وزیر اقتصاد آلمان: ترکیه دارای اقتصاد قوی و باثباتی است

 

 

نگام ، بیم الملل _  پیتر آلتمایر، وزیر اقتصاد و انرژی آلمان در نشست خبری مشترک با چندین وزیر ترکیه و آلمان در برلین، با اشاره به رشد اقتصادی سال گذشته ترکیه گفت: ترکیه کشوری قدرتمند و به ویژه از لحاظ اقتصادی باثبات است. اینها ما را خوشبین می کند تا از برخی مشکلات (اقتصاد) موجود گذر کند. این موضوع مسلما به نفع ما خواهد بود.

 

 

به گزارش آناتولی فارسی ـ پیتر آلتمایر همچنین با ابراز امیدواری نسبت به سازنده بودن دیدار هفته آینده آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان و رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه، این دیدار را فرصتی جدید برای گسترش روابط دو کشور دانست.

آلتمایر در زمینه اتحادیه گمرکی اروپا با ترکیه نیز گفت: “دیدارها و گفت‌وگوها در موضوعات مرتبط با اتحادیه گمرکی مثبت است. در برخی موضوعات هنوز رایزنی ها و گفت‌وگوها ادامه دارد. بنابراین نمی توان فعلا به صورت قطعی در این باره سخن گفت”.

وی افزود: “در این دیدار درباره تمام موضعات دوجانبه گفت‌وگو کردیم. دو کشور دارای سابقه همکاری و دوستی بیش از صدساله هستند. اکنون بیش از ۷ هزار و ۵۰۰ شرکت آلمانی در ترکیه حضور دارند و خواهان توسعه روابط اقتصادی هستیم. توافق کردیم که به سوی بهبود روابط اتحادیه اروپا-ترکیه قدم برداریم”.

اولاف شولز، معاون صدراعظم و وزیر اموردارایی آلمان نیز گفت: با وزرای ترکیه مذاکرات فشرده بسیار موفقی انجام دادیم. ما به توافق رسیدیم تا فرصت های موجود را ارزیابی کنیم. ثبات توسعه اقتصادی ترکیه به نفع همه مان خواهد بود.”

گفتنی است برات آلبایراک وزیر دارایی و خزانه داری، روحسار پکجان وزیر تجارت، فاتح دونمز وزیر انرژی و منابع طبیعی ترکیه و اولاف شولز معاون صدراعظم و وزیر امور دارایی و پیتر آلتمایر وزیر اقتصاد و انرژی آلمان امروز پس از دیدارهای جداگانه و گروهی در نشست خبری مشترک شرکت کردند.