چه آثاری در آتش‌سوزی موزه برزیل از دست رفت / برزیل؛ سوگوار آتش‌سوزی در موزه ملی که ۲۰ میلیون اثر را نابود کرد + عکس

 

نگام ؛ حوادث _ برزیل روز دوشنبه ۱۲ شهریور در سوگ موزه ملی داغدار بود که آتش‌سوزی‌ در آن بیست میلیون سند و اثر با ارزش تاریخی را به تلی از خاکستر تبدیل کرد.

 

حسن مقیمی

 

موزه ملی ۲۰۰ ساله برزیل که مهم‌ترین و قدیمی‌ترین موزه تاریخی و علمی در سراسر این کشور است از ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر روز گذشته طعمه حریق بسیار گسترده‌ای شده است و آتش نشانان در تلاشند بتوانند بخش‌هایی از مجموعه ۲۰ میلیون اثر تاریخی نگداری شده در این موزه را از میان شعله‌های آتش بیرون بکشند.

موزه ملی برزیل که وابسته به دانشگاه فدرال ریودوژانیرو است دارای چندین بخش مختلف از جمله مردم‌شناسی، باستان شناسی و دیرینه‌شناسی است و از لحاظ اهمیت با موزه بریتانیا مقایسه می‌شود این در حالی است که موزه بریتانیا محل نگهداری ۸ میلیون اثر تاریخی است و موزه ملی برزیل میزبان ۲۰ میلیون اثر بوده است.

از مهم‌ترین آثار نگهداری شده در این موزه می‌توان به آثار تاریخی مربوط به مصر، روم و یونان باستان، اولین فسیل‌های یافت‌شده در برزیل شامل فسیل یک دایناسور، اسکلت انسانی با قدمت ۱۲ هزار سال و یک شهاب سنگ قدیمی اشاره کرد.

موزه ملی برزیل که در سال ۱۸۱۸ فعالیت خود را آغاز کرد، علاوه بر آثار تاریخی برزیل، میزبان بسیاری از آثار تاریخی بین‌المللی بود.

برخی از آثار نگهداری شده در موزه ملی برزیل عبارتند از:

یکی از بزرگترین شهاب‌سنگ‌های جهان که در سال ۱۷۸۴ کشف شد و در سال ۱۸۸۸ به نمایش گذاشته شد


قدیمی‌ترین اسکلت انسان در برزیل به نام لوزیا

اسکلت یک دانیاسور
فسیل گونه‌های متعدد
مجموعه‌ای مربوط به یونان و روم باستان
مجموعه‌ای مربوط به مصر باستان، شامل یک تابوت متعلق به ۱۱ قرن پیش از میلاد مسیح، یک گربه مومیایی‌شده و مجموعه‌ای از زیورآلات، ماسک‌ها، جام‌ها و تندیس‌ها از قبیل تندیس یک زن مصری متعلق به ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد مسیح

مسئولان علت اطفای ناموفق حریق موزه ملی برزیل را که وابسته به دانشگاه ریودوژانیرو است کمبود اعتبار عنوان کرده‌اند و حالا دانشگاهیان اعلام کرده‌اند که تصمیم دارند در واکنش به کوتاهی دولت در حفاظت از این موزه که با ساختمانی به مساحت ۱۳ هزار متر مربع، خود میراثی فرهنگی به شمار می‌رفت تجمع اعتراضی برپا کنند. این حادثه تلفات جانی در بر نداشت.

One thought on “چه آثاری در آتش‌سوزی موزه برزیل از دست رفت / برزیل؛ سوگوار آتش‌سوزی در موزه ملی که ۲۰ میلیون اثر را نابود کرد + عکس

Comments are closed.