آمادگی لندن برای همکاری با تهران نسبت به پایان دادن بحران سوریه

 

نگام ، بین الملل _ آمادگی لندن برای همکاری با تهران نسبت به پایان دادن بحران سوریه از دیگر محورهای قابل‌توجه سفر هیات انگلیسی به تهران، دیدار مارتین لانگ دن نماینده ویژه انگلیس در امور سوریه با حسین جابری انصاری دستیار ارشد وزیر خارجه به شمار می‌رود.

 

حامد تقوی

در این ملاقات جابری انصاری با اشاره به اینکه پایان هر چه سریع‌تر بحران سوریه از اولویت‌های سیاست منطقه‌ای ایران است تأکید کرد: موضوعات انسانی و بشردوستانه در طول بحران سوریه همواره مورد اهتمام ایران بوده و سیاست تهران در این زمینه کاملاً شفاف و روشن است.
وی ضمن تشریح تلاش‌های جاری در چارچوب روند آستانه برای حل بحران سوریه تأکید کرد: ایران همواره به دنبال گفتگوی سوری سوری و تقویت اعتماد میان دولت و معارضه سوریه بوده و برای همکاری با کشورهای اروپایی و بریتانیا جهت کمک به پایان هر چه سریع‌تر بحران‌های سوریه و یمن آمادگی دارد.
مارتین لانگ دن نیز در این دیدار ضمن تشریح سیاست‌های کشورش درزمینهٔ بحران سوریه و ابراز نگرانی از وضعیت و آینده ادلب و احتمال به‌کارگیری سلاح‌های شیمیایی در این منطقه، از همکاری ایران و انگلیس در خصوص بحران سوریه استقبال و آمادگی کشورش را برای کمک به تلاش‌ها برای پایان بحران سوریه و اعاده ثبات به این کشور اعلام کرد.
هم‌زمان « سید کمال خرازی » رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در دیدار معاون وزیر خارجه انگلیس متذکر شد که اروپا با حمایت از کشورهای حامی گروه‌های تروریستی، اشتباه بزرگی در سوریه مرتکب شده است.
وی گفت: همکاری ایران با دولت‌های سوریه و عراق در مقابله با داعش و گروه‌های تروریستی، نقش مهمی در برقراری امنیت و ثبات در منطقه داشته است و اینکه برخی ایران را به بی‌ثبات کردن منطقه متهم می‌کنند، ناشی از سطحی‌نگری آن‌هاست.
وی ادامه داد: روند آستانه مسیر خوبی را در پایان دادن به ناآرامی در سوریه طی کرده است و همراه با مذاکرات ژنو، نقش مؤثری دریافتن راهکار سیاسی برای بحران سوریه از طریق تشکیل کمیته قانون اساسی خواهد داشت.
خرازی همچنین گفت: بایستی زمینه را برای برگزاری انتخابات آرام در سوریه فراهم کرد و به آرای مردم سوریه احترام گذاشت.
رئیس شورای راهبردی روابط خارجی خاطرنشان کرد: زمینه‌های وسیعی برای همکاری بین ایران و انگلیس وجود دارد. با این ‌حال، تحقق این همکاری‌ها مستلزم اعتمادسازی بین دو طرف است.
معاون وزیر خارجه انگلیس نیز با اشاره به اهمیت و جایگاه منطقه‌ای ایران گفت: ما به دنبال اعتمادسازی با ایران و تقویت همکاری‌های دوجانبه هستیم و بر تداوم گفتگو و ارتباطات پارلمانی برای ایجاد اعتماد متقابل تأکید داریم.
برت با بیان اینکه ایران شناخت خوب و تجربه طولانی در منطقه دارد و می‌تواند در حل بحران‌ها در منطقه کمک کند، اضافه کرد: ما در مقایسه با آمریکا، شناخت بیشتری از منطقه داریم و برای پایان دادن به بحران‌ها آماده همکاری هستیم.
اعلام آمادگی لندن برای همکاری با تهران برای پایان دادن به بحران سوریه در حالی مطرح می‌شود که ائتلاف پنهان آمریکا، عربستان و اسراییل تلاش می‌کنند تا با سیاه نمایی و تبلیغات رسانه‌ای، ایران را به دخالت در امور سوریه و ایجاد بی‌ثباتی در این کشور متهم می‌کردند.
از این منظر چرخش سیاسی انگلیس برای بهره‌برداری از قدرت ایران در حل بحران سوریه، مهر تأییدی بر نقش محوری ایران به ‌عنوان بازیگری مهم در منطقه به شمار می‌رود. ضمن آنکه رد و بدل شدن برخی پالس‌های مثبت بین تهران و ریاض در هفته‌های اخیر که از بهبود روابط دو طرف پس از تنش سال‌های اخیر حکایت دارد، با این تحولات بی‌ارتباط نیست.