کمبود پوشک در ایران و افتخار مقامات ایرانی به تولید موشک

 

 

نگام ، اجتماعی _ کمبود و افزایش بی رویه قیمت پوشک بچه در ایران که به گفته شهروندان ایرانی به ۸۳ تا ۹۰ هزار تومان رسیده و در جاهایی نیز یافت نمی شود.

 

سارا آکالین

 

روز گذشته بحث های بسیاری را در فضای مجازی و البته در حوزه بهداشت برانگیخت و کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو ایران درمورد کمبود و افزایش بی رویه قیمت پوشک و نوار بهداشتی گفت که توزیع و قیمت گذاری و تامین این اقلام با وزارت صنعت، معدن و تجارت است و آن ها باید پاسخ بدهند که برخی کمبودها می تواند به دلیل احتکار هم باشد که این موضوع در ابعاد گسترده انعکاس یافت و درست همزمان با این خبر که در ایران پوشک بچه کمیاب و شدیدا گران شده است، محمد احدی، مشاور راهبردی و رئیس امور بین الملل وزارت دفاع ایران اعلام کرد: ارتقای توان موشکی بالستیک و کروز در انواع مختلف از طرح های جدید این وزارتخانه است.

وی همچنین گفت که دستیابی به “هواپیماهای جت جنگنده نسل جدید و شناورهای سطحی و زیرسطحی سنگین و دوربرد با قابلیت های تسلیحاتی متنوع” هم از جمله طرح های دیگر وزارت دفاع است.

اما نکته مهم صحبتهای رئیس امور بین الملل وزارت دفاع ایران این بود که وی گفت تحریم های شورای امنیت نتوانسته روند رو به رشد صنعت دفاع کشور را متوقف کند.

ایران در حالی از ارتقای توان موشک هایش سخن گفته و اعلام کرد که تحریم ها اثری در این رابطه نداشته اند که خانواده های ایرانی با کمبود پوشک برای بچه هایشان مواجه شده و با دیدن قیمت آن شوکه شدند. کشوری که به دنیا از ارتقای توان موشک هایش می گوید و به برد موشک هایش می نازد توان تولید و تامین پوشک بچه هایش را ندارد. سوال اینجاست تحریم ها چگونه بر تولید پوشک تاثیر داشته اما بر تولید موشک نداشته و چگونه است که جمهوری اسلامی برای بمب و موشک هر قطعه ای که لازم باشد را تامین می کند اما برای تولید پوشک برای بچه هایش کاری نمی کند. این چه پارادوکسی است که ایران مدعی است موشکهای دوربرد می سازد اما از پس تولید پوشک بر نمی آید.