همه چیزمان ، به همه چیزمان می آید!!

 

 

محمدعلی شهابی

 

مداحی اقای روحانی در جلسه هیات را دیدیم، افراد نمی دانستند گریه کنند یا کف زمین را تماشا کنند، یکی با سبابه و شست خود نیم دایره ای ساخته و ان را تکیه گاه صورت اخم و پف کرده اش کرده بود، یکی با نوک کفش هایش بازی می کرد و به عملکرد هیاتی مغزش می نگریست که چگونه ان همه ارز یارانه ای را یک شبه و بصورت هیاتی به دلالان سپرد و یکی هم فشار می اورد تا اشکش جاری شود اما نمی دانست این سبک از صدا زجراور است نه اشک اور!!
مداحی حسن روحانی ثابت کرد که هنوز راه درازی در پیش است تا هرکسی به کار و حرفه خود مشغول باشد و نه بیشتر!!؛ این مداحی در جلسه هیات دولت شمه ای از سبک مدیریت هیاتی را در این سرزمین به نمایش گذاشت!!
مدیریت هیاتی بعد از انقلاب در تمام لایه های این کشور از انتخابات تا انتصابات و تصویب قوانین حضور داشته و البته چیز غریبی نیست
اصلا خود سیستم ما هم یک سیستم هیاتی است تا یک دولت و حاکمیت ؛ هرجا مدیریت هیاتی نفوذ کند حاصل انجا احساس و چند دستگی و نهایتا سقوط خواهد بود
همانطور که همیشه در محله های مختلف به دلیل اختلاف سلیقه بین عزاداران، از دل یک هیات، هیات جدیدی ایجاد می شود و سرانجام در انتهای دهه محرم همه با هم جمع می شوند، چه باسابقه ها چه تازه متولدها. در این کشور و این سیستم هم سبک مدیریتی همین گونه است؛ هر روز ترکیبی جدید با سبکی جدیدتر که حکایت از حس قدرت طلبی ما دارد که روزگارمان را بدجوری برعکس کرده است!!
بعد از این مداحی بود که حسن روحانی غرق در احساس شد و اعلام کرد افزایش قیمت دلار هیج تاثیری بر اقتصاد ما نگذاشته و اینها همه حرف است!!؛ او نمی داند که نگارنده این متن اکنون دو ماه است نه به دنبال یک فروند ایرباس، بلکه در جستجوی یک پکیج دست دوم است و پیدا هم نمی شود، او نمی داند احتمالا همان شرکت های هوایی زیر نظر دولت هم دستور او را چک نویس کردند و قیمت بلیط حداقل هفتاد درصد افزایش یافت و علت ان را هم افزایش همان دلاری دانستند که روحانی انکار می کند!!!
او هم مثل وزیر خارجه که گفت :«خودمان این وضعیت را خواستیم!! »و مثل حسن ثانی که گفت رای دادید و مدیریت همین است!! ؛ «اش کشک خالته بخوری پاته نخوری هم به زور بهت میدن!!»
مداحی روحانی ثابت کرد که در این کشور همه گرفتار مدیریت هیاتی اند!! ؛ همان ایده ای که ۴ دهه است بر پایه ان یک کشور را اداره کرده اند؛ سرباز یک شبه سردار می شود!، سردار اقتصاددان می شود!، پزشک سیاستمدار و مدیر می شود!، روحانی نماینده و وزیر می شود!،خلبان شهردار می شود!، سفیر رییس بانک مرکزی می شود!! و …. .ثمره این ترکیب را هم که همه دیده و شنیده و خوانده ایم!!
مدیریت هیاتی یعنی اینکه حقوقدان، مداح می شود و همین مداح دقایقی بعد در نقش اقتصاددان ظاهر می شود وافزایش قیمت دلار را تکذیب می کند و این ترکیب همیشه ادامه خواهد یافت تا زمانی که کل هیات ساز خود را بزند انگاه هرکسی برای خود به فکر هیاتی جدید خواهد افتادو انتهای ان فروپاشی کامل هیات
اگر از دل یک هیات عزاداری تشکیلات و هیات جدیدی منشعب شود، ایرادی ندارد چون همه با هم تعطیل می شوند ولی وای به روزی که رسوم هیات ها به عرصه مملکت داری گسترش یابد؛ انگاه می شود ان چیزی که روحانی گفت؛ دلار هیچ تاثیری بر اقتصاد نداشته است.یعنی ناتوانی رییس دولت در جایگزینی نظم خیالی!!
یووال نوح هراری در کتاب ارزشمند ” انسان خردمند” که خواندن ان برای هر شهروند توصیه می شود ، می نویسد ، پژو یا دلار یا امریکا یا مشابه ان در تخیل میلیونها نفر جای دارند و فرد واحدی نمی تواند وجود انها را تهدید کند برای تغییر نظم خیالی موجود باید قبل از هر چیز به نظم خیالی جایگزین اعتقاد داشته باشیم، اگر مثلا من به تنهایی از اعتقاد خود به دلار دست بکشم، اهمیت چندانی نخواهد داشت، این یک نظم خیالی ست و اگر بخواهیم ان را تغییر دهیم ناگزیریم اگاهی میلیاردها نفر را تغییر دهیم که کار ساده ای نیست به همین علت راهی برای خلاصی از این نظم خیالی نیست!!
مدیریت هیاتی هیچ اعتقادی به جایگزینی نظم خیالی ندارد و باورش این است که با انکار ان می تواند ان را از بین ببرد!! ولی واقعیت این است که بدون جایگزین ، وقتی دیوارهای زندانمان را بیرون میریزیم و به سمت ازادی می دویم ، در حقیقت داریم روانه محوطه وسیع تر زندانی بزرگتر می شوی
مدیریت هیاتی فقط مختص این دوران نیست ؛ناصرالدین شاه قاجار بعد از اینکه ارایشگر فرنگی سبیل های او را تاب داد، جلوی اینه قرار گرفت و گفت :«همه چیزمان به همه چیزمان می اید!!».این گفته و سخن نشان می دهد که سندرم مدیریت هیاتی در رگ و خون مان ریشه زده است و راه درازی برای درمان ان در پیش است؛ غصه انجاست که حقوقدان ما در کسوت رییس جمهوری هم به این سندرم مبتلاست!!!

 

 

نگام ، ناگفته های ایران ما