اصرار ایران بر حضور نظامی در سوریه و تاکید نتانیاهو بر مهار ایران در سوریه

 

نگام ، بین الملل _ بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران امروز (دوشنبه) در نشست خبری خود صراحتا اعلام کرد که ایران همچنان بعنوان حامی دولت سوریه حضور دارد و کمکهای مستشاری را تا زمانی که دولت سوریه بخواهد، ادامه خواهد داد.

 

سارا آکالین

 

این در حالی است که جیمز جفری، نماینده ویژه ایالات متحده آمریکا در امور سوریه در سفری دوره ای خود به خاورمیانه با بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل دیدار و درباره حملات ایران و حضورش در سوریه گفتگو کرده اند.

نتانیاهو روز ۲۹ آگوست تهدید کرده بود که اسرائیل، مواضع ایران و رژیم اسد را در سوریه هدف قرار خواهد داد.

حضور نظامی ایران در جنگ داخلی سوریه از جمله مسائل بحث بر انگیز طی چند سال اخیر بوده که عکس العمل جامعه جهانی را بر انگیخته است. در این میان برخی کشورها همواره بر ضرورت خروج ایران از سوریه و خودداری از ارسال تدارکات نظامی و نیز ارائه آموزش و پشتیبانی لجستیک در حمایت از نیروهای بشار اسد تاکید داشته اند. اما ایران همواره مدعی می شود که به سوریه کمک مستشاری ارائه می کند. اما اسرائیل از حملات ایران خبر داده و با کمک پوتین در صدد مهار ایران در سوریه است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل شامگاه پنجشنبه دهم خرداد در گفت‌وگوی تلفنی با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه درباره «نفوذ ایران در سوریه» رایزنی و درخواست‌های خود را تکرار کرد.

نتانیاهو تأکید کرده بود که کشورش نظامیان ایران و همپیمانان آن را نه تنها در نزدیکی مرزهای سوریه با اسرائیل، بلکه در هر جای سوریه که لازم بداند، هدف حمله قرار خواهد داد.

آویگدور لیبرمن، وزیر دفاع اسرائیل نیز در مسکو پس از دیدار با همتای روس خود، ژنرال سرگئی شویگو، گفته بود هدف اسرائیل جلوگیری از نفوذ ایران در سوریه است و روسیه به نیازهای امنیتی اسرائیل در سوریه اهمیت می‌دهد.

گری کورن، سفیر اسرائیل در روسیه نیز به خبرنگاران گفته بود که کشورش امیدوار است که نفوذ ایران در منطقه و سوریه با یاری روسیه «مهار شود».

One thought on “اصرار ایران بر حضور نظامی در سوریه و تاکید نتانیاهو بر مهار ایران در سوریه

Comments are closed.