وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه: اقتصاد ترکیه توان خود را در برابر حملات و تبلیغات منفی نشان داد

 

 

نگام ؛ بین الملل _  وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه در مقاله‌ای به انتقاد از حملات اقتصادی اخیر آمریکا پرداخته و تاکید کرد اقتصاد کشور توان خود را در برابر تبلیغات منفی و سیستم مالی نشان داده است.

 

به گزارش بخش فارسی تی آر تی ـ برات آل‌بایراک، وزیر دارایی و خزانه داری ترکیه با انتشار مقاله‌ای تحت عنوان « شیوه اداره اقتصاد جهانی آمریکا غیرقابل اعتماد است» در مجله آمریکایی فارین پالیسی به انتقاد از سیاست‌های این کشور در سوء استفاده از قدرت اقتصادی و اعمال تحریم علیه کشورهای جهان پرداخت و نوشت: ”اقتصاد کشور توان خود را در برابر تبلیغات منفی و سیستم مالی نشان داده است. استفاده بی‌شرمانه از سلاح‌های اقتصادی توسط واشنگتن حکم زنگ خطر برای کشورهای جهان را داشت”.

آل‌بایراک در این مقاله که به زبان انگلیسی منتشر شده ضمن اشاره به آنکه ترکیه تنها کشوری نیست که به دلایل سیاسی مورد تحریم قرار گرفته، خاطر نشان کرد:

”موضوع صدر اخبار جهان در ماه اوت اقتصاد ترکیه بود که علت آن را می‌توان حمله سیستماتیک آمریکا به عنوان مهم‌ترین بازیگر سیستم اقتصاد جهانی دانست. این موضوع یکی از ناامید کننده‌ترین لحظات در تاریخ هم‌پیمانی ترکیه و آمریکا به شمار می‌رود. دولت دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با اعمال تحریم و افزایش تعرفه گمرکی علنا دست به حمله به یکی از کشورهای عضو ناتو زد.

اقتصاد ترکیه قدرت خود را در برابر تبلیغات منفی و حملات صورت گرفته به سیستم مالی نشان داد. در این میان نباید فراموش کرد که هیچ شاخص اقتصادی یا داده‌های اقتصاد کلان برای کاهش ارزش لیره ترکیه در ماه گذشته وجود ندارد. در طول این بازه، ساختار مالی ترکیه و سیستم بانکی آن دستخوش هیچگونه تغییر جدی نشد، استفاده بی‌شرمانه از سلاح‌های اقتصادی توسط واشنگتن حکم زنگ خطر برای کشورهای جهان را داشت. این حمله نه تنها برای آینده اتحاد ترکیه و آمریکا بلکه برای بازارهای جهانی نیز اقدام خطرناکی به شمار می رود.

اعمال تحریم‌های یک‌جانبه، تحریک جنگ‌های تجاری و استفاده تصادفی از سلاح‌های اقتصادی نتیجه‌ای جز راه اندازی یک بحران جهانی دیگر به دنبال ندارد. در این مقطع مهم، کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه جهان برای غلبه بر بحران‌های بالقوه و حملات مالی نیازمند همکاری قدرتمند و سازمان یافته هستند.

حملات اقتصادی که علیه ترکیه صورت گرفته باید به عنوان نمونه ای از چگونگی استفاده غیرعقلانی از قدرت اقتصادی به عنوان یک سلاح سیاسی که منجر به خطرات جدی جهانی شود، مورد بررسی قرار گیرد. اکنون سایر کشورها می توانند با ترکیه هم‌گام شده و در توسعه یک استراتژی مشترک در قبال بحران‌های مصنوعی آتی همکاری کنند”.