نماینده مجلس: ناوگان هواپیمایی ایران دچار فرسودگی بوده و بخش اعظمی از هواپیماها از رده خارج شده اند و کاهش چشمگیر مسافران در ترمینال ها کاملا مشهود است

 

نگام ، اقتصادی _ پس از اظهارات محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران درباره افزایش بدون ضابطه نرخ بلیت هواپیما در ماه های اخیر در کشور که باعث زمین گیر شدن بسیاری از هواپیماها شده و بحرانی بودن وضعیت صنعت هوایی ایران، سیداحسن علوی، نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد در شرایط کنونی ناوگان هواپیمایی کشور دچار فرسودگی بوده و بخش اعظمی از هواپیماها به دلیل بالا بودن عمرشان از رده خارج شده اند و در این شرایط قطعا ایرلاین‌ها و فرودگاه ها با مشکلات بسیاری برای جابه جایی مسافر رو به رو هستند.

 

سارا آکالین

 

وی در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: از طرف دیگر با توجه به افزایش چشمگیر قیمت بلیط هواپیما، مسافران دیگر رغبتی به مسافرت های هوایی ندارند و کاهش چشمگیر مسافران در ترمینال ها کاملا مشهود است.

علوی افزود: بحث مدیریت فرودگاه ها یک مقوله حاکمیتی بوده و نمی توان آن را به بخش های دیگر از جمله استانداری و شهرداری ها واگذار کرد، از این رو به نظر می رسد که ایده واگذاری فرودگاه های غیراقتصادی به برخی بخش ها و نهادها، ناپخته و غیر کارشناسی باشد.

وی با اعلام اینکه سازمان هواپیمایی توان حمایت و پشتیبانی از فرودگاه های کشور را ندارد، افزود: به نظر من در شرایط کنونی با توجه به اینکه اغلب فرودگاه های کشور با مشکلات اقتصادی روبه رو هستند، می توان از نهادهایی مانند استانداری و شهرداری برای حمایت های مالی و همچنین به کارگیری ظرفیت ها برای نگهداری از فرودگاه ها استفاده کرد، اما نمی توان این مناطق را نهادهای محلی مانند استانداری واگذار کرد.

نایب رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان اینکه اصلاح ساختاری و مدیریتی فرودگاه ها نیازمند ارائه لایحه از سوی دولت است، گفت: مجلس قطعا بر تصمیمات و اقدامات مسئولان سازمان هواپیمایی نظارت می کند و هر اقدامی در جهت اصلاح ساختار فرودگاه ها باید سنجیده و کارشناسی باشد.

پیش از این محمدرضا رضایی، رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران گفته بود با توجه به بحرانی شدن وضعیت صنعت هوایی در کشور و بروز مشکلات عدیده برای مسافران نامه ای به وزیر راه و شهرسازی و همچنین رئیس سازمان هواپیمایی کشوری ارسال شد.

وی با تاکید بر اینکه طی نامه ای از سازمان بازرسی کل کشور خواسته ایم با نظارت های بیشتر نرخ بلیت هواپیما را به کانال قیمت های منطقی هدایت کند، افزود: متاسفانه افزایش بدون ضابطه و بیش از حد نرخ بلیت هواپیما بسیاری از سفرهای هوایی مسافران را لغو کرده است.

رضایی با بیان اینکه با ادامه رویه فعلی با کاهش چشم گیر تقاضا برای سفرهای هوایی مواجه خواهیم شد، تصریح کرد: کاهش تقاضا برای استفاده از حمل و نقل هوایی این صنعت را زمین گیر خواهد کرد از این رو برای جلوگیری از این پیشامد بد باید تدابیر ویژه ای اتخاذ شود.