آمریکا ارتش چین را بخاطر خرید جنگنده و موشک از روسیه تحریم میکند

 

 

نگام ، بین الملل _  وزارت خارجه آمریکا می گوید این تحریم‌ها علیه اداره توسعه تجهیزات ارتش جمهوری خلق چین و به دلیل نقض تحریم‌های آمریکا و خرید سامانه‌های پدافند موشکی و جنگنده از روسیه اعمال شده است.

 

حامد تقوی

 

وزارت خارجه آمریکا می‌گوید، این تحریم‌ها در خصوص خرید ۱۰ جنگنده‌های سوخو ۳۵ در سال ۲۰۱۷ و همچنین سامانه پدافند موشکی اس-۴۰۰ در سال ۲۰۱۸ از روسیه است.

 

دولت آمریکا روز پنجشنبه ۲۹ شهریور اعلام کرد که ارتش چین رابه دلیل خریدن جنگنده و پدافند هوایی از روسیه تحریم کرده است.

طبق این گزارش همچنین لی شانگفو مدیر این نهاد نظامی چینی نیز مورد تحریم قرار گرفته است.

طبق این تحریم‌ها این نهاد نظامی چینی و مدیر آن از دسترسی به سیستم مالی آمریکا محروم می‌شوند.

تحریم های جدید ارتباط سازمان توسعه تجهیزات چین و رییس آن را با بازار آمریکا و شبکه بانکی این کشور قطع می‌کند.

یک مقام دولت آمریکا نیز در همین حال گفته است، هرکس با نهادها و افرادی که در لیست خزانه داری آمریکا قرار دارند معامله کند،‌ مانند این نهاد چینی مورد تحریم قرار خواهد گرفت.

وزارت خارجه آمریکا همچنین می‌گوید، وزارت خزانه داری ایالات متحده اداره توسعه تجهیزات ارتش چین و لی شانگفو را در فهرست نهادهایی که آمریکایی‌ها نباید با آنها معامله کنند، قرار می‌دهد.

این مقام دولت آمریکا اضافه کرده است که هم اکنون ۷۷ نفر در این فهرست قرار دارند.

این تحریم‌ها، دارایی‌ها و اموال این افراد و شرکت‌ها در آمریکا را مسدود خواهد کرد و شهروندان آمریکایی نیز اجازه همکاری و معامله تجاری با آنها را ندارند.

دولت آمریکا همچنین ۳۳ موسسه و اشخاص حقیقی و حقوقی مرتبط با نهادهای نظامی و اطلاعاتی روسیه را براساس قانون کاتسا مورد تحریم قرار داده است.

تحریم‌های تازه بر اساس قانونی موسوم به «کاتسا» اعمال شده‌اند. کاتسا به دلیل اتهام‌های وارد شده به مسکو در مورد الحاق شبه‌جزیره کریمه اوکراین، دخالت‌ها در سوریه و دخالت‌ها در انتخابات آمریکا تصویب شده‌ است.

 

در همین زمینه، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه یک فرمان اجرایی امضا کرد که اجرای تحریم‌ها علیه روسیه را تسهیل می‌کند.

روابط میان واشنگتن و مسکو پس از جدایی کریمه از اوکراین و الحاق آن به روسیه رو به وخامت گذاشت.

متهم شدن روسیه به دخالت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا و اختلاف بر سر جنگ سوریه نیز به تنش میان دو کشور افزوده است.

روسیه دخالت در انتخابات آمریکا را رد کرده و می‌گوید به درخواست دولت مرکزی سوریه و برای «مبارزه با تروریسم» وارد کارزار و درگیری‌های آن کشور شده‌ است.