مک‌کین از عربستان سعودی برای شکل‌گیری ائتلاف سعودی با اسرائیل یک میلیون دلار دریافت کرده بود

 

نگام ؛ بین الملل _ سایت افشاگر ویکیلیکس اعلام کرد موسسه سناتور جان مک کین حداقل یک میلیون دلار از عربستان سعودی پول دریافت کرد.

 

حسن مقیمی

 

تارنمای ویکی لیکس در حساب توئیتری خود نوشت: اسناد ویکی لیکس نشان می دهد که میراث اصلی سناتور مک کین پیشبرد مجموعه ای از سیاست های خطرناک سعودی- نتانیاهو، ویرانی عراق و سوریه و لیبی بود که به بحران آوارگان و ایجاد داعش منجر شد. موسسه مک کین حداقل یک میلیون دلار از عربستان سعودی پول گرفته بود.
«موسسه مک کین» در واشنگتن قرار دارد. این اندیشکده در حوزه سیاست خارجی، امنیت و اقتصاد فعالیت می کند. این موسسه زیر نظر دانشگاه ایالتی آریزونا فعالیت می کند.

«مک کین»، سناتور جمهوریخواه و رییس کمیته نیروهای مسلح سنای آمریکا ۲۶ اوت گذشته به‌دلیل بیماری سرطان در سن ۸۱ سالگی درگذشت.

پس از مرگ «جان مک کین»، خبر‌های متفاوتی درباره شخصیت وی در پایگاه‌های اینترنتی و شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

«کلی وارد» نامزد انتخابات میان دوره‌ای سنا از ایالت «آریزونای» آمریکا در سال ۲۰۱۶ درباره نقش محوری «مک کین» در به وجود آمدن داعش؛ گفته است؛ «جان مک کین» سناتور جمهوریخواه ایالات آریزونا، «باراک اوباما» و «هیلاری کلینتون» رئیس جمهور و وزیر امور خارجه پیشین آمریکا در به وجود آوردن و تسلیح داعش به طور مشترک نقش داشته‌اند و لیبی را به پایگاهی برای تروریست‌ها بدل کردند.

در سال ۲۰۱۱ «جان مک کین» یکی اعضای سنا بود که خواهان تسلیح شبه نظامیان لیبی برای سرنگونی قذافی شد. «مک کین» حتی در ماه آوریل سال ۲۰۱۱ به بنغازی سفر کرد و این شبه نظامیان را قهرمان خطاب کرد.

کمک های نظامی آمریکا به عربستان

این اظهارات «کلی وارد» در حالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا پیشتر و در جریان مبازرات انتخاباتی‌اش فاش کرده بود، «اوباما» و «هیلاری کلینتون» گروه تروریستی داعش را در منطقه خاورمیانه «پایه‌گذاری» کردند.

با وجود این، آمریکای ترامپ نیز سیاست های کاسبکارانه خود در قبال عربستان سعودی را با قوت بیشتری ادامه داد؛ چنانکه در سفر «دونالد ترامپ»، رئیس جمهوری آمریکا به عربستان قرارداد تسلیحاتی ۱۱۰ میلیارد دلاری امضا شد که این قرارداد رکورد قراردادهای تسلیحاتی جهان را شکست.

این در حالی است که عربستان به دلیل نقض حقوق بشر در یمن و حمایت مالی و نظامی از تروریست ها در سوریه و عراق، در نهادهای بین المللی محکوم شده است.

ویکی‌لیکس در توییتر از انتشار اسنادی محرمانه درباره فعالیت‌های جان مک‌کین، سیاستمدار فقید آمریکایی خبر داده است.

بر اساس این اسناد، به ادعای ویکی‌لیکس، مک‌کین در شکل‌گیری ائتلاف عربستان سعودی با اسرائیل نقش ایفا کرد و علاوه بر این در جنگ عراق و سوریه و لیبی هم مؤثر بود. بنا بر ادعای ویکی‌لیکس، از این استاد ظاهراً چنین برمی‌آید که مک‌کین از عربستان سعودی یک میلیون دلار دریافت کرده است.

صحت این اسناد را هنوز تأیید یا تکذیب نشده است. جان مک‌کین نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۰۸ ایالات متحده آمریکا از حزب جمهوری‌خواه بود و در انتخابات چهارم نوامبر ۲۰۰۸ با اختلاف زیادی از باراک اوباما نامزد حزب دموکرات شکست خورد.

مک‌کین از مخالفان سیاست‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بود. ترامپ در مراسم تشییع او شرکت نکرد.

 

 

One thought on “مک‌کین از عربستان سعودی برای شکل‌گیری ائتلاف سعودی با اسرائیل یک میلیون دلار دریافت کرده بود

Comments are closed.