مسئولان ایرانی برای حل بحران آب دست به دعا شدند، وضعیت سدهای ایران بحرانی است باید دعا کرد

 

نگام ، اقتصادی _ کمبود آب در ایران که طی سال گذشته و امسال به اعتراضات بسیاری در کشور منجر شد، وضعیت بحرانی پیدا کرده و کار مسئولان ایرانی و سرنوشت کشور به دعا کشید. به گونه ای که محمد حاج رسولی‌ها، مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب کشور گفته است در حال حاضر وضعیت سدهای ایران بحرانی است و باید دعا کرد که بارندگی خوبی در فصل پاییز داشته باشیم تا بتوانیم این وضعیت را سروسامان دهیم.

از میان ۱۷۷ سد بزرگ موجود در شش حوضه آبریز اصلی کشور ۹۰ سد بزرگ از جمله سدهای زاینده‌رود، شهیدرجایی، ساوه، کوثر و ملاصدرا کمتر از ۴۰ درصد آب ذخیره شده دارند.

 

سارا آکالین

 

حاج رسولی‌ها در گفت‌وگو با خبرگزاری “ایسنا”، اعلام کرد نسبت به متوسط درازمدت شاهد ۳۱ درصد کاهش بارندگی هستیم، متاسفانه در حوزه منابع آبی شرایط خوبی پیش‌روی کشور قرار ندارد.

وی با تاکید بر این‌که تا آذرماه که ورودی مخازن سدها کمتر از مصرف است به ناچار از ذخایر سدها استفاده می‌کنیم، افزود: همین مساله موجب شده که سدها شرایط خوبی را نداشته باشند.
این مقام مسئول گفت: براساس آمار، امسال نسبت به سال قبل ورودی آب به سدها ۳۳ درصد کاهش داشته که این عدد قابل قبول نیست.

حاج‌ رسولیها همچنین تصریح کرد ایران چندین سال است که با بحران آب دست و پنچه نرم می‌کند، برای این مساله تدابیری اندیشیده و از سوی دولت در نظر گرفته شده که امیدواریم بتوانیم چالش‌های را در این حوزه پشت سر بگذرانیم.

بر اساس آخرین اطلاعات، سال گذشته حجم آب‌های سطحی کشور ۳۲ میلیارد مترمکعب بود اما امسال حجم این آب‌ها به ۲۵ میلیارد مترمکعب رسیده است؛ یعنی حجم آب‌های سطحی کشور حدود ۳۵ درصد کاهش یافته و این در شرایطی است که این عدد در دهه ۷۰، حدود ۸۰ میلیارد مترمکعب بوده است.

آمار و اراقام منابع آبی بیانگر اوضاع نابسامان ایران در این حوزه است، چراکه از یک سو با کاهش آب‌های سطحی و از سوی دیگر کاهش آب‌های زیر زمینی مواجهه هستیم؛ علاوه بر این، وضعیت بارندگی‌ها نیز چندان مناسب نیست.

بر اساس آخرین آمار از وضعیت بارش‌ها باید گفت که ارتفاع کل ریزش‌های جوی از اول مهر تا ۱۴ شهریور سال آبی ۹۷-۹۶ بالغ بر ۱۶۹.۵ میلیمتر بوده که این مقدار بارندگی نسبت به میانگین دوره‌های مشابه درازمدت ( ۲۴۶.۷ میلیمتر) ۳۱.۳ درصد کاهش و نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (۲۳۱.۵ میلیمتر) ۲۶.۸ درصد کاهش نشان می‌دهد. ضمناً حجم بارش طی این مدت نیز معادل ۲۷۹.۳۴۱ میلیارد مترمکعب بوده است.

One thought on “مسئولان ایرانی برای حل بحران آب دست به دعا شدند، وضعیت سدهای ایران بحرانی است باید دعا کرد

Comments are closed.