که در توصیه‌هایی که نسبت به جلسه امروز به من فرمودند، دقیقا مراعات کنیم.”تحلیل شما در این باره چیست؟

سلام و درود بر گردانندگان محترم ، شجاع، و کاملا حرفه ای سایت خبری تحلیلی نگام.

این جمله ی آقای روحانی شجاعانه ترین بخش از سخنان دیروزشان در مجلس است. ایشان با بیان این جمله به صورت تلویحی، دست بسته بودن خود در ارائه پاسخ صریح و دقیق به سوالات نمایندگان را که اتفاقا جمعی از آن ها از مسئولین مستقیم بروز بحران جاری در مملکت هستند را اعلام می کند.

 

نگام : اغلب تحلیل گران و فعالان سیاسی و رسانه ای ، سخنرانی آقای روحانی را نوعی شکست برای او و دولتش نامیدند ؛ نظر شما در این باره چیست؟

در نگاه اول طبعا وقتی رای اکثریت نمایندگان به ۴ سوال از مجموع ۵ سوال مطرح شده “پاسخ قانع نبود” است این به خودی خود نوعی شکست برای دکتر روحانی است. در این خصوص نمایندگان و حقوقدانان تا کنون اظهارات مختلف و بعضا متضادی کرده اند. از مجلس ندا هایی مبتنی بر لزوم تعیین تکلیف (معلوم نیست از بیت رهبری یا شورای نگهبان) به گوش می رسد و همچنین این که واقعا معلوم نیست پرونده سوال را به قوه قضائیه بفرستند یا نه‌. اما وکلای بزرگی مثل آقای کشاورز گفته اند چون سوالات جنبه جزایی نداشته بر خلاف مورد رئیس جمهور پیشین ارسال آن ها به قوه قضائیه موضوعیت ندارد. اما از دید مردم طبعا محافظه کاری روحانی در برابر این همه تندروی کسانی که خود از سران مقصر در بروز مشکلات هستند طبعا ناخوشآیند و موجب ریزش بیشتر محبوبیت برباد رفته جناب رئیس جمهور است. نا گفته نماند خیلی ها هم به درست این میزان حرف شنوی روحانی از رهبر و فدا کردن منافع خود در جایی که منافع نظام مطرح است را با مشی سیاسی مرحوم هاشمی رفسنجانی مقایسه و مطابق دانسته اند که به نظرم کاملا صحیح است.

 

نگام :* باخت روحانی از آقای خامنه ای و مجلس و مردم*  آیا شما با این جمله موافقید ؟ همچنین نظر خود را در این باره بیان بفرمائید ؛

در این مورد هم در نگاه اول کاملا روشن است که روحانی که قبلا و تقریبا از ابتدای دور دوم ریاست جمهوریش با قبول اجبار به انتخاب کلیه وزرای کابینه اش توسط رهبر برای قبول عذر خواهی بابت گذشتن از خط قرمز فصل الخطاب بودن فرمایشات ایشان در واقع به رهبر باخته بود حالا به مجلس هم باخته. در مورد باختن او به مردم هم که واقعا تردیدی نیست. مردمی که هم‌ ارزش ارز ملی شان برای بار دوم طی ۱۲ سال اخیر قریب به ۲۵۰ درصد دیگر هم سقوط کرده،‌ هم‌ با تورم کمرشکن رویارو هستند و هم همه خواسته های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی شان طی دوران روحانی هم مثل قبل روی زمین مانده طبعا شاکی و ناراضی هستند. اما از دید روحانی که احتمالا با اطاعت کامل از رهبر برخی ترفند های تند رو ها را نقش بر آب کرده و از امنیت ملی و ارائه تصویر نوعی وحدت قوا پیش چشم خارجی های متخاصم نقشی جدید برای خود به دست آورده نوعی موفقیت به حساب می آید.

 

نگام : رییس جمهور درباره مشکلات ارزی ماه های اخیر گفت: تلاش دولت بر این است که قیمت ارز متعادل تر بشود ؛ اما در عمل ما چنین چیزی را نمیبینیم . آیا این را میتوان نوعی تلاش برای تبرئه خود از وضع موجود در نظر گرفت؟

بُعد اقتصادی عملکرد دولت روحانی ضعیف ترین بُعد حکومت او به ویژه در این دور دوم ریاست جمهوری اوست. ما قضیه سقوط ارزش پول ملی را از همان بدو تشکیل نظام داشته ایم، اما دو دوره ی احمدی نژاد و روحانی قله های رفیع صعود ارز خارجی بوده است. در این دو دوره طبعا رانت خواری های بسیار نجومی توسط بخش های خصوصی، دولتی و نوع جدید خصولتی صورت گرفته که گناه بزرگ این قضیه بر گردن کلیت نظام و در درجه دوم بر گردن دو رئیس جمهور فعلی و پیشین است. از مهم‌ترین علل این سقوط ، مناقشه تاریخی نظام و آمریکا و بالطبع ماجراجویی های نظامی منطقه ای و هسته ای نظام و البته فساد شدید نظام که در آن اختلاس و ارتشا و فرار مالیاتی و… دیگر به امری عادی تبدیل شده می باشد. حالا سیاسی های مرگباری مثل اختصاص مولتی ارز دولتی به مصارفی که هرگز محقق نشد و هنگام‌ محاسبه هم ارز آزاد ملاک قرار گرفت هم شد مزید بر علت. لذا قول رئیس جمهور مبنی بر پایین آوردن نرخ ارز را نباید چندان جدی گرفت.

 

نگام : استیضاح وزاری دولت دوازدهم چه تاثیری بر عملکرد آینده دولت خواهد داشت؟

با آمدن و رفتن وزرا با توجه به این‌ که وزرای آقای روحانی ابدا یک دست و معرف یک دیدگاه خاص سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی نبوده و نیستند تصور نمی کنم تفاوت معنا داری در عملکرد ضعیف و متاسفانه زیانبار دولت روحانی ایجاد بشود. به قول یکی از نمایندگان، ملت کاملا فهمیده که ریاست جمهوری و مجلس دیگر در این نظام وزن و ارزش خاصی ندارند، که حرف کاملا صحیحی است. بالطبع وزرای دولتی هم که رئیسش وزن و ارزشی نداشته باشد به همان میزان ضعیف و ناتوانند.

 

نگام : در پایان اگر ناگفته خاصی است که بیان نکردید خوشحال میشویم برای سایت نگام ؛ ناگفته های ایران ما ، مطرح کنید؛

به قول جناب دکتر زیباکلام در انتخابات بعدی نظام، اعم از مجلس و ریاست جمهوری و غیره پس از دوره روحانی دیگر اکثریت جامعه، که متشکل از هواداران نهضت اصلاحات، ترجیح دهندگان بد نسبت به بدتر، و حتی جمعی از بی تفاوت ها یا بخش خاکستری جامعه بوده دیگر شرکت نخواهند کرد. این امر که البته موجب کمال مطلوب برای جناح اصولگرا یا همان‌حزب انحصار طلب پادگانی است می باشد. و باز به قول دکتر زیبا کلام فقط باید امیدوار باشیم تندرو ترین و دُگم ترین آن ها کرسی های مجلس و ریاست جمهوری و غیره را اشغال نکنند.