رویکرد آمریکا و تکرار اشتباهات گذشتگان در قبال ترکیه

 

 

نگام ; ترکیه _ عملکرد  کنونی واشنگتن علیه آنکارا همانند اشتباهات چرچیل در دوران جنگ جهانی اول است

 

حامد تقوی

 

رویکرد اخیر دولت ترامپ علیه آنکارا می‌تواند با خطر از دست دادن ترکیه به عنوان یک کشور هم‌پیمان مواجه شود. دولت آمریکا با مانع تراشی خود در برابر فروش جنگنده های پنهان کار نسل پنجمی اف-۳۵ به ترکیه، اشتباهات وینستون چرچیل، نخست‌وزیر معروف انگلیس در دوران جنگ جهانی اول را تکرار می کند.

مارتین سیف، گزارشگر و تحلیلگر باسابقه واشنگتن تایمز طی مقاله ای درباره تنش اخیر در روابط آمریکا-ترکیه نوشت: رویکرد ایالات متحده علیه ترکیه اشتباهات چرچیل در جنگ جهانی اول که امپراطوری عثمانی را وادار به همراهی با آلمان و متحدین کرد، تداعی می‌کند.

به گفته این تحلیلگر آمریکایی “دولت وقت بریتانیا از تحویل دو کشتی جنگی و نظامی ساخت این کشور به دولت عثمانی علی‌رغم پرداخت هزینه آن، خودداری کرد. این امر سبب ورود امپراطوری عثمانی به جنگ در صفوف آلمان و امپراطوری اتریش- مجارستان شد”.

در وضعیت کنونی جهان , آمریکا با اقدامات علیه ترکیه، آنکارا را به فاصله‌گرفتن از سازمان پیمان آتلانتیک شمالی و پیوستن به سازمان‌های جهانی دیگر و رقیب ناتو از جمله سازمان همکاری شانگهای و اتحادیه اقتصادی یوروآسیا تحت رهبری روسیه وادار می‌کند.

ناتو سازمانی است که در دوران پس از جنگ جهانی دوم برای اجرای پیمان آتلانتیک شمالی در سال ۱۹۴۹ تشکیل شد. در سال‌های اولیه بعد از جنگ جهانی دوم و در واکنش به توسعه طلبی‌های شوروی سابق در کشورهای اروپای شرقی و مرکزی در ماه مارس سال ۱۹۴۸ پنج کشور انگلیس، فرانسه، بلژیک، هلند و لوکزامبورگ با امضای معاهده بروکسل اتحادیه دفاع جمعی را تشکیل دادند .

One thought on “رویکرد آمریکا و تکرار اشتباهات گذشتگان در قبال ترکیه

Comments are closed.