عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی : دخترم از حق دیدن دو فرزند، پدر و مادر و همسرش محروم است

 

 

نگام ؛ حقوق بشر _ مادر نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی، در نامه‌ای خطاب به دادستان تهران از او خواسته است با مرخصی فرزندش برای دیدن پدر بیمارش موافقت کند.

 

حسن مقیمی

 

مادر نرگس محمدی به دادستان تهران در نامه سرگشاده خود  که از سوی کانون مدافعان حقوق بشر منتشر شده است نوشت : «چنانچه هنور مصر به محرومیت فرزندم هستند، لااقل با مامورانتان او را یک ساعت پیش پدرش روانه کنید تا پدر پیرش از اضطراب ندیدن پاره تنش آرام گیرد.»

عذرا بازرگان با اشاره به اینکه در طول چهار سال حبس نرگس محمدی، او و پدرش تنها چهار بار توانسته‌اند یکدیگر را در در زندان ببینند، نوشته است: «طی این چهار سال من و پدرش فقط چهار بار نرگس را دیده‌ایم، چون هر دو بیماریم و توان رفتن به تهران و ملاقات عزیزمان را نداریم. مسئولان اوین شاهد ادعای ما هستند.»

عذرا بازرگان اما در نامه‌اش به دادستان تهران با اشاره به اینکه پدر نرگس محمدی ۸۵ ساله و بیمار است، نوشته است: «پدر نرگس سه سکته هولناک را پشت سر گذاشت. دخترم از بیم ندیدن پدر حاضر شد با ماموران امنیتی و برای یک ساعت به بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان زنجان بیاید که مورد موافقت مسئولان قرار نگرفت.»

عذرا بازرگان، مادر نرگس محمدی: «دخترم از حق دیدن دو فرزند، پدر و مادر و همسرش محروم است در حالی که اختلاس‌گران و چپاول‌گران یا در خانه‌هایشان هستند  یا از تمام امکانات و امتیازات و همراهی مأموران امنیتی و قضایی برخوردارند و این تبعیض ناروایی است.»

در بخش دیگری از این نامه اما به بیماری نرگس محمدی و بی‌خبری پدر و مادر او از این بیماری اشاره شده است: «شنیدم دخترم سال‌ها و ماه‌ها با درد دست و پنجه نرم کرده و به ما نگفته تا نگران نشویم، اما شما و دادیارانتان از آن مطلع بوده‌اید. شنیدم درمانش انجام نمی‌شود و با بیماری در کنج زندان اوین روزگار سپری می‌کند. آه از بنیانم بر می‌خیزد و ناله سر می‌دهم.»

عذرا بازرگان در پایان نامه‌اش با ابراز خستگی از «این همه ظلم» نوشته است: «در این سرزمین از مبارزه با ظلم خسته‌ام و اکنون از ظلمی که بر دختر بی‌گناهم روا می‌دارید شکایت دارم و از مسئولان می‌خواهم دست‌کم با این احکام حبس سنگین با مرخصی‌اش موافقت کنند.»