شیرین عبادی: متاسفم که کانون وکلای ایران از اعضای خود حمایت نمی‌کند

 

 

نگام؛ حقوق بشر  ـ دولت ایران در وضعیت فعلی حاضر به شنیدن صدای انتقادی نیست و به همین دلیل وکلایی که نسبت به «نقض حقوق بشر» مدام اطلاع‌رسانی و مصاحبه می‌کردند را به راحتی بازداشت کرده است. 

 

به گزارش سحبانیوز ؛ شیرین عبادی وکیل و برنده جایزه صلح نوبل درباره وکلای دادگستری که در هفته‌های اخیر بازداشت شده‌اند به کمپین حقوق بشر در ایران گفت دولت ایران به خصوص در وضعیت فعلی حاضر به شنیدن صدای انتقادی نیست و به همین دلیل وکلای که نسبت به «نقض حقوق بشر» مدام اطلاع‌رسانی و مصاحبه می‌کردند را به راحتی بازداشت کرده است. خانم عبادی همچنین معتقد است دولت ایران با بازداشت زنجیره‌ای وکلای حقوق بشر در هفته‌های گذشته درصدد است تا با ایجاد جو رعب و خفقان، جلوی گسترش اعتراضات را از وضعیت امروز بگیرد.

به اعتقاد خانم عبادی در شرایطی که کانون وکلای ایران به دلیل عدم استقلال قادر به دفاع از همکارانش نیست، تنها راهکاری که در مقابله با رفتار دولت ایران در قبال بازداشت وکلا باقی مانده، درخواست کمک از نهادهای بین‌اللملی و کمیسیون عالی حقوق بشر است. البته واکنش آنها فراتر از اعتراض به بازداشت‌های غیرقانونی نخواهد بود.

شیرین عبادی گفت: «این بازداشت‌ها در درجه اول به منظور ایجاد جو ارعاب و خفقان بیشتر در جامعه است و در مرحله دوم وکلای که بازداشت شده‌اند همگی از وکلای مستقلی هستند که در مورد نقض حقوق بشر اطلاع‌رسانی کرده و با رسانه‌های مختلف مصاحبه می‌کردند و این امری است که حکومت را بسیار ناراحت می‌کند زیرا آنها مایل هستند که هر کار خلاف قانونی می‌کنند کسی درباره آن صحبت نکند، به همین دلیل است که ما شاهد گسترش دستگیری های وکلای مستقل هستیم.»

برنده جایزه صلح نوبل دلیل دیگر بازداشت ها را شرایط فعلی جامعه ایران و ترس از شروع اعتراض مردمی دیگری دانست و گفت: «این بازداشت‌‌ها و فشارها برای ایجاد جو ارعاب است. برای این است که مبادا فشارهای شدید اقتصادی که مردم را خسته و کلافه کرده باعث می شود که آنها دست به تظاهرات دیگری بزنند و اعتراضات خیابانی داشته باشند به همین دلیل است که این بازداشت ها صورت می گیرد که جو ارعاب تشدید شود.»

شیرین عبادی در پاسخ به این سوال که چگونه ممکن است در مقابل با رفتارهای غیرقانونی دولت ایران عکس العمل نشان داد گفت: «مهم‌ترین راهکارهای که فعلا وجود دارد کمک گرفتن از کمیسیون عالی حقوق بشر و نهادهای بین‌المللی است. مخصوصا در مورد وکلا ما بارها بارها به سازمان های بین‌المللی مخصوص حمایت از وکلا مانند کانون بین‌المللی وکلا گزارش دادیم و درخواست کردیم از همکاران ایرانی خودشان حمایت کنند.»

این وکیل دادگستری با انتقاد از کانون وکلای ایران که دچار عدم استقلال است و نسبت به بازداشت همکارانش واکنشی نشان نداده گفت: «تاسفم که هیات مدیره کانون وکلا از اعضای خودش حمایت نمی کند زیراکه هیات مدیره منتخب واقعی وکلا نیستند و در انختاب هیات مدیره هم به نوعی نظارت استصوابی وجود دارد یعنی هیات مدیره کانون وکلا قبلا باید صلاحیت شان به تایید دادگاه های انتظامی قضات برسد. و دادگاه انتظامی قضات یکی از دادگاه‌های تحت نظر قوه قضاییه است به این ترتیب استقلال وکلا و کانون وکلا را از بین بردند و کانون وکلا نمی تواند مانند یک نهاد صنفی مستقل و واقعی از اعضایش حمایت کند. در غیاب چنین نهاد واقعی و مستقلی ما از نهادهای بین المللی درخواست کمک کردیم برای وکلای در بند ایرانی.»

البته به گفته خانم عبادی وسعت حمایت آنها در حد «اعتراض به دولت ایران در مورد بازداشت‌های غیرقانونی وکلا است.»

از تاریخ ۲۳ خرداد تا ۱۰ شهریور ماه ۹۷ دولت ایران شش وکیل دادگستری و فعال حقوق بشر را به اتهامات امنیتی بازداشت کرده است. برخی از آنها در زندان تهران بزرگ (فشافویه) و برخی دیگر در زندان اوین به سر می‌برند.

نسرین ستوده اولین وکیلی است که در تاریخ ۲۳ خرداد ۹۷ بازداشت شد. خانم ستوده پس از اینکه وکالت چند نفر از دختران خیابان را پذیرفت و درباره آنها با رسانه‌های خارج از ایران مصاحبه کرد و همچنین به لیست وکلای مورد تایید قوه قضاییه برای وکالت پرونده‌های امنیتی اعتراض کرد در تاریخ ۲۳ خرداد ماه در منزلش بازداشت شد. او در حال حاضر به دلیل حکم پنج سال حبس که به صورت غیابی برای او صادر شده در زندان اوین به سر می‌برد اما دارای یک پرونده دیگر نیز هست که در دست بررسی است. همچنین این وکیل دادگستری که از جمله اتهامات او جاسوسی، اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی و تبلیغ علیه نظام است به تازگی مواجه با اتهامات جدید دیگری مانند «کمک به تشکیل کلیسای خانگی» نیز شده است.

از سوی دیگر پنج وکیل دیگر به نام‌های قاسم شعله سعدی، آرش کیخسروی، پیام درفشان، فرخ فروزان و هدی عمید نیز طی هفته‌های اخیر بازداشت شدند. هنوز از دلیل بازداشت و اتهامات آنها اطلاعی در دست نیست.

قاسم شعله سعدی و آرش کیخسروی در تاریخ ۲۷ مرداد ماه بازداشت و به ندامتگاه تهران بزرگ (فشافویه) منتقل شدند. همچنین پیام درفشان و فرخ فروزان روز نهم شهریور ماه بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند. یک روز بعد، هدی عمید وکیل جوان نیز در تاریخ دهم شهریور ماه بازداشت شد.

پیام درفشان با قرار وثیقه ۱۱۰ میلیون تومانی و فرخ فروزان با قرار وثیقه ۱۲۰ میلیون روز پنج شنبه ۱۵ شهریور از زندان آزاد شدند.

 

One thought on “شیرین عبادی: متاسفم که کانون وکلای ایران از اعضای خود حمایت نمی‌کند

Comments are closed.