اذعان نماینده مجلس به تخریب سازمان یافته باغات تهران در دوران سردار قالیباف، آینده تهران از همه جهات خطرناک است

 

نگام ، اجتماعی _ در تیر ماه ۹۴ رحمت‌الله حافظی، به عنوان رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به باغی در ستارخان رفت و از نابودی درختان ۸۰ ساله این باغ خبر داد و بعد در صحن شورا روند نابودی باغات را به تصویر کشید و گفت در ۱۰ سال گذشته باغ‌های تهران نابود شده اند. یعنی زمانی که محمد باقر قالیباف شهردار تهران بود و خیلی ها به او لقب قاتل درختان داده بودند. قاتلی که به گفته برخی از روی حسادت، بسیاری از درختان چنار خیابان بلند ولیعصر را که در دوران پهلوی کاشته شده بودند و ولیعصر را زیبا ساخته بود را از بین برد.

 

سارا آکالین

 

اینک داوود محمدی، عضو مجمع نمایندگان استان تهران در اظهاراتی در این رابطه گفته است: متاسفانه بخش وسیعی از باغات تهران به عنوان یکی از شاه راه های تنفسی تخریب شده است، برخی افراد با لابی گری و نفوذ دردستگاه های دولتی به دلیل کسب سود و منفعت بالا باغات تهران را روزانه تخریب و به برج تبدیل کردند، البته شهرداری گذشته و شورای شهر به عنوان نهاد متولی و از جایگاه قانونی باید با این رویه خلاف قانون برخورد می کردند؛ اما شهرداری وشورای شهر در ادوارگذشته درانجام وظایف خود در این حوزه موفق نبودند.

او در گفتگو با خبرگزاری خانه ملت افزود: آینده تهران با شرایط فعلی و وجود ساختمان های بلند مرتبه بسیار از تمامی جهات خطرناک است، پایتخت درشرایط بحرانی قرارداشته و ساختمان های فعلی هم درشرایطی مانند وقوع زلزله سبب مشکلات غیرقابل جبرانی می شوند، بنابراین شهرداری بهتر است به جای تدوین هر طرح جدید درخصوص برج- باغ راهکاری برای حفظ صد درصدی باغات باقی مانده تهران ارایه دهد؛ به عنوان مثال شهرداری می تواند از روش های تشویقی برای حفظ باغات استفاده کرده و تمامی باغات را شناسنامه دارکند.

وی تاکید کرد: شهرداری نمی تواند به بهانه های چون نداشتن اعتبارات و منابع کافی اقدام به تخریب باغات کند، برج سازی ها به هر دلیل و بهانه ای تنها به افزایش ترافیک و آلودگی هوای تهران کمک می کند.

این نماینده مردم درمجلس دهم، با اشاره به اینکه تهران یکی از آلوده ترین شهرهای جهان است، تصریح کرد: به دلیل افزایش آلودگی هوا بیماری های مختلفی گریبانگیر مردم شده است که یکی از عوامل موثر درایجاد بیماری ها تردد خودروهای بسیار ناشی از افزایش جمعیت درتهران است، به طورحتم هرگونه برج سازی جدید درتهران آن هم با تخریب باغات و فضای سبز باید متوقف شود؛ البته این مسئله منوط به تصویب قانون بوده و قوانین جدید دراین حوزه باید وضع شود، ضمن اینکه به لحاظ قضایی و برخورد با متخلفان هم درصورت نیاز باید مشکلات را حل کرد؛ لذا شهرداری و شورای شهر باید نسبت به این مسئله بسیار مهم و اساسی یعنی حفظ باغات تهران به وظیفه خود عمل کنند.

محمدی با بیان اینکه عدم زیرساخت های لازم در تهران سبب وجود انبوهی از مشکلات برای مردم شده است، گفت: شهرداری ها برای اداره شهر نیازمند منابع هستند، ضمن اینکه شهرداری دارای وظایف گوناگونی هستند که باید به آنها درهرشرایطی عمل کنند؛ بنابراین درگام اول شهرداری باید هزینه ها را بررسی و صرفه جویی لازم را داشته باشد، به عنوان مثال شهرداری درحال حاضر دارای کارمندان بسیاری است که باید دید آیا به این تعداد کارمند نیاز است یا خیر؛ همچنین باید به هزینه های شهرداری درمحل های دیگرهم دقت کرد.