پروانه سلحشوری: اعتماد مردم به دولتمردان و حکمرانان خدشه‌دار شده است، مردم اعتمادی به توانایی دولتمردان در تامین نیازهای خود ندارند، زمانی که سیاست‌های فرزندآوری در جامعه اجرا می‌شود باید پوشک آن نیز تامین شود

 

نگام ، اقتصادی _ خبر گرانی و کمیاب یا نایاب شدن کالا در ایران طی روزهای اخیر بسیاری از شهروندان را بر آن داشت که به فروشگاهها هجوم برده و برخی اقلام غذایی و بهداشتی را تهیه کنند. این در حالی است که مردم در کشورهای پیشرفته در اعتراض به گرانی‌ها از خرید کالاها سرباز می‌زنند تا قیمت‌ها کاهش پیدا کرده و در نتیجه به حالت قبلی بازگردد، خرید گسترده مردم ایران آن هم در شرایط وخیم اقتصاد خانواده ها دلایل متعددی دارد که پروانه سلحشوری، نماینده مجلس دلیل آن را بی‌ثباتی اقتصادی دانسته و گفت: مردم در شرایط غبارآلود بی‌ثباتی اقتصادی و در حالیکه تحریم‌های جدی دامن‌گیر کشور می‌شود در تلاش‌اند با برخی تصمیمات منافع خود را تامین کرده و از بروز آسیب‌ها و صدمات بیشتر جلوگیری کنند.

 

سارا آکالین

 

سلحشوری با بیان اینکه اعتماد مردم به دولتمردان و حکمرانان خدشه‌دار شده است، افزود: در حالی که عدم اطمینان و اعتماد در جامعه موج می‌زند شایعه‌هایی مانند نبود مواد اولیه مردم را به خرید مازاد ترغیب می‌کند این در حالی است که اگر اعتماد و اطمینان در جامعه حاکم بود قطعا مردم برای عبور از این گذار همراهی می‌کردند.

سلحشور در گفت‌وگو با خبرگزاری خانه ملت تصریح کرد: کارخانه‌های داخلی به میزان نیاز چند ماهه جامعه کالا تولید می‌کنند زمانی که مردم برای جلوگیری از خرید کالاهای گران در آینده خریدهای مازاد انجام می‌دهند مسلما کالاها در بازار کمیاب یا نایاب می‌شود و آنگاه پدیده کمبود کالا اتفاق می‌افتد. در وضعیتی که چندین برابر تولید کارخانه‌ها تقاضا وجود دارد قطعا تامین کالا خود به معضلی تبدیل می‌شود مسلما درصورتی که تقاضا و عرضه هم خوانی داشته باشد مشکلی ایجاد نمی‌شود.

به گفته او، زمانی که مردم اعتمادی به توانایی دولتمردان در تامین نیازهای خود ندارند، به سمت خرید گسترده سوق پیدا می‌کنند اگر دولتمردان با عملکرد خود به مردم اطمینان خاطر می‌دادند این روزها با معضل تب تند خرید روبه رو نبودیم و مردم به سراغ این واکنش‌ها نمی‌رفتند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه خرید گسترده مردم می‌تواند معضل و مشکل جدیدی برای کشور ایجاد کند، اظهار کرد: این روزها کشور با جنگ روانی دست و پنجه نرم می کند و همین موضوع می‌تواند خرید بدون نیاز مردم را افزایش دهد. وی با بیان اینکه در زمان جنگ نیز مردم با کمبود برخی کالاها روبه رو بودند ، توضیح داد: اگرچه در زمان جنگ کمبود برخی کالاها وجود داشت اما مردم تمام این مشکلات را به جان می‌خریدند و از سوی دیگر دولت نقش حمایتی خود برای اقشار محروم و کم درآمد را به خوبی ایفا می‌کرد.

سلحشوری با بیان اینکه مصرف‌گرایی در مردم این روزها نسبت به زمان جنگ افزایش پیدا کرده، ادامه داد: در سال‌های گذشته تعداد کمی از مردم از پوشک برای فرزندان خود استفاده می‌کردند درحالی که این روزها این کالا به یکی از نیازهای اساسی تبدیل شده در واقع نوع نیاز مردم متناسب با پیشرفت تغییر کرده و گسترش یافته است.

وی با بیان اینکه زمانی که سیاست‌های فرزندآوری در جامعه اجرا می‌شود باید بدیهی‌ترین نیازها مانند نیاز به دارو، پوشک، شیر خشک و.. نیز به همان نسبت تامین شود، عنوان کرد: باید تدابیر لازم برای کنترل این وضعیت اتخاذ شود تا بتوانیم از این پیچ تاریخی به سلامت عبور کنیم.

غلامعلی جعفرزاده ایمن آبادی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز گفته است مدیریت وضع موجود همکاری مردم را می‌طلبد؛ به مردم می‌توان اطمینان داد که مایحتاج و ارزاق عمومی مورد نیازشان بدون هیچ مشکل و کمبودی تامین می‌شود اگر خرید انبوه صورت گیرد و مردم کالاها را در منازل دپو کنند طبیعتا دولت نیز نمی‌تواند اقدام اثرگذار و چشم گیری در کاهش قیمت‌ها داشته باشد.

One thought on “پروانه سلحشوری: اعتماد مردم به دولتمردان و حکمرانان خدشه‌دار شده است، مردم اعتمادی به توانایی دولتمردان در تامین نیازهای خود ندارند، زمانی که سیاست‌های فرزندآوری در جامعه اجرا می‌شود باید پوشک آن نیز تامین شود

Comments are closed.