کلاوس گِزینگ ، نوازنده آلمانی : چیزی که در ایران دیدم با شنیده‌هایم بسیار فرق داشت

 

نگام ؛ فرهنگ و هنر _ تریوی «اُپِن سورس» بعد از دو اجرای موفق در سال ۹۳، دوباره در تهران روی صحنه می‏رود تا ساخته‏های جدید خود را به اجرا درآورد. «کلاوس گزینگ» نوازنده آلمانی کلارینت باس، «بیرون مه‏یر» نوازنده سوئدی گیتار باس و «ساموئل روهرر» نوازنده سوئیسی درامز که اعضای تریوی اپن سورس را تشکیل می‏دهند به همت موسسه موسیقی «هرمس» این هفته برای دومین بار در ایران به اجرای برنامه خواهند پرداخت.

 

حسن مقیمی

 

این سه موزیسین با بسیاری از هنرمندان بزرگ دنیا همکاری داشته‌اند و همچنین آثار متعددی با شرکت‌های معتبر موسیقی از جمله «MCM» منتشر کرده‌اند. «بیرون مه‌یر»، نوازنده‌ باس و عضو سابق گروه مشهور رونین، موسس گروه سوئدی بازاربلو و عضو کوارتت انور براهم عودنواز برجسته تونسی، برای موسیقی دوستان ایرانی نامی آشنا است. او از سال ۱۳۸۴ تاکنون در قالب گروه‌های یاد شده در تهران به اجرا پرداخته است.

همچنین «ساموئل روهرر» که در زمره کوبه‌ای نوازهای صاحب سبک در صحنه موسیقی نوگرای اروپاست نیز به همراه تریو «کالین ولون» و کوارتت «وولفرت بردروده» تاکنون دو بار در تهران روی صحنه رفته است. علاوه‌بر آن «کلاوس گزینگ» که علاقه‌مندان موسیقی او را به‌عنوان آهنگساز- نوازنده در گروه خواننده مشهور جز انگلستان، نورما وینستون و همچنین نوازنده کلارینت در کوارتت انور براهم می‌شناسند، جزء معدود هنرمندان مطرح و فعال در زمینه نوازندگی ساز نامعمول و جذاب کلارینت باس است.

ضمنا همزمان با حضور اعضای تریو اوپن سورس در تهران، این سه هنرمند کارگاه‌های تخصصی دو روزه (گیتار باس، درامز، کلارینت ـ ساکسیفون) دایر خواهند کرد. آنان در این کارگاه‌ها درباره‌ ریتم و صدادهی (به‌صورت انفرادی و در قالب گروه)‌، اصول همنوازی و ارتباط با نوازندگان دیگر، بداهه‌نوازی و ابعاد آن، خلق موقعیت، ایجاد فضاهای جدید برای همنوازان، به‌کارگیری صحیح اندام هنگام نوازندگی و تکنیک‏های نوازندگی- نفس‌گیری است.

کارگاه نوازندگی باس «بیرون مه‏یر» و همچنین کارگاه نوازندگی درامز «ساموئل روهرر» سه‌شنبه و چهارشنبه، سوم و چهارم شهریور، در قالب گروه به همراه بادی و درامز و گروه به همراه بادی و باس انجام می‌شود. کارگاه نوازندگی کلارینت- ساکسیفون «کلاوس گزینگ» نیز در قالب گروه با همراه باس و درامز چهارشنبه، چهارم شهریور اجرا می‌شود

 

کلاوس گِزینگ، نوازنده سازهای کلارینت و ساکسفون، در آخرین شب از دومین دوره فستیوال show of hands قرار است با همراهی برخی نوازنده‌های سازهای زهی و زخمه‌ای روی صحنه برود تا در واقع ساز بعدی فستیوال را در دوره آتی معرفی کند. با او درباره اجرایی که در پیش دارد گپ کوتاهی زده‌ایم.

در بخشی از این گفت‌وگو می‌خوانیم:

پیش از گفت‌وگو داشتید درباره تصورتان از ایران و فضایی که به‌واسطه رسانه‌های غربی ایجاد شده صحبت می‌کردید. بعد از چند سفری که به ایران داشتید تا چه اندازه این تصور دستخوش تغییر شده است؟

به خاطر می‌آورم وقتی برای اولین‌بار به ایران آمدم به‌سبب جهلی که نسبت به مردم ایران و فرهنگ‌شان داشتم، بسیار خجالت کشیدم. چون در اروپا یا بهتر بگویم جهان غرب پروپاگاندای زیادی درباره ایران از رسانه‌ها دریافت می‌کنیم. در اصل بخش زیادی از این پیچیدگی‌های سیاسی هم به سبب رسانه‌ها ایجاد شده است؛ ما گاهی اطلاعات را از فیلتر همین رسانه‌ها اشتباها دریافت می‌کنیم و همین اطلاعات بخشی از نقطه‌نظر ما را شکل می‌دهند. بنابراین وقتی برای اولین‌بار به تهران آمدم چیزی که از مردم می‌دیدم با آن چیزی که شنیده بودم خیلی فرق داشت؛ از این بابت بسیار شگفت‌زده و البته خجالت‌زده بودم. فرهنگ شما حقیقتا جالب است و نسبت به آن چیزی که به ما نشان داده‌اند، احترام‌برانگیزتر است. آرزو می‌کنم که ای کاش درهای کشور شما به روی همه باز بود تا جهانیان بیایند و مردم ایران را ببینند که چطور رفتار می‌کنند، چقدر به فرهنگ‌شان اهمیت می‌دهند و به‌طور کلی تا چه حد هنر برای‌شان قابل احترام است. این رفت و آمدها به جای آنکه انسان‌ها را در چارچوب‌های دگم قرار دهد و تصورات غلط بسازد، باعث می‌شود که شناخت بهتری از مردم داشته باشیم. وقتی مردم نقاط مختلف دنیا، ایران را بیشتر و بیشتر کشف کنند ایرانیان هم راحت‌تر می‌توانند به سراسر جهان سفر کنند. این فقط یک آرزو است چون معتقدم این جدا کردن‌ها اصلا درست نیست.