مشکل مدیریت دائم العمر برخی مسئولان آفتی بود که دامن انقلاب را گرفت و نسل جوان هم جایی در آن نداشت، نسل جوان ناامید از مدیریت یا از ایران رفتند یا ابتکارات خود را در کافی شاپ‌ها سرمایه‌گذاری کردند

 

 

نگام ، اجتماعی _ یکی از واقعیت های تلخ جامعه ایران، مدیریت دائم العمر مسوولان است که ناامیدی بزرگ نسل جوان و دایره غیرخودی را در پی داشته است. به گونه ای که به گفته هدایت‌الله خادمی، نماینده مجلس کشور برخی از وزرای ما ۴۰ سال است که یا وزیر هستند یا معاون رییس جمهور یا معاون وزیر که مدام در حال گردش هستند و در ۴۰ سال گذشته ۴۰ خانواده ۲۰۰ خانواده سرنوشت ایران را به گروگان گرفته اند. به این ترتیب نسل جدید وقتی امید خود را کاملا از دست دادند ایران را ترک کردند و محمدعلی ابطحی، یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب در اظهارنظری جالب توجه این وضعیت را به این صورت توصیف کرده و گفته است «مشکل مدیریت دائم العمر برخی مسئولان آفتی بود که دامن انقلاب را گرفته بود و نسل جوان هم جایی در آن نداشت،نسل جوان ناامید از مدیریت یا از ایران رفتند یا ابتکارات خود را در کافی شاپ‌ها سرمایه‌گذاری کردند».

 

سارا آکالین

 

ابطحی گفته است: مدیریت نسل اول انقلاب در ابتدای انقلاب در دهه ۵۰ عمر خود قرار داشتند و مدیریت میانی در دهه بیستم، درواقع با افزایش سن این افراد، سن مدیریت در کشور بالا رفت و سن جوانی را هم با خود بالا کشیدند. ضمن اینکه ما در ابتدا انقلاب مدیران تراز اولی مثل هاشمی رفسنجانی، احمد خمینی و … داشتیم که ۵۰ سال عمر داشتند در حال حاضر به مدیران ۴۰ ساله هم نمی‌توان گفت مدیران جوان.

ابطحی در گفت‌وگو با ایلنا، در ادامه به قانون منع به کارگیری بازنشستگان که اخیرا موجب حواشی بسیاری شده، اشاره و تصریح کرد: این قانون یکی از بهترین اتفاقات در تاریخ اخیر است. به این دلیل اینکه یک برای عمر سیاسی برای مدیران تعیین می‌شود تا بتوانیم پایان عمر سیاسی مدیران را نتیجه‌مند و مشخص کنیم. ورود نسل جوانتر به عرصه مدیریت کشور از ثمرات قانون منع به کارگیری بازنشستگان است قبل از آن مدیران در زمان‌های ۳۰ ساله ، ۳۵ ساله الی ۴۰ ساله در مدیریت‌های واحد حضور داشتند و برای نسل جوان هم جایی در بافت مدیریت کشور نمی‌بینند.
وی خاطرنشان کرد: این قانون می‌تواند برای مدیریت جوانان در کشور ظرفیت‌های لازم را ایجاد کند و اصلاح‌طلبان و افرادی که خود را به این جریان منتسب می‌دانند باید برای اجرای این قانون داوطلب شوند. در واقع اصلاح‌طلبان باید داوطلبانه میز را در اختیار نسل‌های بعدی قرار دهند.
ابطحی افزود: من کسانی را که بر سر ماندن میزهای مدیریت چانه‌زنی می‌کنند اصلاح‌طلب نمی‌دانم.
گفتنی است پیش از این هدایت‌الله خادمی، نماینده مجلس کشور اعلام کرد برخی از وزرای ما ۴۰ سال است که یا وزیر هستند یا معاون رییس جمهور یا معاون وزیر که مدام در حال گردش هستند. این افراد عملکرد مناسبی نداشته‌اند، چرا که اگر عملکرد مناسبی داشتند امروز وضعیت اینگونه نبود. این گروه هرچه از قطار مدیریتی زودتر پیاده شوند به نفع نظام است.
او گفته بود “در ۴۰ سال گذشته حدود ۲۰۰ خانواده سرنوشت این کشور را به گروگان گرفتند و از این وزارتخانه به آن وزارتخانه می‌روند. سفارتخانه ها را اگر تعطیل کنیم بهتر است زیرا اکثر آن ها به دنبال شغلی برای بازنشستگی خود هستند.”
خادمی همچنین تصریح کرد: کشوری که ۸ درصد منابع دنیا و یک درصد جمعیت جهان را دارد، باید به میزانی فضای کسب و کار ایجاد کند تا علاوه بر حفظ نیروهای باتجربه، فرصت‌های شغلی برای نیروهای جوان وجود داشته باشد. دهه شصتی‌های ما حدود ۴۰ سال سن دارند، اما تاکنون فرصت شغلی نداشته‌اند.