کاسبی میلیاردی مداحان در محرم و صفر، خون حسین (ع) راه زر اندوزی مداحان

نگام ، اجتماعی _با آغاز ماه محرم، هیات‌های مذهبی نیز رونق دوباره می‌گیرند. مراسمی که اسلام ناب محمدی(ص) را از طریق میراث ماندگار سید‌الشهدا(ع) سینه به سینه و از نسلی به نسل دیگر منتقل می‌کند. پیر و جوان، زن و مرد و همه افراد با تفکرات مختلف سیاسی فقط به عشق آنکه خدمتی در دستگاه خاندان پیامبر(ص) داشته باشند، کمر همت بسته و وارد میدان محرم می‌شوند تا نوکری خود را نشان دهند.

 

 

 میثم بازیاری

 

به گزارش قانون «نوکری امام حسین و اهل‌بیت (ع) به معنی واقعی کلمه این است که انسان بتواند افکار این‌ها را، خط مشی این‌ها را، جهت‌گیری‌های این‌ها را در جامعه روزبه‌روز گسترش بدهد». اما برخی، این روزها به گونه‌ای برخورد می‌کنند که با خط ومشی بزرگان هماهنگی ندارد.   مَنشی شایبه‌دار در همین راستا، چند سالی است شایعاتی درباره آنچه که در برخی هیات‌ها می گذرد بر اصل موضوع زنده نگه داشتن یاد و نام نهضت حسینی سایه انداخته است. در این چند سال برخی از این مداحان حاشیه هایی داشتند که به دلیل اهمیت جایگاه مذهبی و مردمی هیات ها این مسائل با بازخوردهای مختلف همراه بوده‌است. داستان از جایی شروع می شود که شایعات فراوانی از دریافت‌های عجیب و غریب برخی مداحان کشور در ازای حضور در هیات‌ها منتشر شد.   بنا بر آنچه در اخبار رسمی منتشر شده است ،بین ۵تا ۱۰۰ میلیون برای هرشب به مداحان پرداخت می شود. در همین حال روز گذشته نیز در فضای مجازی خبری مبنی بر دریافت یک پاکت میلیاردی توسط مداحی مشهور منتشر شد و حاشیه های فراوانی را ایجاد کرد.   حکایت یک قصه پرغصه بنابر اعلام برخی منابع غیر رسمی، یکی از مداحان معروف کشور، دهه اول محرم امسال را مهمان یکی از شهرهای شمالی کشور بوده است. براساس اعلام این منابع، این مداح در ازای ۱۰ شب مداحی در یک هیات مذهبی، پاکتی نجومی دریافت کرده است که این موضوع البته نیازبه بررسی بیشتر دارد. گفته می شود بانی این هیات نیز مدیرعامل یکی از تیم های فوتبال دسته یک کشور است.

یکی از مداحان حاکمیت ولایت فقیه؛ به نام جواد مقدم برای مداحی در هیئت غریب مدینه امیرکلای بابل؛ برای مداحی در ده شب ماه محرم، یک میلیارد تومان دریافت کرده است. این غارتگری ها در حالی است که کارگران محروم و زحمتکش ماههاست برای مطالبات حقوق و یا غارت شدگان برای پاسخ گویی به اموال غارت شده شان دست به تجمع اعتراضی می زنند اما پاسخی دریافت نمی‌کنند و فقر و بیکاری اکثر مردم در جامعه باعث افزایش خودکشی در ایران شده است.

درآمدی بیشتر از فوتبالیست‌های میلیاردی
روح ا… باقری، کارشناس تشکل‌های دینی در نقدی که در سایت رسمی سازمان تبلیغات اسلامی منتشر شده، به دستمزدهای ۴ – ۵ میلیون تومانی برخی مداحان برای هر شب از ایام دهه محرم در شهر کاشان خبر می دهد و از چشم و همچشمی‌ها و بالابردن پرداخت‌ها می‌گوید.
بخشی از نقد وی به این شرح است: «پرداخت وجهی جهت تقدیر و تشکر از زحمت قابل تقدیر او نیز امری مرسوم و طبیعی است مگر آنکه ذاکر بدون چشمداشت مادی این کار را انجام دهد. اما در کاشان و بخش‌های تابعه، هزینه‌هایی برای مداحی پرداخت می‌شود که به جرات می توان گفت برخی از این هزینه‌ها با دریافت دستمزد هیچ گروهی در کشور سازگاری ندارد. برای مثال یک فوتبالیست که در سال یک میلیارد قرارداد دارد روزانه سه میلیون تومان دستمزد او می‌شود اما برخی از مداحان در کاشان در دهه محرم حدود ۴۰ تا ۵۰ میلیون درآمد دارند یعنی می‌شود روزی پنج میلیون تومان. هزینه‌هایی که یک جراح دریافت می‌کند با هزینه‌هایی که یک مداح برای نیم ساعت مداحی می‌گیرد قابل مقایسه نیست.

One thought on “کاسبی میلیاردی مداحان در محرم و صفر، خون حسین (ع) راه زر اندوزی مداحان

Comments are closed.