محاکمه پنهانی و درخواست اعدام برای رئیس دانشگاه آزاد مکه

 

 

نگام؛ بین الملل _  تداوم محاکمه پنهانی شخصیت های دینی در عربستان و درخواست اعدام برای رئیس دانشگاه آزاد مکه

 

حامد تقوی

 

صفحه «بازداشت شدگان آزادی بیان» در توییتر روز چهارشنبه نوشت: دادگاه کیفری ویژه سعودی ظهر امروز جلسه محاکمه پنهانی «دکتر علی العمری» رئیس دانشگاه آزاد مکه مکرمه را برگزار کرد که طی آن دادستان سعودی با نسبت دادن ۳۰ اتهام به العمری، خواستار صدور حکم اعدام برای وی شد.

به نقل از الجزیره، به نوشته صفحه بازداشت شدگان آزادی بیان در توییتر، «تشکیل سازمانی متشکل از جوانان برای تحقق اهداف تروریستی» مهمترین اتهامی است که به العمری داده شده است.

همچنین در همین راستا دادگاه کیفری ریاض «محمد الهبدان» ناظر موسسه «نورالاسلام» را به صورت سری محاکمه کرده است.

براساس این گزارش، دادستان سعودی، اتهاماتی از قبیل همدردی با اخوان المسلمین را به الهبدان نسبت داده و خواستار صدور بیست سال حبس برای وی شده است.

«عبدالعزیز العبد اللطیف» دانشیار سابق گروه عقیده در دانشگاه اسلامی محمد بن سعود نیز از دیگر شخصیت هایی بوده که روز چهارشنبه به صورت سری محاکمه شده و نافرمانی علیه ولی امر و همدردی با اخوان المسلمین به او نسبت داده شده است.

پیش از این نیز سرویس قضایی سعودی، سلمان العوده روحانی سرشناس این کشور را به دلیل وابستگی به اخوان المسلمین پنهانی محاکمه کرد و خواستار اعدام وی شد.

این حساب توییتری همچنین اعلام کرده است که مقامات سعودی «شیخ محمد بن صالح المقبل» رئیس جمعیت حفظ قرآن کریم در منطقه «مذنب» در جنوب عربستان را پس یک سال حبس آزاد کردند.