رضا خندان قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی را نپذیرفت

 

نگام؛ حقوق بشر _ رضا خندان  با اعتقاد به اینکه جرمی مرتکب نشده، آزادی موقت با قرار وثیقه سنگین ۷۰۰ میلیون تومانی را نپذیرفت.

 

حامد تقوی

 

رضا خندان و نسرین ستوده هر دو در بندهای مختلف زندان اوین هستند. آقای خندان در حال حاضر در بند ۲۰۹ زندان اوین و نسرین ستوده در بند زنان زندان اوین است.

محمد مقیمی وکیل رضا خندان همسر نسرین ستوده که روز ۱۳ شهریور ماه بازداشت شد به کمپین حقوق بشر در ایران گفت شعبه هفتم بازپرسی دادسرای زندان اوین، مبلغ هفتصد میلیون تومان وثیقه برای آزادی موقت او تعیین کرده است با این حال آقای خندان از آنجا که معتقد است هیچ جرمی مرتکب نشده این قرار وثیقه سنگین را نپذیرفته و همچنان در زندان اوین است.

به گفته محمد مقیمی، شعبه هفتم بازپرسی دادسرای زندان اوین چند ساعت پس از بازداشت آقای خندان برای او مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان قرار وثیقه صادر کرده با این حال چون در آخرین ساعات اداری بوده عملا قادر به تهیه و ثبت این مبلغ نبودند و رضا خندان به زندان اوین منتقل شده است.

محمد مقیمی گفت ۱۴ شهریور ماه رضا خندان طی صحبت تلفنی به او گفته موافق با این قرار وثیقه نیست چون معتقد است جرمی مرتکب نشده که بخواهد این قرار وثیقه سنگین را برای آزادی موقتش بپردازد.

رضا خندان یک روز پس از تهدید تلفنی مامور وزارت اطلاعات در منزلش بازداشت شد. به گفته وکیلش او متهم به سه اتهام «اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی»، «تبلیغ علیه نظام» و «ترویج و اشاعه بدحجابی» است. تنها مصداق اتهامات او گفت‌وگوهای رضا خندان با رسانه ها درباره وضعیت نسرین ستوده در زندان و داشتن پیکسل‌های با نوشته «من با حجاب اجباری مخالفم» است که در تفتیش خانه‌اش پیدا و از سوی ماموران وزارت اطلاعات به عنوان مدرک جرم ضبط شده است.

محمد مقیمی در گفتگویی با کمپین  حقوق بشر ایران در روز بازداشت موکلش با تاکید بر اینکه اتهامات و مصادیق‌شان واهی است به کمپین گفت: «موکلم و من هیچ‌کدام این اتهامات را نپذیرفتیم. این اتهامات به شدت قابل انتقاد است و پایه و اساس قانونی ندارد.»

این وکیل دادگستری گفته بود: «چه اجماع و کدام تبانی؟ و یا چه تبلیع علیه نظامی. ایشان فقط در مورد وضعیت همسرش در زندان اطلاع رسانی کرده است و داشتن پیکسل مخالفت با حجاب اجباری در خانه نیز که اشاعه بدحجابی به حساب نمی‌آید. من به شدت نسبت به این اتهامات انتقاد دارم.»

رضا خندان یک روز قبل از بازداشت در صفحه فیسبوک خود خبر از احضار تلفنی خود از سوی وزارت اطلاعات داده بود. او نوشته بود شخصی که از «وزارت اطلاعات» با او تماس گرفته، گفته فردا باید به آنجا برود. آقای خندان هم توضیح داده طبق قانون احضار یک شهروند به وزارت اطلاعات برای پاسخگویی باید کتبی و از سوی قوه قضاییه و با ذکر اتهامات صورت بگیرد. اما شخص پشت تلفن با تهدید گفته اگر نیاید پس دستگیر می‌شود.

آزار و اذیت ماموران وزارت اطلاعات شامل اعضای دیگر فامیل نیز شده است. روز ۲۷ مرداد ماه ماموران وزارت اطلاعات به خانه فاطمه خندان، خواهر رضا خندان نیز هجوم برده و خانه او را تفتیش کردند و در نهایت تنها چیزی که از خانه ضبط کرده‌اند یک ریسور ماهواره بوده است. فاطمه خندان و خانواده‌اش هیچگاه فعالیت سیاسی نداشته‌اند.

رضا خندان و نسرین ستوده داری دو فرزند به نام مهراوه ۱۸ ساله و نیما ۱۲ ساله هستند.

گسترش فشار بر وکلا و حرفه‌وکالت در ایران اقدامی برای جلوگیری از دفاع موثر از زندانیان است.

 

One thought on “رضا خندان قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی را نپذیرفت

Comments are closed.