ارزیابی صابر گل عنبری، پژوهشگر ایرانی مسائل خاورمیانه از نشست سران ترکیه، ایران و روسیه

 

نگام ؛ بین الملل _ صابر گل عنبری، پژوهشگر ایرانی مسائل خاورمیانه در گفتگو با آناتولی به ارزیابی نشست اخیر سران کشورهای ترکیه، ایران و روسیه در تهران پرداخت.

 

 

به گزارش آناتولی فارسی ؛ صابر گل عنبری، پژوهشگر ایرانی مسائل خاورمیانه درباره نشست سران ترکیه، ایران و روسیه درباره سوریه در تهران  اظهار داشت: اختلاف نظر به وجود آمده در نشست خبری و اظهارات بعدی رئیس جمهوری ترکیه نشان از این دارد که این اختلافات درباره ادلب همچنان پابرجاست.

وی افزود: با وجود بیانیه مشترک پایانی، توافقی مشترک درباره شیوه تعامل با استان ادلب حاصل نشده است. این اختلاف می‌تواند نتایج اجلاس را تحت الشعاع خود قرار دهد و بر خلاف برخی توقعات از اجلاس است.

گل عنبری حمله به ادلب را ناکامی بزرگ نشست فوق دانست و گفت: باید منتظر ماند که آیا حمله‌ای به ادلب صورت می‌گیرد یا خیر و ترکیه چه موضعی خواهد گرفت. اگر شاهد حمله گسترده‌ای به این استان باشیم می‌توانیم از ناکامی اجلاس در رسیدن به توافقی جامع برای همه شرکت‌کنندگان سخن بگوییم، و عکس این نیز صادق است. در مورد مساله سوریه و ادلب باید منتظر روزهای آینده بود و دید که آیا نظر سه طرف به ویژه ترکیه در سایه اختلافات بر سر این استان تامین شده است یا خیر.

وی تصریح کرد: اجلاس سران سه کشور در این شرایط و بدون در نظر گرفتن نتایج آن یک موفقیت برای دیپلماسی منطقه‌ای است. اما درباره نتایج این اجلاس عرض کنم که ارزیابی این نتایج باید با نظر به همه مسائل مورد گفتگو در اجلاس مورد توجه قرار گیرد.

وی در ادامه افزود: درست است که مساله سوریه و به خصوص سرنوشت استان ادلب محور گفتگوهای سه طرف بود، اما این تنها قضیه مورد مناقشه نبود، بلکه مسائل دیگر منطقه‌ای و بین‌المللی نیز مورد بررسی قرار گرفته است.

گل عنبری درباره توافقات سه کشور درباره استفاده از پول ملی در روابط تجاری نیز اظهار داشت: اما راجع به دیگر مسائل مورد مناقشه باید عرض کنم‌ که غالبا از منظر روابط بحرانی سه کشور با آمریکا به ویژه در بحث تحریم‌ها به آنها پرداخته شده است. با توجه به چالش‌های مشترک در این باره به خصوص کاهش ارزش پولی ملی سه کشور پس از تحریم‌های آمریکا به نظر می‌رسد توانسته باشند به توافقاتی برای مقابله با این معضل دست یافته باشند. باز در این باره باید منتظر هفته‌ها و ماه‌های آینده بود و دید در عمل چه اتفاقی خواهد افتاد.