سونامی کمبود معلم در ایران، آموزش و پرورش به لحاظ کمیت و کیفیت نیرو در شرایط بسیار نامناسبی به سر می‌برد

 

نگام ، اجتماعی _ با توجه به نزدیک شدن به آغاز سال تحصیلی جدید قاسم احمدی لاشکی، نایب رئیس کمیسیون آموزش مجلس ایران از سونامی کمبود معلم در آموزش و پرورش کشور خبر داده است. آن هم در حالی که در تمام طول تابستان معلمان در ایران به دلیل حقوق پایین خود بارها دست به تجمع اعتراضی زده و فیش های حقوق خود را سوزاندند.

 

سارا آکالین

 

این نماینده مجلس با بیان اینکه سونامی کمبود معلم در آموزش و پرورش با توجه به افزایش جمعیت دانش‌آموزی رخ خواهد داد، تصریح کرده است: آموزش و پرورش این روزها چنان با کمبود معلم رو به رو است که مجبور است مدیران، معاونان، مربیان پرورشی و حتی کادر اداری خود را نیز بر سر کلاس‌ها فرستاده تا کلاس‌ها هر طور که شده بدون معلم نمانند.

احمدی لاشکی در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت اعلام کرد: جمعیت دانش‌آموزان در مهرماه سال آینده به ۱۴میلیون و ۲۶هزار نفر خواهد رسید به همین دلیل باید به همین میزان به تعداد فرهنگیان اضافه کرد اما آموزش و پرورش به لحاظ کمیت و کیفیت نیرو در شرایط بسیار نامناسبی به سر می‌برد.

این نماینده مجلس ادامه داد: آموزش و پرورش در این شرایط به دنبال راهکارهای دم دستی برای حل مشکل کمبود نیرو است؛ به همین دلیل علاوه بر جذب معلم به صورت خرید خدمات، اقدام به بکارگیری مجدد نیروهای بازنشسته خود کرده است تا مشکل کمبود نیرو در این وزارتخانه را جبران کند اما با توجه به تصویب قانون منع به کارگیری بازنشستگان این کار نیز منع قانونی دارد.

نایب رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در حالی که معتقد است با توجه به کمبود نیروی انسانی، باید مسئولان خُرد و کلان کشور به اجماع رسیده و راهکاری اساسی برای این معضل پیدا کنند، اضافه کرد: براساس سند تحول بنیادین، معلم رکن مهم آموزش و پرورش است به همین دلیل باید این معضل را جدی گرفت و برای رفع آن هرچه سریعتر چاره‌اندیشی کرد.

One thought on “سونامی کمبود معلم در ایران، آموزش و پرورش به لحاظ کمیت و کیفیت نیرو در شرایط بسیار نامناسبی به سر می‌برد

Comments are closed.