شن‌های ‌روان از پارسال در کوچه های خاش و میرجاوه باقی است و مردم از روستاها مهاجرت می کنند

 

نگام ، اجتماعی _ شن‌های ‌روان و ماسه بادی‌ها از سال گذشته تا امروز در کوچه‌ها و معابر مردم در شهر خاش و میرجاوه هنوز باقی است و دستگاه‌های متولی برای نجات روستاهایی که بعد از طوفان به زیر شن و ماسه رفته اند، دستگاه‌های لودر، بلدزر و کمپرسی در اختیار ستاد بحران استان سیستان و بلوچستان و دفتر امور روستایی استانداری که متولی روستائیان است قرار نداده اند.

 

سارا آکالین

 

اینها را نه مردم عادی که علی کرد، نماینده مردم خاش و نصرت آباد و میرجاوه و کورین در مجلس کشور به خبرگزاری رسمی مجلس گفته و تصریح کرده است: علیرغم مکاتبات و جلسات متعدد با دفتر امور روستایی استانداری و دفتر بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و ستاد بحران و سازمان محیط زیست و وزارت راه و شهرسازی، هیچ کدام اقدامی قابل توجهی انجام ندادند و عدم توجه به معضل ریزگرد‌ها و ماسه‌های بادی باعث شده است روستاها کاملا پوشیده از ماسه و گرد و خاک شود و در نهایت مردم به دلیل سختی زندگی و بیکاری، روستا‌ها را تخلیه و به شهرها مهاجرت کنند.

وی در ادامه در رابطه با وضعیت آلودگی هوا و بروز طوفان شن در استان سیستان و بلوچستان، گفته است: عدم مدیریت صحیح موجب افزایش رنج و مشکلات مردم در استان‌های میزبان ریزگرد‌ها و آلودگی هوا شده است، از این رو در استان خوزستان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی بیشترین میزان آلودگی هوا وجود دارد.
کرد افزود: ستاد بحران کشور، سازمان محیط زیست و هیئت دولت باید جلسات ویژه ای را در رابطه با مدیریت ریزگرد‌ها، طوفان‌ها و گرد و خاک ایجاد شده در استان‌ها برگزار کرده و این معضل آلودگی هوا را بررسی و به صورت قطعی حل کنند.
وی ادامه داد: هیئت دولت و سازمان‌های مربوطه وظایف ذاتی، قانونی و اخلاقی خودشان را به خوبی انجام ندادند. همچنین اعتباراتی را که در رابطه با کاهش و کنترل ریزگردها و شن‌های روان در بودجه سالانه کشور، دیده می‌شود در محل مناسبی هزینه نمی شود.

این نماینده مجلس تاکید کرد: اعتراض عموم مردم سیستان و بلوچستان در رابطه با این است که هیئت دولت باید مصوبات و ردیف‌های خاصی را برای کل استان سیستان و بلوچستان در نظر بگیرد، زیرا باد و ریزگردهایی که از مرز افغانستان به سمت سیستان حرکت می‌کند، زندگی مردم را تحت شعاع قرار داده است.
کرد خاطرنشان کرد: طوفان ریزگرد‌ها در بسیاری از شهر‌های مرزی از جمله مسیر زاهدان به شهرستان خاش و میرجاوه، شهرستان‌های میرملک، روتک، کوی خاش و نصرآباد مشکلاتی را برای مردم به وجود آورده است.

وی گفت: ریزگرد‌ها موجب افزایش بیماری‌های تنفسی، لغو پروازها و مسود شدن مسیر جاده‌های میمند به زاهدان، میمند به سیستان و زابل، بم به زاهدان ، زاهدان به خاش و میرجاوه می‌شود، در نتیجه مسافرین و اهالی استان باید ساعتها در ریزگرد‌ها و پشت پلیس‌راه‌ها بدون کوچک ترین امکانات بمانند.

One thought on “شن‌های ‌روان از پارسال در کوچه های خاش و میرجاوه باقی است و مردم از روستاها مهاجرت می کنند

Comments are closed.