خوشحالی دولتهای ایران, قطر و حزب الله لبنان از شنیدن زمزمه های استیضاح ترامپ

 

 

نگام ; بین الملل _ روزشماری ایران و برخی دولتهای عربی در خصوص استیضاح ترامپ

 

حامد تقوی

 

خوشحالی رسانه های ایران، حزب الله و قطر و روزشماری آنها برای برکناری دونالد ترامپ، نشان دهنده نارضایتی از سیاست های اوست.

آیا استیضاح ترامپ به نفع ایران وبرخی دولت‌های عربی است ؟

این مساله البته نافی درستی و عمق بحرانی که برای ترامپ ایجاد شده است، نیست. بسیاری از تحلیل ها در این مورد مبتنی بر رضایت از عزل رئیس جمهور آمریکاست، که قطعا تاثیراتی منفی بر این رسانه ها و دولتها خواهد داشت، بویژه در صورتی که پیش بینی هایشان درست از آب درنیاید.

الشرق الاوسط در این خصوص نوشت : سیاست ترامپ، بهترین سیاست آمریکا در طول سالهای اخیر برای دولتهای خلیج فارس بوده است. رسانه هایی که در جبهه مخالف آمریکا قرار دارند، گمان می کردند که دولت ترامپ کم کم عقب نشینی می کند، مواضع خود در مورد توافق هسته ای را تغییر داده، محاصره قطر را می شکند و راه حلی برای بحران یمن پیشنهاد می دهد و در مورد دو بحران سوریه و عراق بی تفاوت می شود، اما پس از گذشت دو سال، همه پیش بینیهای مخالفان ترامپ نادرست بوده است.

در مورد بحرانی که در حال حاضر ترامپ با آن مواجه است، چه می توان گفت؟ هیچ چیز قطعی نیست، اما به احتمال زیاد ترامپ در منصب ریاست باقی می ماند و اگر قرار بر برکناری او باشد، به دلایلی بسیار بزرگتر و مهمتر از آنچه ما می شنویم و می بینیم نیاز دارد.

ایالات متحده، دولت موسسات است که دشمنان ترامپ به این راحتی و بدون انجام اقداماتی طولانی، نمی توانند از آن خلاص شوند.

در تمام سالهای ریاست ترامپ، سیاست های کنونی اش ادامه دارد و به احتمال زیاد این سیاستها با اتمام دوره ریاست وی هم باقی می ماند، به این اعتبار که سیاست خارجی امریکا به طور کلی به زمان پیش از دوره دوم ریاست اوباما بازگشته است.

با این حال پیش بینی میشود موضوع ترامپ یک موضوع داخلی برای ایالات متحده باقی می ماند و نمی تواند سیاستهای اصلی دولت را تغییر دهد. دوره ترامپ تا اواخر سال ۲۰۲۰ ادامه می یابد و سیاستهای او مبنی بر افزایش فشار بر ایران به شکلی بی سابقه استمرار خواهد داشت و حتی می تواند شدیدتر شود.