قطع روابط دمشق با تهران مهمترین پیش‌شرط آمریکا برای حل بحران سوریه

 

 

نگام ؛ بین الملل – با استناد به سندی آمریکایی که گفته می‌شود در اختیار اسد قرار گرفته، قطع روابط دمشق با تهران و بیرون کردن تمام گروه‌های شبه‌نظامی که به اسد برای بازگرداندن حاکمیتش بر کشور کمک کرده‌اند محور اصلی درخواست‌های آمریکا برای کمک به آرام کردن اوضاع در سوریه است.

 

حامد تقوی

 

آمریکا قطع ارتباط دمشق با تهران را به عنوان مهم‌ترین پیش شرط خود برای همکاری جهت حل کشمکش موجود در سوریه اعلام کرد.

بیانیه مطرح شده که از سوی آمریکا، انگلیس، فرانسه، آلمان، عربستان، اردن و مصر امضا شده مجموعه معیارها برای روند سیاسی سوریه تعیین شده که باید تحت نظارت سازمان ملل باشد.

بر اساس این سند انجام تعدیل‌هایی در اختیارات رئیس‌جمهور و اعطای اختیارات بیشتر به نخست‌وزیر در کنار فراهم کردن زمینه فعالیت‌های مدنی و نیز اصلاح ساختار دستگاه‌های امنیتی و گام برداشتن به سوی سیستم فدرال و تمرکززدایی شرط‌های اصلی واشنگتن برای کمک به حل‌وفصل کشمکش در سوریه عنوان شده است.

به گزارش اعتماد آنلاین به نقل روزنامه سعودی الشرق الاوسط در گزارشی که در شماره دیروز خود منتشر کرد با استناد به سندی آمریکایی که گفته می‌شود در اختیار اسد قرار گرفته اعلام کرد قطع روابط دمشق با تهران و بیرون کردن تمام گروه‌های شبه‌نظامی که به اسد برای بازگرداندن حاکمیتش بر کشور کمک کرده‌اند محور اصلی درخواست‌های آمریکا برای کمک به آرام کردن اوضاع در سوریه است.

ایران، در خلال جنگ داخلی سوریه، از اصلی‌ترین حامیان حکومت بشار اسد محسوب می‌شود که این امر، مورد اذعان شخصی بشار اسد نیز قرار گرفته‌است.

میتوان گفت روابط ایران و سوریه  نقاط مشترک زیادی بین اهداف مدنظر رهبران دو کشور دارد که تمایل به حفظ روابط در حد خوب را موجب شده‌است.

رهبر ایران، سوریه را نزدیکترین کشور خاورمیانه به ایران در طول ۳۰ سال گذشته میداند و این کشور را یکی از کشورهای محور  مقاومت در مقابل اسرائیل توصیف کرده است.