سفارت ایران در اطلاعیه‌ای از اتباع ایرانی مقیم شهر بصره عراق خواست این شهر را ترک کنند

 

نگام ؛ بین الملل _ معترضان در جنوب عراق، به کنسولگری ایران حمله کردند. آن‌ها با محکوم کردن نفوذ جمهوری اسلامی در عراق، ابتدا وسایل کنسولگری را شکستند و سپس عمارت را به آتش کشیدند.

 

حسن مقیمی

 

مسئول اطلاع‌رسانی کنسولگری ایران از سوختن کامل ساختمان کنسولگری خبر داده و گفته است:

«ما گروه مشخصی را متهم به آتش زدن مقر خود در #بصره نمی‌کنیم؛ کار ما اعطای ویزا و خدمات برای شهروندان بود و آنچه رخ داد وحشیانه و به دور از اخلاق بود.»

المهدی الکربلائی، نماینده آیت‌الله سیستانی نیز در نماز جمعه کربلا خواهان پاسخگویی دولت عراق شده و از معترضان خواسته است که از درگیری با مأموران امنیتی خودداری کنند:

«ملت عراق دیگر تاب صبر و تحمل بیشتر در قبال بی توجهی مسئولان به حل مشکلات ملت را ندارد، بلکه شاهد مشاجره مداوم بین آنها و بحران بر سر دستاوردهای سیاسی و مناسب و علاوه بر آن اجازه به خارجی‌ها و نیز تبدیل عراق به عرصه کشمکش‌ها و درگیری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی است.»

نماینده سیستانی خواهان تشکیل دولت جدید شد.

مقتدی صدر، رهبر ائتلاف سائرون نیز با انتشار پیامی در توئیتر حیدر عبادی را از «سستی و تعلل» برحذر داشته.

به گزارش خبرگزاری روداو، کنسولگری ایالات متحده آمریکا در بصره با انتشار بیانیه‌ای نگرانی خود را از ناآرامی‌ها در جنوب عراق ابراز کرده است. در بیانیه کنسولگری ایالات متحده آمده است:

«ما از حق اعتراض مسالمت‌آمیز شهروندان عراقی برای بیان مطالباتشان از دولت این کشور و ابراز عقیده‌شان دفاع می‌کنیم. ما از شهروندان عراقی می‌خواهیم که از خشونت و از حمله به مراکز دولتی و ساختمان‌هایی که در تملک اشخاص قرار دارد خودداری کنند.»