زندان جمهوری اسلامی برای دوتابعیتی ها / هشدار دوباره بریتانیا:افراد دوتابعیتی به ایران نروند

 

نگام ؛ بین الملل _ نازنین زاغری رتکلیف، شهروند ایرانی-بریتانیایی از فروردین سال ۱۳۹۵ تاکنون در ایران در بازداشت به سر می برد. او هنگام خروج از ایران از سوی سازمان اطلاعات سپاه پاسداران در فرودگاه «امام خمینی» تهران بازداشت شد. این شهروند بریتانیایی-ایرانی به تلاش برای «براندازی نرم» متهم شد و حکم پنج سال زندان دریافت کرد.

 

حسن مقیمی

 

بریتانیا روز چهارشنبه به آن دسته از شهروندان این کشور که تابعیت ایرانی نیز دارند نسبت به سفرهای غیرضروری به ایران هشدار داد.

دولت بریتانیا تاکید کرده است که توانایی محدودی برای حمایت از آنها در صورت بازداشت در ایران خواهد داشت.

سخنگوی وزارت خارجه بریتانیا در بیانیه ای اعلام کرد: «جرمی هانت، وزیر خارجه تصمیم گرفته است تا به شهروندان بریتانیایی-ایرانی توصیه کند که تنها برای سفرهای ضروری به ایران سفر کنند.»

وی افزوده است: «شهروندان بریتانیایی که تابعیت ایرانی نیز دارند همانطور که متاسفانه در موارد متعدد دیده ایم در صورت سفر به ایران در معرض خطر هستند. دولت ایران تابعیت دوگانه را به رسمیت نمی شناسد و در نتیجه اگر فردی دو تابعیتی بازداشت شد توانایی ما برای حمایت از او بسیار محدود است.»

در حال حاضر چند شهروند ایرانی – بریتانیایی که در سال های اخیر به ایران سفر کرده بودند، در بازداشت به سر می‌برند.

یک روز پیش از هشدار وزارت خارجه بریتانیا به شهروندان ایرانی – بریتانیایی برای سفر به جمهوری اسلامی ایران، اعلام شده بود که ارس امیری، دانشجوی دانشگاه کینگستون در بریتانیا که پس از بازداشت در اسفندماه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شده بود، به بند زنان زندان اوین منتقل شده است.

خانم امیری دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه هنر است، او در زمینه برگزاری نمایشگاه‌ها و جشنواره‌های هنری مشترک میان هنرمندان ایران و بریتانیا فعال بوده و با شورای فرهنگی بریتانیا (بریتیش کانسیل) همکاری داشته است.

خانم زاغری رتکلیف همراه با فرزند خردسالش برای دیدار نوروزی به ایران سفر کرده بود اما در هنگام بازگشت، ماموران سپاه پاسداران مانع خروج او شدند و بازداشتش کردند.

همسر بریتانیایی خانم زاغری رتکلیف یک ماه پیش از این گفته بود که با جرمی هانت وزیر خارجه بریتانیا دیدار کرده و انتظار داشت ین ملاقات به تصمیم مشخصی درباره حمایت دیپلماتیک از نازنین زاغری منجر شود اما وزارت خارجه بریتانیا اعلام کرده که هنوز درباره مطلوب بودن این اقدام، اطمینان ندارد”.

در صورت اعطای حمایت دیپلماتیک به افراد، این موضوع از یک قضیه ملی خارج و به موضوعی میان دو کشور بدل می شود که تبعات اختلاف بر سر آن می تواند موجب اثر منفی بر روابط دوجانبه شود.

روابط ایران و بریتانیا اکنون در بالاترین سطح سیاسی است و دو کشور در پایتخت یکدیگر سفیر دارند. از زمان خروج آمریکا از توافق هسته ای موسوم به برجام بریتانیا اعلام کرده که به این توافق پاینند می ماند و برای برخوردای ایران از منافع رفع تحریم‌ها، تلاش می کند.

دولت جمهوری اسلامی ایران در حقیقت با اتهامات ساختگی شهروندان دو تابعیتی که به این کشور سفر می کند به گروگان می گیرد و از آنها جهت فشار بر دولت هایی که با آنها اختلافات سیاسی دارند استفاده می کند.