درخواست محرمانه نتانیاهو از ترامپ

 

نگام  ; بین الملل _  روابط اسرائیل و آمریکا عامل مهمی در سیاست کلی دولت ایالات متحده آمریکا در خاورمیانه است و کنگره ایالات متحده آمریکا نیز تأکید

قابل توجهی بر حفظ رابطه‌ای نزدیک با اسرائیل داشته است.

 

حامد تقوی

 

به گزارش پایگاه اینترنتی روزنامه تایمز آو اسرائیل، «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر اسراییل دو هفته پیش پیامی مخفیانه به کاخ سفید فرستاد و از «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا خواست تا کمک‌های مالی آمریکا به آژانس امداد و اقدام سازمان ملل متحد برای آوارگان فلسطینی (آنروا) را متوقف کند. گزارش‌ها حاکی از آن است که نتانیاهو در این رابطه با مقام‌های وزارت جنگ مشورت نکرده است.

چهار مقام عالی‌رتبه اسرائیلی گفتند که تا مدتی پیش، سیاست اسراییل این بود که آمریکا نباید کمک‌ها به این سازمان را متوقف کند، چرا که این اقدام ممکن است به بحران انسانی و امنیتی بینجامد.

«شین بت» سازمان اطلاعات و امنیت داخلی اسرائیل و وزارت جنگ از این رویکرد حمایت می‌کردند. این پیامی بود که اسرائیل به‌طور مداوم به کاخ سفید و کنگره می‌رساند.

با این وجود چند هفته پیش، نتانیاهو به‌شکلی یک‌جانبه تصمیم گرفت که بهترین رویکرد این است که آمریکا باید کمک به (آنروا)  را قطع کند. او این تصمیم خود را از طریق سفارت اسرائیل در آمریکا به دست مقام‌های این کشور رساند.

یک مقام رسمی در این رابطه گفت: «متوجه نشدیم این تصمیم بر چه اساسی گرفته شد.»

One thought on “درخواست محرمانه نتانیاهو از ترامپ

Comments are closed.