انتقاد از خیانت روسیه به ایران: روسیه با افزایش تولید نفت به استقبال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران رفته‌ است

 

 

نگام ، بین الملل _ پس از انتقاد بیژن زنگنه، وزیر نفت ایران از سیاست‌های نفتی روسیه در قبال ایران در نشست اخیر اوپک که روسیه با موافقت خود برای افزایش تولید نفت، عملاً پشت جمهوری اسلامی را خالی کرد و در کنار عربستان ایستاد و مقامات نفتی روسیه طی یک ماه گذشته اصرار داشتند که میزان تولید کنونی باید تا یک میلیون بشکه در روز افزایش یابد.

 

سارا آکالین

اینک کاظم پور اردبیلی، نماینده ایران در هیات عامل سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) از سیاست‌های نفتی روسیه انتقاد کرده و گفته است روسیه و عربستان سعودی با افزایش تولید نفت به استقبال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران رفته‌اند. او گفته عربستان و امارات “در حال تبدیل اوپک به ابزاری برای آمریکا هستند”. گزارش شده که این کشورها بیش از سقف توافق شده، نفت تولید کرده‌اند.

به موازات این انتقاد، بهرام پارسایی نماینده شیراز در مجلس ایران نیز گفته: «وقتی بخاطر تجارب تلخ تاریخی و عهدنامه‌های ننگین، از در اختیار قراردادن پایگاه هوایی و قرارداد خزر، انتقاد کردیم، برخی از شراکت استراتژیک سخن گفتند. حال که ⁧ روسیه ⁩ با افزایش تولید نفت، جاده صافکن تحریم ما شده، فکر می کنید مقابل بازگشت قطعنامه‌ها توسط ترامپ می‌ایستد؟ قبلا هم آنها را وتو نکرده است».

با اینهمه کاظم پور اردبیلی تصریح کرده است از یک‌سو، روسیه و عربستان به بهانه متوازن‌سازی بازار جهانی نفت به دنبال تصاحب بخشی از سهم ایران هستند و از سوی دیگر برخی اعضای اوپک، دست در دست آمریکا برای ضربه زدن به برخی بنیانگذاران این سازمان تلاش می‌کنند”.

او در گفت‌و گو با شبکه اطلاع رسانی نفت و انرژی (شانا) وابسته به وزارت نفت ایران، از امارات متحده عربی دیگر عضو اوپک هم به به دلیل افزایش تولید نفت به شدت انتقاد کرده است.

کاظم پور اردبیلی گفته است “عربستان و امارات، در حال تبدیل اوپک به ابزاری برای آمریکا هستند و با این کار اعتبار چندانی برای این سازمان نماینده است. اوپک هم اکنون به شیر بی یال و کوپالی بدل شده که تنها نعره‌اش مانده و برای هیچکس خطری ندارد”.

نماینده ایران در اوپک گفته “نحوه برخورد عربستان و روسیه با ایران در تاریخ ثبت خواهد شد و آیندگان خواهند فهمید برخلاف ایران که برای ثبات بازار نفت و عرضه مطمئن انرژی به مصرف کنندگان تلاش کرده است عربستان و روسیه به استقبال تحریم یکی از تولیدکنندگان اوپک رفته‌اند”.
او درباره اقداماتی که ایران برای جلوگیری از شدت تاثیر تحریم‌ها باید انجام دهد گفته “بی‌شک پرهیز از خود تحریم بهترین کاری بود که می‌توانستیم انجام دهیم. برجام یک گام درست بود که اگرچه دیر، اما برداشته شد… البته در برجام حساب ویژه‌ای روی روسیه، چین و اروپا باز کردیم”.

این در حالی است که خامنه ای رهبر ایران در دیدار اخیر با ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در تهران تحریم‌های آمریکا علیه ایران و روسیه را “نقطه مشترک دو کشور” خواند که به گفته او باید با استفاده از آن همکاری‌های سیاسی و اقتصادی دو کشور “گسترش پیدا کند”.

One thought on “انتقاد از خیانت روسیه به ایران: روسیه با افزایش تولید نفت به استقبال تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران رفته‌ است

Comments are closed.