تبعیض نسبت به جانبازان بیداد می‎کند / کاسبی یقه سفیدها با «درصد جانبازی» / تلاش برای جانبازتر شدن

 

 

نگام ؛ سیاسی _ اخیراً قانون ممنوعیت بکارگیری بازنشستگان کشوری در کمیسیون اجتماعی اصلاح شده و طبق ضوابط جدید آن دسته افراد بازنشسته که اجازه رهبر جمهوری اسلامی را دارند و همچنین «جانبازان بالای ۵۰درصد»، «آزادگان بالای ۳ سال اسارت» و «فرزندان شهدا» از شمول این قانون مستثنی شده‌‌اند.

 

حسن مقیمی

 

در هفته‌های گذشته مدیران جانباز و بازنشسته برای افزایش درصد جانبازی خود به ۵۰درصد در حال لابی گسترده و فشار به مسئولان بنیاد شهید هستند تا با داشتن جانبازی ۵۰درصد دوباره قانون را دور زده و بدنه مدیریتی کشور حضور داشته باشند.

این تغییرات باعث شده گروهی برای منفعت بیشتر تلاش کنند در بنیاد شهید درصد جانبازی خود را با پارتی‎بازی یا ارئه مدارک جدید به هر شکل ممکن افزایش دهند تا شغلی را که در اختیار دادند همچنان حفظ کنند. اغلب این افراد نیز در بدنه مدیریت کشور مشاغل نان و آب دارند.

یک منبع آگاه به کیهان لندن می‎گوید: «بطور کل تعیین درصد در بنیاد [شهید] به نحو مسخره‎ای پارتی بازی است، مورد بوده به یک جانباز اعصاب و روان که ۳۰ سال است در آسایشگاه است ۱۰ تا ۱۵درصد جانبازی داده‌اند بعد به یکی که فقط نان درسته از گلویش پایین نمی‎رود ۳۰ تا ۴۰درصد داده‌اند.»

با تغییراتی در قانون بازنشستگی پیش از موعد از سال ۱۳۹۲ مبنای جانبازی از ۲۵ به ۲۰درصد کاهش یافت. یعنی اگر فردی ۲۰درصد جانبازی داشته باشد پیش از موعد بازنشسته می‎شود. زودتر بازنشسته شدن یک امتیاز است اما برخی از ان سوءاستفاده می‎کنند و به خاطر منفعت بیشتر و نیاز به درآمد بیشتر با اعمال نفوذ در بدنه‏‌ی مدیریت مشاغل آب و نان‎دار دیگری را برای خود جفت و جور می‎کنند و هم حقوق بازنشستگی می‎گیرند و هم از حقوق و مزایای شغل دوم بهره می‏‌برند.

به نظر می‎رسد این ماجرا در روزهای آینده تبدیل به محلی برای زد و خوردهای سیاسی بین مدیران رده بالا و میانی باشد؛ به ویژه آنهایی که با قانون جدید مجبور خواهند بود از پای سفره انقلاب بلند شوند.

تبعض نسبت به جانبازان بیداد می‎کند. بسیاری از آنها از تنگناهایی که در آن قرار گرفتند فغان می‎کنند، و از اینکه «مشتی دزد بی‎سر و پا» حق‎شان را خورده شکایت دارند.

One thought on “تبعیض نسبت به جانبازان بیداد می‎کند / کاسبی یقه سفیدها با «درصد جانبازی» / تلاش برای جانبازتر شدن

Comments are closed.